Image
9.2.2015 0 Comments

Roaming sa v Európe rušiť nebude, hľadá sa kompromisné riešenie

roaming.jpg Napriek všetkým sľubom to vyzerá tak, že poplatky za roaming tu ešte nejaký čas budú, nezmiznú v roku 2018, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z upraveného návrhu EÚ, ktorý by mal získať podporu európskych vlád už koncom februára.

Kompromisné znenie predložené lotyšským predsedníctvom EÚ ponúka niektoré zmiernenia a domáce sadzby bude možno použiť od júna 2016, ale len pri veľmi obmedzenom množstve prevádzky generovanej zo zahraničia. To znamená, že cestujúci používatelia budú musieť platiť príplatky po niekoľkých telefonátoch alebo použití obľúbených aplikácií.

Podľa dokumentu zo 7. januára a návrhu z 27. januára by mal roaming v budúcnosti vyzerať asi takto:

- základný balík služieb bez ďalších poplatkov na určitý počet dní (7 × 5 minút odchádzajúcich volaní, 5 SMS a 5 MB dát)
- prichádzajúce hovory bez poplatku (ale aj tu by sa mal určiť strop)
- odchádzajúca minúta nad rámec základného balíka by bola drahšia o 5 centov ako domáca cena
- 1 MB dát nad rámec základného balíka bude drahší o 5 centov
- odoslaná správa SMS nad rámec základného balíka bude drahšia o 2 centy

Ak návrh prejde, mohol by platiť od 30. júna 2016 po dobu najmenej dvoch rokov.

Politické ťahanice okolo roamingových poplatkov odkryli aj niektoré technické a právne otázky, na ktoré poukázali aj niektoré vnútroštátne regulačné orgány, teda subjekty zodpovedné za uvedenie nových pravidiel do praxe.

Zrušenie roamingu by totiž mohlo viesť k zvýšeniu domácich cien, likvidácii menších operátorov a v dlhodobom horizonte aj k zníženiu investícií do sietí. V konečnom dôsledku by mohla utrpieť hospodárska súťaž v odvetví. Paradoxne teda opatrenia mienené v prospech spotrebiteľa by mohli viesť vlastne k jeho poškodeniu.

Zdroj: thedigitalpost.eu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá