Image
24.11.2016 3 Comments

Revolúcia v biomedicíne. Čínski vedci prvýkrát odskúšali génovú editáciu CRISPR na ľuďoch

Skupina čínskych vedcov ako prvá na svete aplikovala človeku bunky obsahujúce gény upravované revolučnou technológiou CRISPR-Cas9. 

Tím zo Sečuánskej univerzity v meste Čcheng-tu pod vedením onkológa Lu You aplikoval modifikované bunky do tela pacienta s agresívnou formou rakoviny pľúc.

Skoršie klinické štúdie využívajúce bunky upravené pomocou rôznych techník vyvolali vzrušenie v lekárskej komunite. Zavedenie metódy CRISPR, ktorá je jednoduchšia a efektívnejšia ako iné techniky, pravdepodobne vyvolá preteky v editovaní DNA v živej bunke. Odborníci ich prirovnávajú k pretekom v dobývaní vesmírneho priestoru medzi Čínou a Spojenými štátmi, ibaže tentoraz sa to udeje v oblasti biomedicíny. Ich štart sa predpokladá na začiatok roka 2017. Skupina vedcov na Pekinskej univerzite chce v marci 2017 spustiť tri klinické štúdie pomocou CRISPR, zamerané na boj s rakovinovými bunkami v močovom mechúre, prostate a obličkách. Zatiaľ však nie sú schválené a nie sú na ne vyčlenené ani financie.

Výskumníci získali z krvi pacienta imunitné bunky a pomocou editora CRISPR-Cas9 v nich vypli gén PD-1, ktorý za normálnych okolností funguje ako brzda imunitného systému pri odpovedi bunky na rakovinu. Bunky s vypnutým génom PD-1 potom bojujú s inak neliečiteľnou rakovinou a porazia ju.

Lu You hovorí, že liečba prebieha hladko a pacient dostane aj druhú injekciu s upravenými bunkami. Neuviedol však nijaké podrobnosti. Tím plánuje do liečby zapojiť spolu desať dobrovoľníkov, každý z nich má dostať dve, tri alebo štyri injekcie. Štúdia má overiť, či ide o bezpečný proces, účastníci budú sledovaní počas 6 mesiacov, aby sa zistilo, či injekcie nespôsobujú závažné nežiaduce účinky.

Zdroj: nature.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

3 Comments

 1. chlapik reakcia na: Revolúcia v biomedicíne. Čínski vedci prvýkrát odskúšali génovú editáciu CRISPR na ľuďoch
  24.11.2016 23:11
  ale ci to chlapik prezil sa uz nedozvieme ako s kazdym vyskumom v Cine.
  Reagovať
  • RE: chlapik reakcia na: chlapik
   25.11.2016 07:11
   ked je niekto nevyliecitelne chory, asi nema moc velku dilemu sa rozhodnut...
   Reagovať
   • RE: RE: chlapik reakcia na: RE: chlapik
    28.11.2016 19:11
    nikto tu nehovori, ci ma niekto sa problem rozhodnut. Hovorim, ci Cinania aj poskytnu vysledky ak budu negativne, pripadne sposobia smrt. Lebo zatial tam prebieha to co prebiehalo pocas holokaustu, avsak tu je to v mene vedy a pod ruskom tajomstva. Iba cinania za vyhybaju etickej zodpovednosti, ale aj na nich ras dojte.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá