Image
28.8.2015 0 Comments

Revolúcia vo vŕtaní do zeme. Strieľajúce baranidlo sa dostane do 5 km až 10× rýchlejšie

Letecký inžinier Mark Russel zo spoločnosti HyperSciences si nechal patentovať nový spôsob vŕtania, ktorý možno využiť pri získavaní geotermálnej energie. Aj keď zariadenie umožňujúce tento typ vŕtania ešte nemožno nazvať vrtnou súpravou, svoju úlohu vykonáva oproti bežnému spôsobu vŕtania desaťkrát rýchlejšie.

Na efektívnejšie a lacnejšie vŕtanie dier pomocou patentovaného strieľajúceho baranidla získala spoločnosť granty vo výške zhruba milióna dolárov. Slúžiť má predovšetkým na prerážanie hornín v obrovských hĺbkach. Využívať by na to malo riadenú explóziu.

vrtanie.jpeg

Patentované zariadenie pozostáva z dlhej hlavne a vŕtacej tyče, ktorá plní funkciu nábojovej komory. Nábojnice sa nepoužívajú, pretože komora sa má za strelou aj pred ňou plniť zmesou výbušného plynu. V porovnaní s guľkou vystrelenou zo zbrane majú projektily z vŕtajúceho dela zasiahnuť cieľ až desaťkrát rýchlejšie. Vďaka tomu sa hornina v mieste dopadu rozpadne na prach a projektil sa rozstrekne na mikrokvapôčky a takmer sa vyparí. Vzniknutý prach sa odsaje pomocou hlavne a tá sa znova naplní výbušnou zmesou.

schema_vrtanie.png

Prostredníctvom tohto patentovaného baranidla by malo byť možné dostať sa do hĺbky tri až päť kilometrov pomerne jednoducho a rýchlo. To je dosť na to, aby sa vyplatilo do takejto hĺbky pod tlakom dopraviť vodu a vyvierajúcu paru a zmysluplne a najmä so ziskom to zužitkovať.

V súčasnosti sa pracuje na zlepšovaní patentu. Aby bolo vŕtanie ešte efektívnejšie, snaha je prísť s vhodnejšou plastickou trhavinou.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá