Image
12.6.2014 0 Comments

Red Hat Enterprise Linux 7 je nabitý novými funkciami

red_hat_enterprise_linux.png Spoločnosť Red Hat po viac ako pol roku betatestovania uvoľnila finálnu verziu svojho podnikového operačného systému Red Hat Enterprise Linux 7 (RHEL 7). Podľa komentátorov a analytikov ide o ďalší výrazný posun vpred, ktorý má pomôcť rozšíreniu Linuxu v podnikovom prostredí.

RHEL 7 je koncipovaný ako systém pre hybridné prostredie, kde sú kombinované fyzické servery s cloudom a záťaž sa rozkladá medzi ne. RHEL 7 pracuje na štyroch platformách: na klasických fyzických serveroch, virtuálnych strojoch (VM), na infraštruktúre založenej na OpenStack ako službe (IaaS) a na platforme ako službe (PaaS). Toto spojenie vytvára robustné, výkonné a komplexné prostredie v rámci dátových centier a cloudu.

Hlavné novinky v RHEL 7

Okrem tradičného virtualizačného nástroja KVM je novo využitá aj kontajnerová technológia, ktorá má umožniť lepšiu prácu s bežiacimi aplikáciami. Red Hat preto uzavrel úzke partnerstvo so spoločnosťou Docker, ktorá práve uvoľnila riešenie Docker 1.0. To umožňuje bežať aplikáciám nezávisle od operačného systému aj od seba navzájom. Používatelia potom ľahko môžu podľa potreby premiestňovať svoje „dockerizované" aplikácie medzi kontajnermi, medzi fyzickými servermi, virtuálnymi servermi a cloudom.

Okrem nasadenia v rámci dátových centier je RHEL 7 k dispozícii aj pre desktopy a pracovné stanice. Funkcie z neho by sa mali výhľadovo objaviť aj v CentOS, ktorý je klonom RHEL a ktorý Red Hat nedávno prevzal pod svoje krídla.

Medzi ďalšie novinky v Red Hat Enterprise Linuxe 7 patrí zvýšenie stability a výkonu. Podľa výrobcu údajne došlo v porovnaní s RHEL 6 k zvýšeniu výkonu o 11 až 25 percent podľa typu záťaže. RHEL 7 takisto novo využíva linuxový kernel 3.10, zatiaľ čo pri RHEL 6.5 to bola už pomerne stará verzia kernela 2.6. Medzi ďalšie novinky patrí defaultný súborový systém XFS, ktorý umožňuje škálovanie až do 500 terabajtov. Ďalej pribudla podpora Active Directory od Microsoftu, došlo k adopcii správcu služieb a systému systemd, ďalej potom štandardu pre vzdialené API OpenLMI a v neposlednom rade k zahrnutiu frameworkov a služieb na zaznamenávanie a monitorovanie výkonnosti systému Performance Co-Pilot.

RHEL 7 ide správnym smerom

Hoci vývoj RHEL 7 trval dlho, novinka rozhodne stojí za to a prvé reakcie na ňu sú veľmi pozitívne. Napríklad Al Gillen, viceprezident analytickej agentúry IDC, hovorí, že spoločnosť Red Hat systematicky zvyšuje možnosti a hodnotu svojho linuxového riešenia a siedma verzia nie je výnimka. Za posledné dva roky tu podľa neho došlo k výraznému zlepšeniu možností práce s balíčkami, virtualizáciou a cloudom, ktoré tento systém posúvajú výrazne dopredu. Navyše pridanie podpory Active Directory je podľa Gillena pragmatický krok, pretože Active Directory je v podnikovom prostredí veľmi rozšírený na ukladanie identít.

O tom, že RHEL patrí vo svete dnešného biznisu medzi špičku, svedčí aj to, že ho používa celých 90 % firiem z rebríčka Fortune 500.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty 1

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá