Image
23.3.2016 1 Comments

Revolučný grafénový filter by mohol pomôcť vyriešiť nedostatok vody vo svete. Odfiltruje vírusy aj baktérie.

Materiál miliónkrát tenší ako papier by nám mohol raz pomôcť získavať čistú vodu. Grafén, vrstva grafitu s hrúbkou jedného atómu, je známy potenciálnym využitím v elektronike a pri výrobe energie. No podľa vedcov z austrálskej Monash University a americkej University of Kentucky môže byť tento „zázračný materiál“ použitý aj ako hyperefektívny filter vody.

Výskumník Mainak Majumder z Monash University pracuje s grafénom už takmer sedem rokov. Okrem vodného filtra vyvinul tím pod jeho vedením aj „superpiesok“, čo je prípravok obsahujúci grafén, ktorý by sa dal použiť na čistenie ropných škvŕn, a skúma aj možnosti využitia tohto materiálu v superkondenzátoroch na akumuláciu energie.

To, že grafén je vysoko účinný filter vody, je už dlhšie známe, bolo však treba nájsť spôsob jeho komerčnej aplikácie. Vedcom sa teraz podarilo vytvoriť grafénový filter, ktorý sa dá vyrábať priemyselne. Kľúčový krok bol vývoj viskóznej formy oxidu grafénu, ktorý sa dá rozotrieť do veľmi tenkej a rovnomernej vrstvy. Takto možno vytvoriť filter s unikátnymi vlastnosťami.

Jedna z výhod nového vodného filtra je jeho účinnosť pri odfiltrovaní chemikálií a baktérií vysokou rýchlosťou. „Množstvo čistej vody, ktorú môže filter produkovať, je osem až deväťkrát vyššie ako pri použití bežného filtra,“ vysvetlil Mainak Majumder. Grafén môže odfiltrovať čokoľvek, čo je väčšie ako jeden nanometer (teda 100 000-krát menej ako hrúbka ľudského vlasu). Môže teda odstrániť množstvo vecí, napr. aj chlorid sodný.

Navyše grafénový filter sa nedegraduje tak rýchlo ako ostatné filtre. Grafén je totiž veľmi stabilný a nekoroduje tak ľahko v náročných podmienkach. Vedci teraz spoločne s ich priemyselným partnerom Ionic Industries zháňajú peniaze na komerčnú výrobu grafénových filtrov.

 Výskum bol nedávno publikovaný vo vedeckom časopise Nature Communications.

Zdroj: mashable.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

1 Comments

  1. len aby reakcia na: Revolučný grafénový filter by mohol pomôcť vyriešiť nedostatok vody vo svete. Odfiltruje vírusy aj baktérie.
    23.3.2016 09:03
    len aby sa to naozaj podarilo
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá