Image
20.1.2014 0 Comments

RoboEarth: Roboty testujú vlastný internet. Máme sa obávať Skynetu?

roboearth.jpg Roboty môžu mať čoskoro vlastný „internet", ktorý im umožní podeliť sa o znalosti a učiť sa od seba navzájom. Štvorročný projekt RoboEarth, za ktorým stoja vedci z holandskej univerzity v Eindhovene, financovala Európska únia. Na vývoji systému sa podieľali aj výskumníci zo spoločnosti Philips a vedci z ďalších štyroch európskych univerzít.

Demonštrácia systému sa uskutočnila 16. januára v inscenovanej nemocničnej izbe, kde štyri roboty využívali systém RoboEarth na uskutočnenie série úloh vrátane podávania nápojov pacientovi. Konečným cieľom je, aby roboty aj ľudia mohli ukladať informácie do cloudovej databázy, ktorá by fungovala ako akýsi „spoločný mozog" pre stroje.

„RoboEarth je v podstate world wide web pre roboty: obria sieť a úložisko databázy, kde môžu roboty zdieľať informácie a učiť sa jeden od druhého," vyjadril sa René van de Molengraft, vedúci projektu.

Na verejnej demonštrácii boli do testovania systému zapojené štyri roboty - jeden z nich mal vytvoriť a uložiť do databázy mapu inscenovaného nemocničného oddelenia, zatiaľ čo ostatné roboty si ju museli stiahnuť a pokúsiť sa podať nápoje pacientom a plniť ďalšie úlohy.


Systém založený na cloude umožní, že niektoré výpočtové úlohy nebude musieť vykonávať sám robot, a tak nebude potrebovať toľko zabudovanej výpočtovej techniky, čím sa znížia aj jeho nároky na energiu.

Odborníci sa domnievajú, že robotickí asistenti budú v domácnostiach k dispozícii o desať rokov. Už dnes sú dostupné robotické vysávače a kosačky a roboty na umývanie okien. Humanoidní roboti by mohli v budúcnosti pomáhať zdravotne postihnutým alebo starším ľuďom.

No v skutočnosti, že roboti by mohli získať vlastnú inteligenciu, sa skrývajú aj mnohé úskalia. Systém RoboEarth rieši bezpečnosť tým, že je postavený na jedinom bode zlyhania pre všetky zapojené roboty. V dlhšom časovom horizonte však treba myslieť aj na to, že niektorý z členov systému by mohol vyvíjať alebo zlepšovať vlastný softvér. Pred nasadením „centrálneho mozgu" bude treba preskúmať všetky možné dôsledky.


Zdroj: bbc.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá