Image
9.9.2016 0 Comments

Roamingové poplatky sa síce na budúci rok zrušia, ale nie bezvýhradne

Po rokoch lobovania a politických ťahaníc sa členské štáty EÚ vlani dohodli na zrušení roamingových poplatkov, čo pre mobilných operátorov signalizuje vyschnutie jedného výdatného zdroja príjmov. Od júla budúceho roka budeme môcť v rámci EÚ telefonovať za domáce ceny. Za hovory, SMS, MMS a dáta teda budeme v členských krajinách platiť rovnako ako doma.

Európska komisia vypracovala návrh vykonávacieho nariadenia, ktoré určí podrobné pravidlá týkajúce sa metodiky zrušenia roamingových poplatkov operátorov. Cieľom je zamedziť zneužívanie ukončenia roamingu, teda zabrániť tomu, aby obyvatelia kupovali lacnejšie služby zahraničných operátorov a využívali ich doma namiesto drahších domácich.

Podľa návrhu budú môcť zákazníci profitovať z voľného roamingu 30 dní v kuse, pričom operátori musia ponúknuť  roaming za domáce ceny aspoň 90 dní v roku (jednodňové výlety sa nemajú zarátavať do 90-dňovej kvóty). Operátor však môže klientom ponúknuť nelimitovaný roaming aj nad tento rámec. Používatelia, ktorí majú „neobmedzené“ dáta a volania, budú môcť využívať voľný roaming v rozsahu rovnajúcom sa priemernému využitiu tejto služby.

Operátori môžu sledovať zneužívanie roamingu bez príplatkov – ak zistia, že SIM karta sa zjavne využíva len na roaming alebo je využitie roamingových služieb vyššie ako v domácej sieti, môžu účtovať príplatky. No na to sa musí takáto podozrivá aktivita uskutočňovať aspoň 45 dní.

Operátori predpokladali nižší ako 90-dňový limit, dosah na ich hospodárenie bude teda väčší, ako očakávali, pričom poplatky za roaming podľa odhadov spoločnosti Deloitte predstavujú 5 až 6 percent ich príjmov. No pretože miestne ceny sa v jednotlivých krajinách  dosť líšia, môže sa stať, že operátori by straty z roamingu museli kompenzovať zvýšením domácich cien. V takom prípade môžu účtovať príplatky vždy, ale musia preukázať, že záporná marža na roamingu dosahuje aspoň 5 %.

Ak zákazník prekročí limity spravodlivého používania (fair usage), operátor mu bude môcť účtovať 0,85 centa za megabajt prenesených dát a 4 centy za minútu volania.

Brusel sa snaží regulovať aj služby na odosielanie správ, ako je napr. WhatsApp patriaci Facebooku či Microsoft Skype. Prísnejšie pravidlá vzťahujúce sa na ne majú byť predstavené v najbližších dňoch.

Zdroj: ec.europa.eu

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá