Image
9.2.2015 0 Comments

Roaming sa v Európe rušiť nebude, hľadá sa kompromisné riešenie

roaming.jpg Napriek všetkým sľubom to vyzerá tak, že poplatky za roaming tu ešte nejaký čas budú, nezmiznú v roku 2018, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z upraveného návrhu EÚ, ktorý by mal získať podporu európskych vlád už koncom februára.

Kompromisné znenie predložené lotyšským predsedníctvom EÚ ponúka niektoré zmiernenia a domáce sadzby bude možno použiť od júna 2016, ale len pri veľmi obmedzenom množstve prevádzky generovanej zo zahraničia. To znamená, že cestujúci používatelia budú musieť platiť príplatky po niekoľkých telefonátoch alebo použití obľúbených aplikácií.

Podľa dokumentu zo 7. januára a návrhu z 27. januára by mal roaming v budúcnosti vyzerať asi takto:

- základný balík služieb bez ďalších poplatkov na určitý počet dní (7 × 5 minút odchádzajúcich volaní, 5 SMS a 5 MB dát)
- prichádzajúce hovory bez poplatku (ale aj tu by sa mal určiť strop)
- odchádzajúca minúta nad rámec základného balíka by bola drahšia o 5 centov ako domáca cena
- 1 MB dát nad rámec základného balíka bude drahší o 5 centov
- odoslaná správa SMS nad rámec základného balíka bude drahšia o 2 centy

Ak návrh prejde, mohol by platiť od 30. júna 2016 po dobu najmenej dvoch rokov.

Politické ťahanice okolo roamingových poplatkov odkryli aj niektoré technické a právne otázky, na ktoré poukázali aj niektoré vnútroštátne regulačné orgány, teda subjekty zodpovedné za uvedenie nových pravidiel do praxe.

Zrušenie roamingu by totiž mohlo viesť k zvýšeniu domácich cien, likvidácii menších operátorov a v dlhodobom horizonte aj k zníženiu investícií do sietí. V konečnom dôsledku by mohla utrpieť hospodárska súťaž v odvetví. Paradoxne teda opatrenia mienené v prospech spotrebiteľa by mohli viesť vlastne k jeho poškodeniu.

Zdroj: thedigitalpost.eu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá