Image
25.4.2014 0 Comments

Roboti nebudú vyzerať ako v Terminátorovi. Aktuálnym trendom je tzv. jemná robotika

Untitled-1.jpg Telo robotov tejto kategórie netvorí kov, ale jemnejšie materiály ako napr. silikón. Odlišujú sa aj spôsobom napájania. Zdrojom energie je špeciálna tekutina, ktorá prúdi medzi flexibilnými kanálikmi vo vnútri tela robota.

Jemná robotika rieši dva problémy kovových robotov - nie je potrebné kalkulovať presný pohyb, pretože nemajú kĺby. Vďaka tomu sa viac hodia na prieskum dynamických oblastí. Druhá výhoda oproti bežným robotom je tá, že zariadenie zo silikónu nie je pre používateľa hrozbou. V prípade znefunkčnenia mu neublíži a je menej pravdepodobné, že sa pokazí z dôvodu nejakej kolízie. Na rozdiel od veľkých kovových robotov.

Výskumníci vytvorili hada či nafukovacieho robota, ktorý vie chodiť, triasť rukou alebo prenášať ľudí. V Taliansku vyrobili aj robotické chápadlá, inšpirované chobotnicou.

INT_1jemne roboty.jpg

Jemná robotika nie je súčasťou klasických robotických technológii. Pri výrobe takéhoto typu robota je potrebné zmýšľať úplne inak. Takisto je potrebné využiť iné materiály a zdroje energie. Jej cieľom je vytvoriť robotov, ktorí sa správajú prirodzene - na rozdiel od klasických robotov, ktorí každý svoj krok musia presne prepočítať.

Toto odvetvie robotiky je však stále v plienkach a podľa odborníkov ho čaká dlhá cesta. Do jemných robotov sa investuje iba zlomok úsilia a financií v porovnaní s bežnou robotikou. Ani odborníci preto ešte nevedia, čo všetko môžu od silikónových robotov očakávať. Vedci riešia viacero problémov - otázky regulátorov, elastomerov. Testujú aj použitie elastických materiálov, ktoré sa zmrštia alebo roztiahnu na základe elektrického napätia.

J9emné roboty budú mať široké pole využiteľnosti. Môžu zachraňovať ľudí v oblastiach, kde došlo k prírodným katastrofám, skúmať vesmír. Takisto môžu mať tvar rukáva, ktorý budú nosiť nevládni starí ľudia. Objaviť by sa mali aj v protézach. Dnes sú však iba na začiatku vývoja.

Untitled-2.jpg

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá