15.4.2016 0 Comments

Región strednej a východnej Európy pritiahol najviac investorov od roku 2008

Najčastejším objektom akvizičného záujmu firiem z rozvinutých trhov za posledných 10 rokov bol región strednej a východnej Európy. Od roku 2005 sa takýchto transakcií uskutočnilo viac ako 2330. O spoločnosti z nášho regiónu sa zaujímajú najmä firmy z Nemecka, USA a Ruska. Tieto zistenia priniesla najnovšia analýza KPMG - Cross-Border Deals Tracker.

Podľa zistení KPMG bol objem investícií firiem z rozvinutých ekonomík do spoločností z rozvíjajúcich sa trhov celosvetovo najnižší za posledných 10 rokov. Región strednej a východnej Európy (SVE) však zaznamenal v minulom roku opačný trend. Podľa údajov Thomson Reuters sa v roku 2015 zrealizovalo takmer 200 transakcií strategickými investormi z rozvinutých trhov, ktorí zainvestovali do spoločnosti z nášho regiónu. Je to najvyšší počet od roku 2008.

V druhej polovici roka 2015 bol zaznamenaný tiež nárast transakcií medzi firmami z rozvíjajúcich sa trhov. Najagilnejší boli investori z Číny, ktorí zvýšili aktivitu až o 78%, nasledovaní regiónom SVE s nárastom o 50%. Podľa analýzy Cross-Border Deals Tracker je región SVE z pohľadu rozvíjajúcich sa trhov najzaujímavejší pre spoločnosti z Ruskej federácie. Tie od roku 2005 kúpili v našom regióne viac ako 230 firiem. S veľkým odstupom nasleduje India s tridsiatimi investíciami.

V posledných rokoch firmy z rozvíjajúcich sa ekonomík dozrievali a momentálne sú pripravené ísť do čoraz väčších a komplexnejších transakcií,“ skonštatoval Leif Zerz, globálny šéf KPMG pre oblasť transakčného poradenstva.

Pre firmy z nášho regiónu sú na akvizície najzaujímavejšie spoločnosti pôvodom z Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov. Od roku 2005 firmy zo strednej a východnej Európy zainvestovali do takmer 100 ruských firiem.

Z dôvodu lacných úverových zdrojov i dostatku kapitálu, ktorý majú strategickí aj finanční investori momentálne k dispozícii, keďže sadzby EURIBOR  sa pohybujú na nízkej úrovni, očakávame aj na Slovensku pokračovanie vysokej aktivity v oblasti fúzií a akvizícií,“ povedal Stanislav Šumský, Partner zodpovedný za transakčné poradenstvo, KPMG na Slovensku.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá