Image
28.8.2015 0 Comments

Revolúcia vo vŕtaní do zeme. Strieľajúce baranidlo sa dostane do 5 km až 10× rýchlejšie

Letecký inžinier Mark Russel zo spoločnosti HyperSciences si nechal patentovať nový spôsob vŕtania, ktorý možno využiť pri získavaní geotermálnej energie. Aj keď zariadenie umožňujúce tento typ vŕtania ešte nemožno nazvať vrtnou súpravou, svoju úlohu vykonáva oproti bežnému spôsobu vŕtania desaťkrát rýchlejšie.

Na efektívnejšie a lacnejšie vŕtanie dier pomocou patentovaného strieľajúceho baranidla získala spoločnosť granty vo výške zhruba milióna dolárov. Slúžiť má predovšetkým na prerážanie hornín v obrovských hĺbkach. Využívať by na to malo riadenú explóziu.

vrtanie.jpeg

Patentované zariadenie pozostáva z dlhej hlavne a vŕtacej tyče, ktorá plní funkciu nábojovej komory. Nábojnice sa nepoužívajú, pretože komora sa má za strelou aj pred ňou plniť zmesou výbušného plynu. V porovnaní s guľkou vystrelenou zo zbrane majú projektily z vŕtajúceho dela zasiahnuť cieľ až desaťkrát rýchlejšie. Vďaka tomu sa hornina v mieste dopadu rozpadne na prach a projektil sa rozstrekne na mikrokvapôčky a takmer sa vyparí. Vzniknutý prach sa odsaje pomocou hlavne a tá sa znova naplní výbušnou zmesou.

schema_vrtanie.png

Prostredníctvom tohto patentovaného baranidla by malo byť možné dostať sa do hĺbky tri až päť kilometrov pomerne jednoducho a rýchlo. To je dosť na to, aby sa vyplatilo do takejto hĺbky pod tlakom dopraviť vodu a vyvierajúcu paru a zmysluplne a najmä so ziskom to zužitkovať.

V súčasnosti sa pracuje na zlepšovaní patentu. Aby bolo vŕtanie ešte efektívnejšie, snaha je prísť s vhodnejšou plastickou trhavinou.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá