Image
9.9.2015 0 Comments

Recenzia PC Revue: Lenovo Vibe Z2 Pro

Predný sklenený panel, ktorý obsahuje len oválny otvor pre reproduktor potvrdzuje pravidlo o kráse jednoduchého dizajnu. Vďaka 6" displeju IPS s rozlíšením Quad HD (2560 × 1440) pod ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3 sme si vychutnali veľmi ostrý obraz.

skvelý displej a fotoaparát Na uhlopriečku 6 palcov je to rozlíšenie vysoko nadpriemerné, konkrétne 490 bodov na palec. Podľa odborníkov je takéto rozlíšenie už za hranicou schopností ľudského oka, takže použitie takéhoto displeja je skôr marketingový ťah než účelový počin. Jas displeja je viac ako 500 cd/m², takže je čitateľný aj počas slnečného dňa. Pravidlo väčšie rozlíšenie - vyššia spotreba platí aj v tomto prípade, no vďaka 4000 mAh batérii telefón v pohode vydrží aj sedemhodinové pozeranie videa.

Čas, ktorý dizajnéri ušetrili pri návrhu prednej steny, venovali v plnom nasadení zadnej a bočným stenám, ktoré sú tvorené monoblokom z pravouhlo štruktúrovane brúseného hliníka. Zadnej stene dominuje vyčnievajúci fotoaparát, lemovaný červeným rámikom. To preto, aby upútal pozornosť na jednu z najdôležitejších funkcií tohto telefónu. Teleso fotoaparátu spolu s dvojicou LED diód je umiestnené na obdĺžnikovej plastovej platforme, ktorá je (alebo vyzerá, že je) k telesu telefónu pripevnená štyrmi malými skrutkami s hlavičkou Torx. Boli sme v pokušení siahnuť do priečinka s náradím a vyskúšať, či sú skrutky pravé, prípadne čo je vnútri, ale odolali sme. Ku konštrukcii máme jedinú drobnú pripomienku týkajúcu sa zadnej hornej a dolnej hrany. Keby boli viac zaoblené, phablet by sa lepšie držal v režime na šírku. Naopak, musíme pochváliť elegantné zošikmenie bočných stien a zaoblenie ich hrán.

Vysoký výkon

Dizajn ikony stredného dotykového tlačidla pod displejom vzdialene pripomína logo Windows, ale myšlienka, že by Lenovo plánovalo hybrid tohto typu, je trochu pritiahnutá za vlasy. Hardvér tomu nebráni, štvorjadrový výkonný procesor Snapdragon 801 taktovaný na 2,5 GHz a GPU Adreno 330 taktované, či skôr pretaktované, na 550 MHz spolu s 3 GB RAM poskytujú dostatočný výkon na akýkoľvek účel. Aby sme boli konkrétni, v benchmarku AntTuTu sme namerali skóre 43 612 bodov. Interný 32 GB úložný priestor, z ktorého zostane používateľovi 24 GB, je definitívny, slot na kartu microSD v prístroji budete hľadať márne.

Kvalitný fotoaparát

Najlepšie sme si nechali na koniec - kvalitný fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx (3456 × 4608 px), s opticky stabilizovaným objektívom a dvojdiódovým bleskom. Optická stabilizácia a kvalitný objektív vysvetľujú, prečo teleso fotoaparátu vyčnieva zo zadnej steny. Pri nahrávaní videa si môžete vybrať rozlíšenie 4K (2160p), full HD (1080p), prípadne HD (720p). Skôr než zapnete rozlíšenie 4K, zamyslite sa nad využitím videa v takomto rozlíšení - či ho okrem telefónu máte kde prehrať.

Pri klasickom dovolenkovom a eventovom fotografovaní oceníte aplikáciu na fotografovanie s netradičným, no ergonomickým a intuitívnym ovládaním. Ovládanie fotoaparátu môžete prepnúť aj do takzvaného profesionálneho režimu, v ktorom máte oveľa väčšiu kontrolu nad nastavením parametrov fotografovania. Snímky majú v kategórii mobilov a tabletov nadpriemernú kvalitu pri akýchkoľvek svetelných podmienkach. Rovnako aj video v kvalite Ultra HD. Zaujímavý je takisto režim súčasného natáčania videa prednou a zadnou kamerou. Túto možnosť oceníte napríklad vtedy, ak chcete komentovať nejakú zaujímavú situáciu. Váš obraz sa bude vkladať do malého okna v obraze snímanom zadnou kamerou.

Praktické skúsenosti

Rozšírenie operačného systému Android 4.4.2 je rovnaké, ako sa osvedčilo pri tabletoch Yoga 2, samozrejme, s prihliadnutím na formát telefónu, takže je doplnený aj režim na používanie v aute. Nájdete tu aj zaužívané aplikácie na synchronizáciu obsahu s cloudom a prenos súborov medzi zariadeniami. Používatelia z malého biznisu ocenia Secure Zone, pravda, ak nemajú iné riešenie na zabezpečenú zónu na firemné dokumenty a komunikáciu. Aplikácia Security postačí na bežné používanie. Poskytuje nielen antimalvérovú ochranu, ale aj rozšírenú možnosť rodičovskej kontroly. Blikajúca ikonka na obrazovke uzamknutia vás nevtieravo upozorní, že obrázok jej pozadia sa dá meniť gestom posunu do strany.

Každý telefón v niečom vyniká na úkor iných vlastností, ktoré museli konštruktéri oželieť v záujme dizajnu, rozmerov a hmotnosti. S VIBE Z2 Pro si stereofónnu reprodukciu vychutnáte len cez externé reproduktory alebo slúchadlá, ale vstavaný reproduktor umiestnený na spodnej stene je kvalitný a hrá dostatočne hlasno.

Verdikt

Vibe Z2 Pro je veľmi vhodný aj pre vývojárov androidových aplikácií. Dá sa totiž prepnúť do natívneho „Google" Androidu. Stačí aktivovať vývojársky mód tak, že sedemkrát rýchlo po sebe kliknete v nastaveniach na Software version number. Jedna z položiek Developer menu, ktoré sa týmto úkonom pridá do nastavení, je aj možnosť prepnúť na Google UI.

Parametre:

  • Procesor: Štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 801 2,5 GHz, GPU Adreno 330
  • Pamäť: 3 GB RAM, vnútorná pamäť 32 GB
  • Displej: 6,0" displej Quad-HD 2560 × 1440 px
  • Fotoaparát: 16 Mpx zadný fotoaparát s automatickým zaostrovaním, bleskom LED a snímačmi RGB a BSI, 5 Mpx predný fotoaparát
  • Konektivita: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA , LTE, WiFi, Bluetooth 4.0
  • Batéria: 4000 mAh
  • Operačný systém: Android 4.4.2 (KitKat)
  • Rozmery a hmotnosť: 156 × 81,3 × 7,7mm, 179 g
  • Zapožičal: Lenovo
  • Cena s DPH: od 379 EUR

Hodnotenie:

Kvalitný displej, fotoaparát, vysoký výkon, všetko za rozumnú cenu
Absencia slotu na pamäťové karty


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá