Image
2.6.2015 0 Comments

Robot-gepard už dokáže preskočiť cez 40-centimetrové prekážky

gepard1.jpg Experti z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) predstavili zdokonalenú verziu robota-geparda. Dokáže rozpoznávať a preskakovať prekážky vo výške až 40 centimetrov, a to všetko pri rýchlosti 8 km/h.

Robotický gepard absolvoval svoj prvý beh v ochrannom boxe v roku 2012. O dva roky neskôr už behal a skákal cez štvorcentimetrové prekážky. Na konci mája 2015 prišli výskumníci s najaktuálnejšou informáciou - robot zdolá prekážky vysoké až 40 centimetrov.

gepard.GIF

Robot rozoznáva prekážky za pomoci laserového radaru (LIDAR). Po tom, čo zaregistruje objekt vo svojej dráhe, svoj beh prispôsobí tomu, aby mu na jeho preskočenie vyšli kroky. Aj keď nie je úplne ideálne, že ponad prekážku skáče vyššie, ako by bolo potrebné, vždy je to lepšie, ako by mal o ňu zakopnúť a spadnúť.


V laboratóriu sa robotovi-gepardovi podarilo zdolať približne 70 % prekážok, na ktorých detekciu mal asi jeden meter, pričom sa pohyboval rýchlosťou 8 km/h. V telocvični s lepšou viditeľnosťou bola jeho úspešnosť až 90-percentná.

Na vývoji robotického geparda sa podieľa okrem MIT aj agentúra DARPA. Predpokladá sa, že tieto pokrokové stroje nájdu uplatnenie práve v armáde.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá