15.4.2016 0 Comments

Región strednej a východnej Európy pritiahol najviac investorov od roku 2008

Najčastejším objektom akvizičného záujmu firiem z rozvinutých trhov za posledných 10 rokov bol región strednej a východnej Európy. Od roku 2005 sa takýchto transakcií uskutočnilo viac ako 2330. O spoločnosti z nášho regiónu sa zaujímajú najmä firmy z Nemecka, USA a Ruska. Tieto zistenia priniesla najnovšia analýza KPMG - Cross-Border Deals Tracker.

Podľa zistení KPMG bol objem investícií firiem z rozvinutých ekonomík do spoločností z rozvíjajúcich sa trhov celosvetovo najnižší za posledných 10 rokov. Región strednej a východnej Európy (SVE) však zaznamenal v minulom roku opačný trend. Podľa údajov Thomson Reuters sa v roku 2015 zrealizovalo takmer 200 transakcií strategickými investormi z rozvinutých trhov, ktorí zainvestovali do spoločnosti z nášho regiónu. Je to najvyšší počet od roku 2008.

V druhej polovici roka 2015 bol zaznamenaný tiež nárast transakcií medzi firmami z rozvíjajúcich sa trhov. Najagilnejší boli investori z Číny, ktorí zvýšili aktivitu až o 78%, nasledovaní regiónom SVE s nárastom o 50%. Podľa analýzy Cross-Border Deals Tracker je región SVE z pohľadu rozvíjajúcich sa trhov najzaujímavejší pre spoločnosti z Ruskej federácie. Tie od roku 2005 kúpili v našom regióne viac ako 230 firiem. S veľkým odstupom nasleduje India s tridsiatimi investíciami.

V posledných rokoch firmy z rozvíjajúcich sa ekonomík dozrievali a momentálne sú pripravené ísť do čoraz väčších a komplexnejších transakcií,“ skonštatoval Leif Zerz, globálny šéf KPMG pre oblasť transakčného poradenstva.

Pre firmy z nášho regiónu sú na akvizície najzaujímavejšie spoločnosti pôvodom z Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov. Od roku 2005 firmy zo strednej a východnej Európy zainvestovali do takmer 100 ruských firiem.

Z dôvodu lacných úverových zdrojov i dostatku kapitálu, ktorý majú strategickí aj finanční investori momentálne k dispozícii, keďže sadzby EURIBOR  sa pohybujú na nízkej úrovni, očakávame aj na Slovensku pokračovanie vysokej aktivity v oblasti fúzií a akvizícií,“ povedal Stanislav Šumský, Partner zodpovedný za transakčné poradenstvo, KPMG na Slovensku.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Kampaň k elektronickým schránkam už začala

27.10.2016 11:00

Viac ako 160 oslovených združení a stavovských organizácií či nový dočasný web. Aj takto odštartovala avizovaná informačná kampaň k úradným elektronickým schránkam. List so žiadosťou o spoluprácu pri ...

Tlačové správy

Do Microsoftu nastúpil Ivo Kramoliš, bude mať na starosti digitálnu transformáciu v oblasti služieb

27.10.2016 10:20

Od 1. októbra 2016 vedie Ivo Kramoliš divíziu Služieb v spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. V tejto roli zodpovedá za digitálnu transformáciu v oblasti služieb pre veľké spoločnosti a š ...

Tlačové správy

Samsung vydá aktualizáciu softvéru smartfónov Galaxy Note7

27.10.2016 10:10

Spoločnosť Samsung Electronics dnes oznámila, že vydá novú aktualizáciu softvéru vzťahujúcu sa na nabíjanie batérií zariadení Galaxy Note7, ktorá obmedzí jej nabitie na 60 %. Aktualizácia softvéru je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá