Image
27.6.2014 0 Comments

Recenzia Nokia X: dve microSIM karty, nadštandardná softvérová výbava

nokia_x_dual_sim3.jpg Nokia X je telefón s odlišnou koncepciou toho, čo tu doteraz bolo. V prvom rade je to telefón na dve microSIM karty. Dizajn je veľmi jednoduchý, až nás ten obyčajný tvar prekvapil. Sú tu síce náznaky návrhu odlievacej formy, no čakali by sme naozaj viac ako kváder s jemným zaoblením hrán. Najmä ak majú iné mobily tohto výrobcu podstatne lepší dizajn a dokonca až tretinovú cenu.

Na spodnej hrane je microUSB konektor na nabíjanie a prepojenie s počítačom, horná hrana má audio konektor a po boku tlačidlo na ovládanie hlasitosti a vypnutie displeja. Aj tu sa už dá displej zapnúť dvojitým ťuknutím. Trochu z neho bolí prst, treba naozaj dvakrát klepnúť prstom s väčšou silou. Na zadnej strane je 3 MPix fotoaparát bez zaostrovania a LED blesku.

nokia_x_dual_sim.png

To podstatné sa deje na displeji. Nokia X je zároveň aj pomenovanie softvérovej platformy. Na hlavnej obrazovke sú dlaždice, majú dve veľkosti a ich zmena usporiadania je na jednotku. Nie je to síce tak plynulé ako na Lumiách, no v rámci možností výkonu nemáme výhrady. Všetky aplikácie sa usporiadajú do mriežkovej štruktúry a dajú sa zlučovať aj do adresárov, podobne ako pri iOS alebo Androide.

Telefón poskytuje notifikácie z aplikácií, tie sa dajú pozerať v tzv. Fastlane zobrazení. Prehľadnosť a spôsob zobrazenia hodnotíme pozitívne. Snáď až na dĺžku zobrazenia notifikačného riadku. Pokojne by stačili dve sekundy než pásik z horného záhlavia zmizne. Zatiaľ niečo ako alpha blending nečakajte. Všetko, čo sa zobrazí, prekrýva ostatné prvky. Priesvitnosť teda snáď pribudne v ďalších verziách.

Počas nášho testovania pribudla nová aktualizácia systému z 1.0.2 na 1.0.3 a veľkosti 16 MB. Výrobca teda na vylepšenia a opravách pracuje. Bodaj by nie, toto je svieži vietor v portfóliu značky. Odporcovia síce tvrdia, že to nie je ani feature phone ani Android, každopádne nám sa tento hybrid páči. Kto chce čistého Androida, siahne inde. No v žiadnom prípade nedostane takto pohotový telefón a touto hardvérovou výbavou vo svete Androidu. 

nokia_x_dual_sim2.jpg

Portovanie Androidových aplikácií pre tento systém nevyžaduje zložité úpravy. Ide len o modifikácie prístupu k HW funkciám ako napríklad GPS čipu. Pre vývojárov je pripravená aplikácia, ktorá výrazne uľahčí prispôsobenie pôvodných programov na platformu Nokia X. Vo výbave je aplikácia HERE Mapy, samozrejme s navigáciou a off-line sťahovaním máp celého sveta. Predinštalované sú Skype, Viber, SimCity Deluxe, Tetris, Fruit Ninja, Opera, Astro File Manager a ďalšie. Všetko appky, ktoré ukazujú, že tu naozaj bežia Androidové veci.

Na fotenie s týmto telefónom skôr zabudnite, to je naozaj slabé. Písanie na malej klávesnici je vhodné pre menšie prsty, vzhľad je obyčajný. Ale, toto je telefón s výbavou, ktorú inde za danú cenu nenájdete. A ako vždy, Nokia pridáva užitočné aplikácie navyše. Aj toto je dôvod prečo sa nám tento model a príchod novej platformy celkom pozdával.


Hodnotenie

nadštandardná softvérová výbava
dostupnosť Androidových aplikácií
vzhľad systému Nokia X
fádny dizajn
pomalšie spúšťanie aplikácií
slabý fotoaparát

Technické parametre

Model telefónu

Nokia X

Operačný systém

Nokia X 1.0

Formát SIM karty

micro Dual SIM

Pamäť RAM / ROM / iná [MB]

512 / 4 000 / -

Procesor

1 GHz, dvojjadrový, Snapdragon S4

Displej, počet farieb

TFT LCD, 16 miliónov

Displej - veľkosť [palcov] / rozlíšenie [bodov]

4 / 480 × 800

Regulácia podsvietenia

áno, automatická

Slot na kartu

microSDHC do 32 GB

Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC

2.1, BGN, áno, áno, nie

Modul GSM, 3G

Quad Band, HSPA

Fotoaparát / video

3 Mpix / 864 × 480, 30 fps

FM rádio

áno

Vymeniteľná batéria a vlastnosti

áno, 1500 mAh, Li-Ion

Čas hovoru / úsporný režim [min / hod]

630 / 672

Rozmery [mm] / hmotnosť [gramov]

115,5 × 63 × 10,44 / 128,66

Hodnotenie

Dizajn a konštrukcia

2/5

Výbava / cena

4/5

Dodatočné funkcie

4/5

Výdrž

5/5

Cena

115,00 Eur s DPH (95,83 Eur bez DPH)

Predaj

vizitka_hej.sk.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá