Image
14.1.2016 0 Comments

Revolučný dopravný systém Hyperloop sa čoskoro začne testovať

Vízia Elona Muska o Hyperloope, modernom bleskurýchlom dopravnom systéme, ktorý by používal nízkotlakové rúry a vzduchové kompresory a dosahoval by rýchlosť okolo 1200 km/h, je čoraz bližšie k realizácii v Nevadskej púšti. Prvé rúry Hyperloopu sú už zoradené a čakajú, kým budú spojené a otestované spoločnosťou Hyperloop Technologies severne od Las Vegas.

Redaktori CNN Money sa boli na ne pozrieť počas veľtrhu CES a natočili tu video.


Hyperloop Technologies je súkromná spoločnosť so sídlom v Los Angeles, ktorá sa snaží nezávisle od Muska vybudovať funkčný Hyperloop. Podľa vyjadrenia jej generálneho riaditeľa Roba Lloyda by systém mal byť sprevádzkovaný v roku 2021. Jeho testovanie by sa malo začať už tento rok na skúšobnej dráhe v Nevadskej púšti.

hyperloop.gif

Hoci rúry pripomínajú napohľad bežný stavebný materiál, sú určené na to, aby sa zapísali do histórie.

A približne takto by mohla jedného dňa vyzerať stanica Hyperloopu podľa projektov Hyperloop Technologies.

hyperloop_station.gif

„Architektúra Hyperloopu je vlastne veľmi jednoduchá," vyjadril sa Lloyd, bývalý šéf Cisco Technologies, pre CNN. „Stačí odstrániť tlak z uzavretého prostredia - môžeme si ho predstaviť ako trubicu -, zbaviť sa trenia kolies tým, že kabína bude levitovať vnútri rúry, a bude treba len veľmi malé množstvo energie na presúvanie kapsuly neuveriteľnou rýchlosťou."

Takže rúry sú už pripravené. A čo kapsuly, ktoré by mali prepravovať ľudí? V súčasnosti na ich návrhu pracuje viac ako 120 konštrukčných skupín. Svoje práce by mali predložiť na podujatí Hyperloop Design Weekend, ktoré sa bude konať 29. a 30. januára na Texaskej univerzite. Podľa niektorých plánov by sa napríklad kapsuly mali vznášať ako hoverboardy.

hyperloop_pod.gif

Finále súťaže sa uskutoční tento rok v lete, keď by autori víťazného návrhu mali vyskúšať svoj prototyp na dráhe v kalifornskom Hawthorne.


Zdroj: inverse.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá