Image
9.2.2015 0 Comments

Roaming sa v Európe rušiť nebude, hľadá sa kompromisné riešenie

roaming.jpg Napriek všetkým sľubom to vyzerá tak, že poplatky za roaming tu ešte nejaký čas budú, nezmiznú v roku 2018, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z upraveného návrhu EÚ, ktorý by mal získať podporu európskych vlád už koncom februára.

Kompromisné znenie predložené lotyšským predsedníctvom EÚ ponúka niektoré zmiernenia a domáce sadzby bude možno použiť od júna 2016, ale len pri veľmi obmedzenom množstve prevádzky generovanej zo zahraničia. To znamená, že cestujúci používatelia budú musieť platiť príplatky po niekoľkých telefonátoch alebo použití obľúbených aplikácií.

Podľa dokumentu zo 7. januára a návrhu z 27. januára by mal roaming v budúcnosti vyzerať asi takto:

- základný balík služieb bez ďalších poplatkov na určitý počet dní (7 × 5 minút odchádzajúcich volaní, 5 SMS a 5 MB dát)
- prichádzajúce hovory bez poplatku (ale aj tu by sa mal určiť strop)
- odchádzajúca minúta nad rámec základného balíka by bola drahšia o 5 centov ako domáca cena
- 1 MB dát nad rámec základného balíka bude drahší o 5 centov
- odoslaná správa SMS nad rámec základného balíka bude drahšia o 2 centy

Ak návrh prejde, mohol by platiť od 30. júna 2016 po dobu najmenej dvoch rokov.

Politické ťahanice okolo roamingových poplatkov odkryli aj niektoré technické a právne otázky, na ktoré poukázali aj niektoré vnútroštátne regulačné orgány, teda subjekty zodpovedné za uvedenie nových pravidiel do praxe.

Zrušenie roamingu by totiž mohlo viesť k zvýšeniu domácich cien, likvidácii menších operátorov a v dlhodobom horizonte aj k zníženiu investícií do sietí. V konečnom dôsledku by mohla utrpieť hospodárska súťaž v odvetví. Paradoxne teda opatrenia mienené v prospech spotrebiteľa by mohli viesť vlastne k jeho poškodeniu.

Zdroj: thedigitalpost.eu


Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Telekomunikácie 3

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

12.10.2016 00:15

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá