Image
25.4.2014 0 Comments

Roboti nebudú vyzerať ako v Terminátorovi. Aktuálnym trendom je tzv. jemná robotika

Untitled-1.jpg Telo robotov tejto kategórie netvorí kov, ale jemnejšie materiály ako napr. silikón. Odlišujú sa aj spôsobom napájania. Zdrojom energie je špeciálna tekutina, ktorá prúdi medzi flexibilnými kanálikmi vo vnútri tela robota.

Jemná robotika rieši dva problémy kovových robotov - nie je potrebné kalkulovať presný pohyb, pretože nemajú kĺby. Vďaka tomu sa viac hodia na prieskum dynamických oblastí. Druhá výhoda oproti bežným robotom je tá, že zariadenie zo silikónu nie je pre používateľa hrozbou. V prípade znefunkčnenia mu neublíži a je menej pravdepodobné, že sa pokazí z dôvodu nejakej kolízie. Na rozdiel od veľkých kovových robotov.

Výskumníci vytvorili hada či nafukovacieho robota, ktorý vie chodiť, triasť rukou alebo prenášať ľudí. V Taliansku vyrobili aj robotické chápadlá, inšpirované chobotnicou.

INT_1jemne roboty.jpg

Jemná robotika nie je súčasťou klasických robotických technológii. Pri výrobe takéhoto typu robota je potrebné zmýšľať úplne inak. Takisto je potrebné využiť iné materiály a zdroje energie. Jej cieľom je vytvoriť robotov, ktorí sa správajú prirodzene - na rozdiel od klasických robotov, ktorí každý svoj krok musia presne prepočítať.

Toto odvetvie robotiky je však stále v plienkach a podľa odborníkov ho čaká dlhá cesta. Do jemných robotov sa investuje iba zlomok úsilia a financií v porovnaní s bežnou robotikou. Ani odborníci preto ešte nevedia, čo všetko môžu od silikónových robotov očakávať. Vedci riešia viacero problémov - otázky regulátorov, elastomerov. Testujú aj použitie elastických materiálov, ktoré sa zmrštia alebo roztiahnu na základe elektrického napätia.

J9emné roboty budú mať široké pole využiteľnosti. Môžu zachraňovať ľudí v oblastiach, kde došlo k prírodným katastrofám, skúmať vesmír. Takisto môžu mať tvar rukáva, ktorý budú nosiť nevládni starí ľudia. Objaviť by sa mali aj v protézach. Dnes sú však iba na začiatku vývoja.

Untitled-2.jpg

 


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá