Image
16.1.2017 0 Comments

Tipy a triky: Ripujeme hudbu do formátu FLAC

Chcete sa konečne zbaviť svojej zbierky obstarožných audio CD alebo vás len unavuje pred počúvaním žonglovať s médiami? Prevod do digitálnych súborov bez straty kvality je pre vás to pravé.

Ak máte doma malú alebo veľkú kolekciu audio CD, možno ste už niekedy uvažovali nad tým, či by nebolo vhodnejšie ju kompletne presunúť na NAS či disk na vašom počítači. Nielenže by sa vám pohodlnejšie prehrávala bez akejkoľvek fyzickej práce a zdržovania, ale by sa vám aj jednoduchšie zálohovala. Navyše dnes celkom určite nechcete hudbu počúvať len na nejakom konkrétnom CD prehrávači, ale radi si ju vychutnáte aj na notebooku či smartfóne nosenom stále vo vrecku. Optické médiá ako distribučný nosič vychádzajú pre stále rýchlejší interneu z módy a do nových počítačov sa už mechaniky často ani neosadzujú.

Na audio CD je uložená hudba v digitálnej podobe ako lineárna 16-bitová PCM (impulzná kódová modulácia) s frekvenciou 44 100 Hz (44,1 kHz). Ide o nekomprimované digitálne audio, ktoré spotrebúva zhruba 9 MB na každú minútu zvuku, pričom je na CD ukladané podľa štandardu Red Book, určeného pre tieto typy médií. Do počítača si takýto nekomprimovaný zvuk PCM môžete uložiť napríklad v rámci formátu a zvukového kontajnera WAV, ktorý prehráte prakticky v akomkoľvek prehrávači. Uchovávať zvuk v nekomprimovanom formáte je z hľadiska diskovej kapacity pomerne neekonomické. Ak jedna skladba zaberie 40 až 50 MB a jeden album 400 MB, pri veľkej audiokolekcii ide už o značné objemy. Obvyklé je použitie stratovej kompresie, ktorá tento objem dokáže pri strednej kvalite skresať na desatinu (4 až 5 MB súbory). Najznámejší a takisto najpoužívanejší stratový formát zvuku je MP3. Pokiaľ použijete maximálny dátový tok 320 kbit/s (40 kB/s) či vhodnejšie naň variabilne budete skákať v rámci zložitosti jednotlivých pasáží, vo výsledku dostanete zhruba 6 až 7 MB súbor v kvalite, ktorá je takmer nerozpoznateľná od originálu. Nejde pritom o žiadne dohady. V slepých testoch zlyhá v posudzovaní rozdielu drvivá väčšina ľudí na prevažnej väčšine zvukovej aparatúry. K strate kvality každopádne dochádza podobne ako pri obrázkovej kompresii JPEG, ale pri takomto dátovom toku ju dokáže začuť na veľmi dobrej zvukovej zostave len malé množstvo ľudí, aj to len do určitého veku (zhruba 20 rokov).

No nech už je to akokoľvek, na archiváciu celkom určite všetci chceme súbory zachovať v pôvodnej kvalite. Dá nám to totiž možnosť ďalej so súborom pracovať a komprimovať ho napríklad do rôznych stratových formátov vždy z originálu. Nestratová audiokompresia súbor takisto zmenšuje, pričom žiadne dáta (či už pre človeka počuteľné, alebo nepočuteľné) neodoberá. Funguje tak ako iné nestratové kompresie súborov, ako je napríklad WinZIP či WinRAR. Ak nimi skomprimujete textový dokument, zmenší sa, ale žiadne písmenká ani iné dáta vám nezmiznú. Zmenšenie sa vykoná lepším algoritmom zápisu. V jednoduchosti sa to dá predstaviť tak, že namiesto dlhého radu pätnástich núl a desiatich jednotiek za sebou si algoritmus zapíše 15(0), 10(1). Kompresné algoritmy sú, pochopiteľne, v skutočnosti oveľa zložitejšie. Ušetrené miesto ide na úkor výkonu, ktorý je potrebný na kompresiu a následnú dekompresiu. Dekompresia súčasných audioformátov je však na dnešnom hardvéri triviálna záležitosť, obzvlášť v porovnaní s videom. Počítajte s tým, že jedna skladba vo formáte FLAC bude mať 20 až 30 MB. Dosiahnete teda zhruba 50-percentnú úsporu miesta oproti nekomprimovanému zvuku PCM. Pochopiteľne, nemá zmysel konvertovať už vytvorené stratové formáty ako MP3 do nestratového FLAC. Odobratá informácia už je stratená a zázračne sa znova už nikdy neobjaví.

Program CDex a jeho nastavenie kompresie FLAC

FLAC alebo iný formát?

Pod skratkou FLAC sa ukrýva spojenie slobodný bezstratový audiokodek (Free Lossless Audio Codec). Ide teda o bezstratový kompresný formát, ktorý nie je zaťažený licenčnými poplatkami a môže ho integrovať do svojho ripovacieho alebo prehrávacieho softvéru akýkoľvek výrobca. O vývoj formátu FLAC sa stará nezisková organizácia Xiph.Org, ktorá je okrem iného známa aj slobodným stratovým zvukovým formátom Ogg Vorbis. Formát FLAC je dokončený, ale vývoj pokračuje a občas dochádza k vydaniu zlepšenia. Keďže FLAC je bezstratový formát, jeho nové verzie nijako neovplyvňujú kvalitu zvuku. Tá je z princípu tejto kompresie nedotknutá a rovnaká. Zlepšenia sa týkajú napríklad zrýchlenia a zoptimalizovania kompresie pre menšiu záťaž pri ripovaní alebo prehrávaní. Aktuálna verzia FLAC je 1.3.1, ktorá vyšla na konci novembra 2014. Súčasné verzie programov na ripovanie majú túto verziu integrovanú.  

FLAC nie je jediný bezstratový audioformát, jeho hlavnou konkurenciou sú napríklad formáty WavPack (prípona WV) a Monkey's Audio (prípona APE). Existujú však aj mnohé ďalšie. Nedá sa jednoducho povedať, že FLAC je najlepšia bezstratová kompresia zvuku. Napríklad Monkey's Audio dokáže zvyčajne ponúknuť ešte o trochu menšie súbory (na úkor vyššieho výkonu potrebného na kompresiu aj prehrávanie). Keďže kvalitu zvuku uchovajú nezmenenú všetky nestratové formáty, mohlo by sa zdať, že práve silnejší algoritmus, schopný vytvoriť menšie súbory, bude ten „najlepší“. Také jednoduché to však nie je a v reálnom svete väčšinou rozhoduje rozšírenie formátu vo svete. FLAC je v súčasnosti najznámejší a najpodporovanejší bezstratový formát zvuku, ktorý sa okrem počítačov začal rozširovať aj do bežnej spotrebnej elektroniky a autorádií. Podobná je situácia aj pri stratových kompresiách, kde je bezkonkurenčne najrozšírenejšia kompresia MP3, i keď z hľadiska algoritmu je napríklad OGG Vorbis lepší formát (v poslednom čase je však aj on medzi ľuďmi extrémne rozšírený, i keď nevedomky, pretože ho používa pri streamingu služba Spotify). Pri nestratových formátoch je každopádne rozšírenie zrejme najhlavnejší faktor, pretože na rozdiel od stratovej kompresie algoritmus ovplyvňuje len veľkosť súboru, nie jeho zvukovú kvalitu.

Čím a ako svoju audiokolekciu ripovať?

Konverzia audio CD do iných formátov sa označuje anglickým slovom ripping alebo grabbing. Pri ripovaní do bezstratového formátu budete potrebovať špecializovaný softvér, pričom zaň vôbec nemusíte utrácať peniaze. Existuje niekoľko pokročilých programov, ktoré sú zadarmo a pritom patria k tomu najlepšiemu, čo môžete v tejto oblasti použiť. Pre vaše pohodlie sme nachystali na Virtuálne DVD REVUE dva programy, ktoré patria dlhé roky k najpopulárnejším. Ide o programy CDex a Exact Audio Copy, známy aj pod skratkou EAC. Oba začali svoju cestu už v 90. rokoch minulého storočia a vyvíjajú sa dodnes.

Z hľadiska používateľskej prívetivosti je jednoduchší CDex. Odporúčame vám vyhnúť sa jeho klasickému inštalátoru, pretože v minulom roku sa v ňom objavil advér, ktorý sa dal pri nepozornom klikaní do počítača nainštalovať. Na DVD REVUE sme preto pre vás prichystali portable edíciu tohto inak veľmi kvalitného programu, ktorá je bez tohto neželaného „darčeka“. Program teda stačí rozbaliť a spustiť, pričom priečinok môžete kdekoľvek presúvať.

CDex má napohľad veľmi jednoduché rozhranie, ktoré sa už desaťročia nezmenilo. A ani to vlastne netreba. Koniec koncov jeho strohosť je už dnes zase v móde. Po spustení môžete kliknúť na menu Options/Select Language, kde sa dá zvoliť slovenský preklad používateľského prostredia, ktorý našinca určite poteší. Pokiaľ chcete ripovať CD, médium stačí vložiť do mechaniky a program ho automaticky načíta a zobrazí zoznam skladieb. Možno ihneď vytvoriť budúce tagy v podobe názvu interpreta, skladby, roku vydania a podobne. Pred kompresiou potrebujete len otvoriť Nastavenia (menu Možnosti/Nastavenia) a v sekcii Kódovače vybrať kompresný mechanizmus. V základe je vybratá konverzia do MP3. Možno však vybrať viac ako desať ďalších vrátane FLAC. V rámci kodeku FLAC nemusíte nastavovať prakticky nič. Jediná relevantná vec, ktorú máte na výber, je sila kompresie. Prednastavený je aktuálne najsilnejší level 8. To znamená, že nestratová kompresia bude čo najsilnejšia a súbor čo najmenší. Ak použijete menšiu, súbory budú mať o pár MB viac. Proces kompresie bude na oplátku o pár sekúnd rýchlejší a takisto bude prehrávanie súborov znamenať menšiu záťaž na systém. Pokojne môžete nechať nastavenú najsilnejšiu kompresiu, aby boli vaše súbory čo najmenšie. Na súčasnom hardvéri sa záťaž CPU pri prehrávaní súboru FLAC pohybuje na 1 až 2 %, takže to nehrá rolu. Kliknúť môžete aj na podrobné nastavenie tagu a vložiť do súboru malý ilustračný obrázok albumu, ktorý sa bude zobrazovať pri prehrávaní. Na automatické pridanie tagov, teda názvov skladieb a mena interpreta je vhodnejšie použiť jednu z internetových databáz. V nastavení stačí v sekcii Vzdialená CDDB zadať hocakú e-mailovú adresu. To všetko je potrebné na to, aby sa program na databázu pripojil. Po vložení audio CD kliknite na menu CDDB a Čítať zo vzdialenej databázy. Mnoho ľudí malo určite podobné originálne audio CD a program jeho ID rozpozná a ponúkne vám mená skladieb automaticky doplniť.

Program Exact Audio Copy s tagmi načítanými z databázy

Na štart kompresie do FLAC môžete stlačiť kláves F9 alebo kliknúť na menu Konverzia/Stopa CD – Komprimovaný audiosúbor. Všetko prebehne automaticky a súbory FLAC sa objavia v Dokumentoch v priečinku Hudba (v nastavení sa dá cieľový priečinok zmeniť). Program rovnako môžete použiť na kompresiu do iných nestratových, ale aj stratových formátov (napríklad MP3) vrátane kompresie medzi nimi.

Ďalší populárny program na ripovanie audio CD do FLAC a iných formátov je Exact Audio Copy (EAC). Ten už treba nainštalovať, pričom sa vyžaduje .NET Framework 3.5 (moderné verzie systému Windows si ho pri inštalácii automaticky stiahnu). Pri prvom štarte programu sa spustí sprievodca, ktorý vás prevedie úvodným nastavením. Nakonfiguruje sa pri tom vaša mechanika na čo najpresnejšie čítanie na úkor maximálnej rýchlosti, aby bolo ripovanie bez chýb. Pri konfigurácii je vyžadované vloženie audio CD. Sprievodcu môžete aj zavrieť a ku konfigurácii sa prípadne vrátiť neskôr. Program vám následne ponúkne účasť na meraní databázy Accuraterip. Ide o celosvetovú databázu, kam ľudia používajúci niektorý z podporovaných programov odosielajú anonymné výsledky procesu ripovania. Ak budete ripovať nejaké konkrétne audio CD, po skončení sa program môže pripojiť na tento zoznam a overiť, či vaše výsledky zodpovedajú iným používateľom, ktorí ripovali CD s rovnakým identifikátorom. Ak sa od nich odlišujete, je možné, že vaše CD je poškodené a na mnohých miestach dochádza pri čítaní k chybám. Tieto testy však netreba brať ako dogmu. V predošlých verziách tohto systému sa odhalili závažné nedostatky, ktoré poskytovali zlé výsledky. To isté sa môže stať aj s aktuálnou verziou kontroly.

Rozhranie programu EAC je dostupné ihneď po štarte v slovenskom preklade a je pomerne podobné aplikácii CDex. Aj tu nájdete hlavné okno, v ktorom sa zobrazí zoznam skladieb vo vloženom médiu, pričom okamžite môžete vyplniť základné položky informačných tagov vrátane možnosti pridania obrázka. Ponúkne sa aj skúšobné pripojenie k poskytovateľovi metadát v podobe GD3, obmedzené na 10 albumov. Ponuku môžete ignorovať, čím zostanú aktivované bezplatné databázy podobne ako v prípade CDex. Po vložení audio CD stačí kliknúť na menu Databáza/Načítať CD informácie z/Poskytovateľ metadát. Ak sa CD rozpozná, ponúkne sa import, ktorý je lepšie prepracovaný ako v CDex a importuje aj ilustračný obrázok (ak je dostupný).

Pokiaľ ste v úvodnom sprievodcovi zvolili nastavenie kompresie na FLAC, môžete rovno kliknúť na tlačidlo Kopírovať stopy do komprimovaných súborov alebo použiť menu Akcia/Kopírovať vybrané stopy/Komprimované. Celý proces kompresie do FLAC sa začne. Detaily kompresie môžete nastaviť kliknutím na menu EAC/Nastavenie komprimácie. Nastavenie kodeku FLAC je podrobné, ale používateľsky neprívetivé. V základe je nastavený 6. stupeň kompresie. Nastavenie môžete ponechať alebo ho nastaviť na maximálny 8. level prepísaním prvého údaja v príkazovom riadku z -6 na -8. Kodek FLAC je súčasťou inštalácie programu. Ak chcete použiť iný, ako napríklad Monkey's Audio alebo MP3, treba príslušné kodéry stiahnuť na stránke ich vývojárov a umiestniť do priečinka programu.

No a ako napokon výsledné súbory FLAC prehrať? Windows 10 prehrá tento formát už v základe. Na novom aj staršom systéme môžete, pravdaže, použiť aj pokročilejší prehrávač hudby, ako je napríklad AIMP, foobar2000 či Winamp, ktoré FLAC podporujú. Na Androide hrá FLAC takisto v základe, ale použiť môžete aj lepšie aplikácie v podobe VLC alebo n7playera. Na iOS môžete FLAC prehrávať napríklad v prehrávačoch VOX, TuneShell či FLAC Player+.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá