Image
14.1.2016 0 Comments

Revolučný dopravný systém Hyperloop sa čoskoro začne testovať

Vízia Elona Muska o Hyperloope, modernom bleskurýchlom dopravnom systéme, ktorý by používal nízkotlakové rúry a vzduchové kompresory a dosahoval by rýchlosť okolo 1200 km/h, je čoraz bližšie k realizácii v Nevadskej púšti. Prvé rúry Hyperloopu sú už zoradené a čakajú, kým budú spojené a otestované spoločnosťou Hyperloop Technologies severne od Las Vegas.

Redaktori CNN Money sa boli na ne pozrieť počas veľtrhu CES a natočili tu video.


Hyperloop Technologies je súkromná spoločnosť so sídlom v Los Angeles, ktorá sa snaží nezávisle od Muska vybudovať funkčný Hyperloop. Podľa vyjadrenia jej generálneho riaditeľa Roba Lloyda by systém mal byť sprevádzkovaný v roku 2021. Jeho testovanie by sa malo začať už tento rok na skúšobnej dráhe v Nevadskej púšti.

hyperloop.gif

Hoci rúry pripomínajú napohľad bežný stavebný materiál, sú určené na to, aby sa zapísali do histórie.

A približne takto by mohla jedného dňa vyzerať stanica Hyperloopu podľa projektov Hyperloop Technologies.

hyperloop_station.gif

„Architektúra Hyperloopu je vlastne veľmi jednoduchá," vyjadril sa Lloyd, bývalý šéf Cisco Technologies, pre CNN. „Stačí odstrániť tlak z uzavretého prostredia - môžeme si ho predstaviť ako trubicu -, zbaviť sa trenia kolies tým, že kabína bude levitovať vnútri rúry, a bude treba len veľmi malé množstvo energie na presúvanie kapsuly neuveriteľnou rýchlosťou."

Takže rúry sú už pripravené. A čo kapsuly, ktoré by mali prepravovať ľudí? V súčasnosti na ich návrhu pracuje viac ako 120 konštrukčných skupín. Svoje práce by mali predložiť na podujatí Hyperloop Design Weekend, ktoré sa bude konať 29. a 30. januára na Texaskej univerzite. Podľa niektorých plánov by sa napríklad kapsuly mali vznášať ako hoverboardy.

hyperloop_pod.gif

Finále súťaže sa uskutoční tento rok v lete, keď by autori víťazného návrhu mali vyskúšať svoj prototyp na dráhe v kalifornskom Hawthorne.


Zdroj: inverse.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá