Image
24.11.2016 3 Comments

Revolúcia v biomedicíne. Čínski vedci prvýkrát odskúšali génovú editáciu CRISPR na ľuďoch

Skupina čínskych vedcov ako prvá na svete aplikovala človeku bunky obsahujúce gény upravované revolučnou technológiou CRISPR-Cas9. 

Tím zo Sečuánskej univerzity v meste Čcheng-tu pod vedením onkológa Lu You aplikoval modifikované bunky do tela pacienta s agresívnou formou rakoviny pľúc.

Skoršie klinické štúdie využívajúce bunky upravené pomocou rôznych techník vyvolali vzrušenie v lekárskej komunite. Zavedenie metódy CRISPR, ktorá je jednoduchšia a efektívnejšia ako iné techniky, pravdepodobne vyvolá preteky v editovaní DNA v živej bunke. Odborníci ich prirovnávajú k pretekom v dobývaní vesmírneho priestoru medzi Čínou a Spojenými štátmi, ibaže tentoraz sa to udeje v oblasti biomedicíny. Ich štart sa predpokladá na začiatok roka 2017. Skupina vedcov na Pekinskej univerzite chce v marci 2017 spustiť tri klinické štúdie pomocou CRISPR, zamerané na boj s rakovinovými bunkami v močovom mechúre, prostate a obličkách. Zatiaľ však nie sú schválené a nie sú na ne vyčlenené ani financie.

Výskumníci získali z krvi pacienta imunitné bunky a pomocou editora CRISPR-Cas9 v nich vypli gén PD-1, ktorý za normálnych okolností funguje ako brzda imunitného systému pri odpovedi bunky na rakovinu. Bunky s vypnutým génom PD-1 potom bojujú s inak neliečiteľnou rakovinou a porazia ju.

Lu You hovorí, že liečba prebieha hladko a pacient dostane aj druhú injekciu s upravenými bunkami. Neuviedol však nijaké podrobnosti. Tím plánuje do liečby zapojiť spolu desať dobrovoľníkov, každý z nich má dostať dve, tri alebo štyri injekcie. Štúdia má overiť, či ide o bezpečný proces, účastníci budú sledovaní počas 6 mesiacov, aby sa zistilo, či injekcie nespôsobujú závažné nežiaduce účinky.

Zdroj: nature.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

3 Comments

 1. chlapik reakcia na: Revolúcia v biomedicíne. Čínski vedci prvýkrát odskúšali génovú editáciu CRISPR na ľuďoch
  24.11.2016 23:11
  ale ci to chlapik prezil sa uz nedozvieme ako s kazdym vyskumom v Cine.
  Reagovať
  • RE: chlapik reakcia na: chlapik
   25.11.2016 07:11
   ked je niekto nevyliecitelne chory, asi nema moc velku dilemu sa rozhodnut...
   Reagovať
   • RE: RE: chlapik reakcia na: RE: chlapik
    28.11.2016 19:11
    nikto tu nehovori, ci ma niekto sa problem rozhodnut. Hovorim, ci Cinania aj poskytnu vysledky ak budu negativne, pripadne sposobia smrt. Lebo zatial tam prebieha to co prebiehalo pocas holokaustu, avsak tu je to v mene vedy a pod ruskom tajomstva. Iba cinania za vyhybaju etickej zodpovednosti, ale aj na nich ras dojte.
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá