Image
2.6.2015 0 Comments

Robot-gepard už dokáže preskočiť cez 40-centimetrové prekážky

gepard1.jpg Experti z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) predstavili zdokonalenú verziu robota-geparda. Dokáže rozpoznávať a preskakovať prekážky vo výške až 40 centimetrov, a to všetko pri rýchlosti 8 km/h.

Robotický gepard absolvoval svoj prvý beh v ochrannom boxe v roku 2012. O dva roky neskôr už behal a skákal cez štvorcentimetrové prekážky. Na konci mája 2015 prišli výskumníci s najaktuálnejšou informáciou - robot zdolá prekážky vysoké až 40 centimetrov.

gepard.GIF

Robot rozoznáva prekážky za pomoci laserového radaru (LIDAR). Po tom, čo zaregistruje objekt vo svojej dráhe, svoj beh prispôsobí tomu, aby mu na jeho preskočenie vyšli kroky. Aj keď nie je úplne ideálne, že ponad prekážku skáče vyššie, ako by bolo potrebné, vždy je to lepšie, ako by mal o ňu zakopnúť a spadnúť.


V laboratóriu sa robotovi-gepardovi podarilo zdolať približne 70 % prekážok, na ktorých detekciu mal asi jeden meter, pričom sa pohyboval rýchlosťou 8 km/h. V telocvični s lepšou viditeľnosťou bola jeho úspešnosť až 90-percentná.

Na vývoji robotického geparda sa podieľa okrem MIT aj agentúra DARPA. Predpokladá sa, že tieto pokrokové stroje nájdu uplatnenie práve v armáde.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá