Image
25.4.2014 0 Comments

Roboti nebudú vyzerať ako v Terminátorovi. Aktuálnym trendom je tzv. jemná robotika

Untitled-1.jpg Telo robotov tejto kategórie netvorí kov, ale jemnejšie materiály ako napr. silikón. Odlišujú sa aj spôsobom napájania. Zdrojom energie je špeciálna tekutina, ktorá prúdi medzi flexibilnými kanálikmi vo vnútri tela robota.

Jemná robotika rieši dva problémy kovových robotov - nie je potrebné kalkulovať presný pohyb, pretože nemajú kĺby. Vďaka tomu sa viac hodia na prieskum dynamických oblastí. Druhá výhoda oproti bežným robotom je tá, že zariadenie zo silikónu nie je pre používateľa hrozbou. V prípade znefunkčnenia mu neublíži a je menej pravdepodobné, že sa pokazí z dôvodu nejakej kolízie. Na rozdiel od veľkých kovových robotov.

Výskumníci vytvorili hada či nafukovacieho robota, ktorý vie chodiť, triasť rukou alebo prenášať ľudí. V Taliansku vyrobili aj robotické chápadlá, inšpirované chobotnicou.

INT_1jemne roboty.jpg

Jemná robotika nie je súčasťou klasických robotických technológii. Pri výrobe takéhoto typu robota je potrebné zmýšľať úplne inak. Takisto je potrebné využiť iné materiály a zdroje energie. Jej cieľom je vytvoriť robotov, ktorí sa správajú prirodzene - na rozdiel od klasických robotov, ktorí každý svoj krok musia presne prepočítať.

Toto odvetvie robotiky je však stále v plienkach a podľa odborníkov ho čaká dlhá cesta. Do jemných robotov sa investuje iba zlomok úsilia a financií v porovnaní s bežnou robotikou. Ani odborníci preto ešte nevedia, čo všetko môžu od silikónových robotov očakávať. Vedci riešia viacero problémov - otázky regulátorov, elastomerov. Testujú aj použitie elastických materiálov, ktoré sa zmrštia alebo roztiahnu na základe elektrického napätia.

J9emné roboty budú mať široké pole využiteľnosti. Môžu zachraňovať ľudí v oblastiach, kde došlo k prírodným katastrofám, skúmať vesmír. Takisto môžu mať tvar rukáva, ktorý budú nosiť nevládni starí ľudia. Objaviť by sa mali aj v protézach. Dnes sú však iba na začiatku vývoja.

Untitled-2.jpg

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá