Image
16.7.2014 0 Comments

Recenzia PlayStation 4 + Watch Dogs: Nová generácia nie je iba o lepšej grafike

playstation-4.jpg PlayStation 4 sa v základnom balení predáva za cenu 399 EUR. Slúži primárne na hranie, v multimediálnych funkciách zaostáva. V dobe testovania nám konzola prehrala iba film na Blu-Ray disku, avšak bez podpory 3D filmov. Pritom PS3 si bez problémov poradí aj s 3D Blu-Raymi.

Takisto zamrzela absencia podpory MP3 formátu a nemožnosť streamovať filmy do konzoly cez DLNA. PS4 dokonca neprehrá ani klasické audio CD, aj keď pochybujeme, že by bola táto funkcia výraznejšie používaná. PS4 si z hľadiska multimediálneho využitia rozumie iba s on-demand službami spoločnosti Sony - ani Music Unlimited, ani Video Unlimited, však na Slovensku nie sú dostupné.

konzola.jpg

PS4 má vydarený dizajn a pomerne malé rozmery. Do poličky pre PS3 sa vám zmestí bez problémov.

PlayStation 4 je teda určená primárne pre hráčov. Sony sľúbil, že mnohé z chýbajúcich funkcií, ktoré sa dali používať na PS3, časom doplní. Polroka po vydaní však stále chýbajú.

Nová generácia nie je iba o lepšej grafike

Viac výkonu prináša lepšiu grafickú kvalitu. Rozdiel vo výkone je viditeľný pri pohľade na hardvérovú výbavu - PS3 využíval špeciálny Cell procesor a 256 MB operačnej pamäte pre systém a ďalších 256 MB pre grafiku. PS4 má 8-jadrový procesor založený na platforme AMD a 8 GB zdieľanej GDDR5 pamäti. Nová generácia v porovnaní so svojim predchodcom pripomína viac počítač, založená je na architektúre x86-64.

RemotePlay.jpg

Vzdialené hranie, mobilnú aplikáciu a možnosť zdieľať herný obsah považujeme za hlavný prínos novej konzoly.

Rozdiely v grafike sú v porovnaní so staršími konzolami viditeľné na prvý pohľad. Ide najmä o rôzne detaily, ako je kvalitnejšie osvetlenie, bohatšie prostredie alebo lepšie spracované tiene. Na PS4 sme testovali niektoré tituly, ktoré sme mali možnosť zahrať si aj na počítači a treba dodať, že rozdiely v kvalite nadpriemerného herného PC a PS4 sú minimálne. Ak máte starší počítač a hráte na najmenších detailoch, potom PS4 ponúka na prvý pohľad lepšiu grafiku. To isté samozrejme platí aj v porovnaní s PS3.

Hoci si väčšina používateľov kúpi novú konzolu najmä kvôli lepšej grafike, PlayStation 4 ponúka množstvo drobností a detailov, ktoré zlepšujú celkový používateľský zážitok. Treba povedať, že ide o rôzne vlastnosti, ktoré sa na prvý pohľad zdajú takmer až nepodstatné, avšak vo výsledku posúvajú konzolu na vyššiu úroveň. V tomto smere chválime podporu mobilnej aplikácie, ktorá rozšíri možnosti konzoly na druhú obrazovku, vzdialené hranie za použitia prenosnej konzoly PS Vita, zjednodušené používateľské rozhranie, ale aj schopnosť zdieľať screenshoty a videá z hrania, resp. streamovať hranie v priamom prenose na internete.

Dotykový gamepad a šikmá škatuľka

PlayStation 4 si získal naše sympatie aj svojim vonkajším „obalom". Najmä ak si pamätáte, ako vyzeral prvý model PS3-ky. Štvorku môžeme z hľadiska rozmerov 275 × 305 × 53 mm prirovnať k neskoršej iterácii, ktorá mala označenie PS3 Slim. Nová konzola nás prekvapila mierne šikmým telom, avšak tmavé šasi je elegantné a hlavne relatívne tenké.

Pri pohľade na ostatné modely PS3 a Xbox konzoly ide o najtenšie zariadenie na trhu. Konzolu k televízoru pripojíte iba pomocou HDMI portu. Okrem toho ponúka 2 USB 3.0 porty na prednom paneli. V zadnej časti nájdete eternetový port, optický audio výstup a konektor pre pripojenie PlayStation kamery. PS4 môžeme prirovnať k PS3 Slim aj z hľadiska generovaného hluku. Konzola nie je výrazne hlučná, avšak v záťaži ju počuť budete.

gamepad.jpg

Nový ovládač dostal dotykovú plochu a malý reproduktor.

Značných vylepšení sa dočkal aj ovládač DualShock. Najnovšia generácia má za menom takisto číslovku 4 a vychádza z konceptu trojky. Sony mierne predĺžil úchopy, ovládač tak lepšie padne do ruky a to aj napriek tomu, že nie je vyslovene masívny. Zaujímavou vlastnosťou je malá dotyková plocha, ktorú sa podarilo zabudovať do priestoru nad páčkami.

Uvidíme, ako dokážu tento ovládací prvok využiť vývojári. Z hľadiska herného zážitku nás prekvapujúco potešil malý reproduktor, ktorý je zabudovaný v ovládači. Ide o drobnosť, avšak keď sa z ovládača ozve nejaký zvukový efekt, pôsobí to na hráča výraznejšie a príjemne to oživuje inak stereotypnú zvukovú kulisu.

Technické parametre

Označenie konzoly/Parameter

PlayStation 4

Procesor

AMD Jaguar, 8-jadro

RAM

8 GB DDR5

Pevný disk

500 GB

Optická mechanika

Blu-ray

Ukladanie v cloude

Áno

USB

USB 3.0

Konektivita

Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n

Bluetooth

Bluetooth 2.1 (EDR)

A/V

HDMI (podpora 4K), optické audio

Služba

PlayStation Network

Platený multiplayer

Áno

Spätná kompatibilita

Nie

Podpora druhej obrazovky

PS Vita

Obmedzenie predaja použitých hier

Nie

Nutné internetové pripojenie

Nie

Regionálne obmedzenie

Nie

Ovládanie hlasom

Áno

Kamera

PlayStation Camera (príslušenstvo)

Watch Dogs

Watch Dogs kombinuje prvky série Grand Theft Auto s vlastnosťami enginu, ktorý poháňa Assassin´s Creed. Samozrejme, všade prezentované hackovanie nemôže chýbať. Táto činnosť je však príliš zjednodušená a vo väčšine prípadov funguje iba ako kozmetický element. Hackovanie sa totiž obmedzuje na špeciálny telefón s niekoľkými funkciami.

Najčastejšie budete identifikovať ľudí vo svojom okolí, praktickejším využitím bude riešenie jednoduchých hádaniek. Hackovanie vo svojej základnej podstate spočíva v prepínaní sa medzi kamerami a hľadaní prepínačov. Prvýkrát zabaví, neskôr skĺzne do rutiny.

Watch-Dogs.jpg

Watch Dogs bol vždy prezentovaný ako titul s otvoreným svetom. Aj napriek tomu sme očakávali, že sa bude hrateľnosťou výraznejšie odlišovať od ostatných hier tohto typu. Herná náplň vás neprekvapí. Jazdenie v aute a plnenie príbehových misií dopĺňajú vedľajšie úlohy a získavanie veží, ktoré blokujú komunikáciu. Pamätáte si rozhľadne v Assassin´s Creed? Veže vo Watch Dogs fungujú na rovnakom princípe.

Akurát na ne nebudete šplhať, pretože Aiden Pearce je fyzicky neschopný hrdina a nedokáže skákať. Veže budete získavať pomocou hackovania. Absencia skákania je v roku 2014 dosť rušivá a v kombinácii s ostatnými nedostatkami kazí celkový dojem z hrania. Predsa len, Watch Dogs je „hra ďalšej generácie", ale v niektorých vlastnostiach sa vracia o 2 generácie do minulosti.

Hoci sa väčšina recenzie nesie v negatívnom duchu, Watch Dogs nie je zlá hra. Vo svojej podstate ide o zábavný a dobrý titul, ktorý vás zabaví, ak ste fanúšikov akčných hier s otvoreným svetom. Umiera však na krásu a na prehnané očakávania, ktoré vygenerovala masívna reklamná kampaň. O Watch Dogs sa hovorilo takmer vždy iba v superlatívoch. Avšak pri hraní si uvedomíte, že neponúka nič naozaj špeciálne. Aj kľúčové vlastnosti hry sú iba pekným make-upom.

Z hľadiska PC verzie sa však nevyhneme ďalším negatívam. Optimalizácia je nedokonalá a majitelia dvoch grafických kariet, zapojených v SLI režime, budú nespokojní s tým, ako beží hra na ich systéme. Vývojári sľúbili patch, ktorý tento nedostatok opraví. Watch Dogs je vo výsledku schizofrenická hra. Stavia na dobrých a atraktívnych základoch, avšak nedoťahuje ich do dokonalosti.

Hodnotenie

7/10

Cena:

411,20 eur s DPH (342,67 eur bez DPH)

Predaj:

vizitka_hej.sk.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá