Image
2.6.2015 0 Comments

Robot-gepard už dokáže preskočiť cez 40-centimetrové prekážky

gepard1.jpg Experti z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) predstavili zdokonalenú verziu robota-geparda. Dokáže rozpoznávať a preskakovať prekážky vo výške až 40 centimetrov, a to všetko pri rýchlosti 8 km/h.

Robotický gepard absolvoval svoj prvý beh v ochrannom boxe v roku 2012. O dva roky neskôr už behal a skákal cez štvorcentimetrové prekážky. Na konci mája 2015 prišli výskumníci s najaktuálnejšou informáciou - robot zdolá prekážky vysoké až 40 centimetrov.

gepard.GIF

Robot rozoznáva prekážky za pomoci laserového radaru (LIDAR). Po tom, čo zaregistruje objekt vo svojej dráhe, svoj beh prispôsobí tomu, aby mu na jeho preskočenie vyšli kroky. Aj keď nie je úplne ideálne, že ponad prekážku skáče vyššie, ako by bolo potrebné, vždy je to lepšie, ako by mal o ňu zakopnúť a spadnúť.


V laboratóriu sa robotovi-gepardovi podarilo zdolať približne 70 % prekážok, na ktorých detekciu mal asi jeden meter, pričom sa pohyboval rýchlosťou 8 km/h. V telocvični s lepšou viditeľnosťou bola jeho úspešnosť až 90-percentná.

Na vývoji robotického geparda sa podieľa okrem MIT aj agentúra DARPA. Predpokladá sa, že tieto pokrokové stroje nájdu uplatnenie práve v armáde.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá