15.4.2016 0 Comments

Región strednej a východnej Európy pritiahol najviac investorov od roku 2008

Najčastejším objektom akvizičného záujmu firiem z rozvinutých trhov za posledných 10 rokov bol región strednej a východnej Európy. Od roku 2005 sa takýchto transakcií uskutočnilo viac ako 2330. O spoločnosti z nášho regiónu sa zaujímajú najmä firmy z Nemecka, USA a Ruska. Tieto zistenia priniesla najnovšia analýza KPMG - Cross-Border Deals Tracker.

Podľa zistení KPMG bol objem investícií firiem z rozvinutých ekonomík do spoločností z rozvíjajúcich sa trhov celosvetovo najnižší za posledných 10 rokov. Región strednej a východnej Európy (SVE) však zaznamenal v minulom roku opačný trend. Podľa údajov Thomson Reuters sa v roku 2015 zrealizovalo takmer 200 transakcií strategickými investormi z rozvinutých trhov, ktorí zainvestovali do spoločnosti z nášho regiónu. Je to najvyšší počet od roku 2008.

V druhej polovici roka 2015 bol zaznamenaný tiež nárast transakcií medzi firmami z rozvíjajúcich sa trhov. Najagilnejší boli investori z Číny, ktorí zvýšili aktivitu až o 78%, nasledovaní regiónom SVE s nárastom o 50%. Podľa analýzy Cross-Border Deals Tracker je región SVE z pohľadu rozvíjajúcich sa trhov najzaujímavejší pre spoločnosti z Ruskej federácie. Tie od roku 2005 kúpili v našom regióne viac ako 230 firiem. S veľkým odstupom nasleduje India s tridsiatimi investíciami.

V posledných rokoch firmy z rozvíjajúcich sa ekonomík dozrievali a momentálne sú pripravené ísť do čoraz väčších a komplexnejších transakcií,“ skonštatoval Leif Zerz, globálny šéf KPMG pre oblasť transakčného poradenstva.

Pre firmy z nášho regiónu sú na akvizície najzaujímavejšie spoločnosti pôvodom z Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov. Od roku 2005 firmy zo strednej a východnej Európy zainvestovali do takmer 100 ruských firiem.

Z dôvodu lacných úverových zdrojov i dostatku kapitálu, ktorý majú strategickí aj finanční investori momentálne k dispozícii, keďže sadzby EURIBOR  sa pohybujú na nízkej úrovni, očakávame aj na Slovensku pokračovanie vysokej aktivity v oblasti fúzií a akvizícií,“ povedal Stanislav Šumský, Partner zodpovedný za transakčné poradenstvo, KPMG na Slovensku.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Veracomp plánuje predstaviť mrazivé novinky z Red Hatu

19.01.2017 12:00

Veracomp Slovakia s.r.o., distribútor s prívlastkom VAD (čiže Value Added Distributor), poskytuje pridanú hodnotu aj vo forme vzdelávania. V spolupráci s Red Hat na Slovensku plánuje Veracomp pre svo ...

Tlačové správy

ČR: Audiosystémy pre domáce kino Bose Lifestyle 600 a Lifestyle 650 - potešenie pre uši aj oči

19.01.2017 11:00

Systémy pro domácí kino mají u Bose dlouholetou tradici a uživateli i odborníky jsou řazeny na vrchol nabídky v této oblasti. Nyní přichází na náš trh dvě zcela nová řešení – Bose Lifestyle 600 a Life ...

Tlačové správy

Taxify ponúka zľavu 20 % na všetky jazdy

19.01.2017 10:40

Populárna aplikácia Taxify spustila akciu, ktorá o pätinu znižuje cenu za každé využitie služby do konca januára. Vďaka nízkej minimálnej platbe za jazdu sa služba vyplatí aj pri kratších presunoch po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá