Image
20.1.2014 0 Comments

RoboEarth: Roboty testujú vlastný internet. Máme sa obávať Skynetu?

roboearth.jpg Roboty môžu mať čoskoro vlastný „internet", ktorý im umožní podeliť sa o znalosti a učiť sa od seba navzájom. Štvorročný projekt RoboEarth, za ktorým stoja vedci z holandskej univerzity v Eindhovene, financovala Európska únia. Na vývoji systému sa podieľali aj výskumníci zo spoločnosti Philips a vedci z ďalších štyroch európskych univerzít.

Demonštrácia systému sa uskutočnila 16. januára v inscenovanej nemocničnej izbe, kde štyri roboty využívali systém RoboEarth na uskutočnenie série úloh vrátane podávania nápojov pacientovi. Konečným cieľom je, aby roboty aj ľudia mohli ukladať informácie do cloudovej databázy, ktorá by fungovala ako akýsi „spoločný mozog" pre stroje.

„RoboEarth je v podstate world wide web pre roboty: obria sieť a úložisko databázy, kde môžu roboty zdieľať informácie a učiť sa jeden od druhého," vyjadril sa René van de Molengraft, vedúci projektu.

Na verejnej demonštrácii boli do testovania systému zapojené štyri roboty - jeden z nich mal vytvoriť a uložiť do databázy mapu inscenovaného nemocničného oddelenia, zatiaľ čo ostatné roboty si ju museli stiahnuť a pokúsiť sa podať nápoje pacientom a plniť ďalšie úlohy.


Systém založený na cloude umožní, že niektoré výpočtové úlohy nebude musieť vykonávať sám robot, a tak nebude potrebovať toľko zabudovanej výpočtovej techniky, čím sa znížia aj jeho nároky na energiu.

Odborníci sa domnievajú, že robotickí asistenti budú v domácnostiach k dispozícii o desať rokov. Už dnes sú dostupné robotické vysávače a kosačky a roboty na umývanie okien. Humanoidní roboti by mohli v budúcnosti pomáhať zdravotne postihnutým alebo starším ľuďom.

No v skutočnosti, že roboti by mohli získať vlastnú inteligenciu, sa skrývajú aj mnohé úskalia. Systém RoboEarth rieši bezpečnosť tým, že je postavený na jedinom bode zlyhania pre všetky zapojené roboty. V dlhšom časovom horizonte však treba myslieť aj na to, že niektorý z členov systému by mohol vyvíjať alebo zlepšovať vlastný softvér. Pred nasadením „centrálneho mozgu" bude treba preskúmať všetky možné dôsledky.


Zdroj: bbc.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá