Image
6.5.2015 1 Comments

Recenzia: Meizu MX4 Pro - vzhľadom iPhone 6, parametrami Galaxy S6

Zástupca čínskej značky Meizu s názvom MX4 Pro si zjavne dáva za cieľ konkurovať silným hráčom na trhu. Zjednodušene by sa dalo povedať, že vzhľadom chce pripomínať Apple iPhone 6 a parametrami Galaxy S6 od Samsungu. Či sú tieto pokusy úspešné, to sa dozviete v našom teste.

Meizu MX4 Pro je poháňaný 8-jadrovým procesorom Samsung Exynos 5. Presnejšie ide o tandem štvorice jadier ARM Cortex-A15 taktovaných na 2,0 GHz a štvorice jadier ARM Cortex-A7 taktovaných na 1,5 GHz. Operačná pamäť dosahuje na dnešnú dobu nadštandardné 3 GB. V tomto telefóne je však takáto kapacita primeraná a neprekvapí. Úložný priestor, ktorý sa nedá rozšíriť pamäťovou kartou, má veľkosť 16, 32 alebo 64 GB. V testovanej verzii smartfón disponoval 32 GB priestorom. Používateľovi zostane k dispozícii približne 30 GB, čo je pomerne slušný údaj na bežné ukladanie dát. Dominantou smartfónu je displej, ktorý upúta na prvý pohľad.

Dizajn

Keď chytíte MX4 Pro do ruky, pravdepodobne vás najprv zaujme elegantný dizajn, ktorý nie je iba chabou imitáciou smartfónu s logom jablka. Telo je kovové. Plastový zadný kryt pôsobí trochu subtílnym dojmom a zdá sa, že pre svoju malú hrúbku môže byť pri neopatrnom zaobchádzaní náchylný k poškodeniu. Úchytov krytu je dostatok, držia pevne a nič nevŕzga. Zobrazovacia časť displeja využíva takmer celú šírku telefónu a drží sa tak moderného trendu. MX4 Pro sa od ostatných mobilov s Androidom odlišuje okrem iného fyzickým tlačidlom so snímačom odtlačkov prsta pod displejom. Snímač sa v praxi prejavil ako spoľahlivý a praktický. Meizu v oblasti dizajnu vykonalo dobrú prácu.

Reálne skúsenosti

Ako sme už naznačili, v praxi je najväčším lákadlom 2K displej, ktorý ponúka naozaj krásny obraz. Bez deformácií, bez defektov podsvietenia či nezrovnalostí vo vyhotovení.

Pri podrobnejšom skúmaní sme zaznamenali zahrievanie v hornej časti zariadenia. To sa však prejaví až pri vyššej záťaži, ako je streamovanie videa či hranie náročných 3D hier. Takisto sa prejavil menší softvérový nesúlad s niektorými aplikáciami, pripisujeme to však testovacej verzii telefónu. Inak je používanie Meizu MX4 Pro príjemná záležitosť. Prekvapila nás absencia súpravy hands-free v balení smartfónu. V reálnej prevádzke ukazuje telefón svižný chod. Či už sa pohybujete na internete, hráte hry, telefonujete, alebo robíte čokoľvek iné, výkon je vždy dostatočný. K špičke mu však niečo chýba a podľa benchmarkov sa blíži skôr k piatej generácii konkurencie ako k šiestej. Výdrž na batériu s kapacitou 3350 mAh je štandardná.Pri najnižšej záťaži, teda v pohotovostnom režime vydrží dva až tri dni.

Flyme OS

Ak displej nie je pre vás najväčšie lákadlo, je možné, že fajnšmekrov priláka možnosť vyskúšať si špeciálnu verziu použitého OS. Dostala názov Flyme a Meizu ho označuje ako samostatný operačný systém, nie iba ako nadstavbu. Flyme OS je založený na jadre Androidu 4.4. Z pohľadu používateľa sa od čistého Androidu zásadne neodlišuje. Pri otváraní dodaných aplikácií aj pri prechádzaní nastaveniami telefónu zistíte, že všetko je iba mierne pozmenená verzia toho, čo už poznáte. Aby sme mu nekrivdili, Flyme má jednu výraznú črtu. Je ňou rýchlosť reakcie telefónu. Vysoký výkon hardvéru v spolupráci s Flyme OS dáva MX4 Pro veľkú svižnosť. Štart zariadenia, spúšťanie aplikácií či reštartovanie sú prekvapivo rýchle.

Čo sa nám páčilo

Vcelku je Meizu MX4 Pro zariadenie, ktoré konkurenciu bude valcovať hlavne pomerom výkon/cena, pričom cena bude dostupná aj pre „obyčajného smrteľníka" a výkon vysoký. Za svoje peniaze dostanete mobil vyššej triedy bez výrazných kompromisov. Obraz je skutočne na vysokej úrovni a napríklad pri hraní pokročilých hier vám bude pripomínať kvalitu konzolovej a PC grafiky. Za to môžeme, samozrejme, vďačiť nielen displeju, ale aj grafickému čipu Mali-T628. Za pozitívum považujeme aj prítomnosť technológií NFC a LTE.

Čo nám chýbalo

Určite by sme privítali, keby dokonale hladký zadný kryt telefónu nahradil kryt so zdrsneným povrchom. Meizu by malo ešte vychytať niektoré softvérové „muchy" a zlepšiť tepelný manažment. Výrazne by telefónu pomohlo, keby mal vyriešenú aj správu spustených aplikácií. Ovládanie zariadenia je málo intuitívne a príliš používateľa spomaľuje.

Verdikt a prekvapenie

Na záver sme si nechali ešte jedno prekvapenie. Je ním skvelá kamera. Tento smartfón dokáže okrem HD a full HD videa natáčať aj video v kvalite 4K pri 30 FPS. Nijako nezaostáva ani kvalitou fotografií, ktoré dokáže zaobstarať aj pri veľmi sťažených svetelných podmienkach vďaka citlivej 20,7 Mpx optike Exmor RS od Sony. Predná kamera disponuje 5 Mpx optikou zvládajúcou pri videu full HD rozlíšenie. Spomeňme ešte absenciu podpory pamäťových kariet. Pre niekoho to môže byť vážna prekážka, napríklad ak nosí so sebou množstvo MP3 súborov. Zabudovaný flash čip však poskytuje pomerne slušnú kapacitu na bežné využitie. Meizu MX4 Pro rozhodne patrí do kategórie toho najlepšieho, čo sa na našom trhu bude dať získať. Obľúbený model MX4 tak dostáva silnejšieho brata, ktorý síce má zopár menších starostí, no napriek tomu ide o telefón s výborným pomerom ceny a výkonu.

Hodnotenie:

Výborný 2K displej, kvalitný fotoaparát so 4K/30 FPS videom, elegantný dizajn, kovové telo, pomer výkon/cena, NFC a LTE
Tepelný manažment, problémy so streamovaním videa, nesúlad s niektorými bežnými aplikáciami, absencia slotu na pamäťové karty, absencia súpravy hands-free, monofónny reproduktor, ľahko prekryteľný rukou

Technické údaje:

Procesor:

Samsung Exynos 5 - 4× ARM Cortex-A15 2 GHz, 4× ARM Cortex-A7 1,5 GHz

Pamäť:

3 GB RAM, vnútorná pamäť 16, 32 alebo 64 GB, bez slotu na pamäťové karty

Displej:

5,5" 2K - 2560 × 1536, 546 ppi, IPS, Gorilla Glass 3

Fotoaparát:

Zadný - 20,7 Mpx, Sony Exmor RS IMX220 s bleskom, predný - 5 Mpx

Navigácia:

GPS, GLONAS S

Batéria:

3350 mAh

Operačný systém:

Flyme OS 4, založený na Androide 4.4

Rozmery a hmotnosť:

150,1 × 77 × 9 mm, 158 g


Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Win TOP

14.10.2016 00:00

Viber Populárna aplikácia Viber má po celom svete viac ako 711 miliónov používateľov, ktorí ju využívajú na komunikáciu. Správy, ktoré pomocou nej možno odosielať, môžu byť textové či obrazové a nech ...

Recenzie

Web TOP

14.10.2016 00:00

Picmonkey.com Táto webová služba vám ponúkne editáciu fotografií, hlavne portrétov, bez toho, aby ste museli čokoľvek inštalovať. Picmonkey pracuje priamo vo webovom prehliadači a základné možnosti ú ...

Recenzie

Orange TV: Telka v mobile

14.10.2016 19:18

Čoraz viac ľudí chce sledovať televízne relácie podľa svojho výberu nielen na televízore v obývačke, ale aj na mobiloch, tabletoch, či notebookoch. Mobilní operátori sa tomuto trendu radi prispôsobili ...

1 Comments

  1. to bola recenzia reakcia na: Recenzia: Meizu MX4 Pro - vzhľadom iPhone 6, parametrami Galaxy S6
    29.4.2016 22:04
    rad by som vedel co za cudaka prapodivneho (odrbornika) toto hore pisalo.. Napr telefon ma spickovy SHARP displej (este raz SHARP !) s rozlisenim 2560x1536 (543 dpi) ale tu o jeho prednostiach ani slovo. Ale najviac pobavi veta "..ze ak niekto nosi mnozstvo MP3 suborov"..Tento smartphone obsahuje spickovy prevodnik ES9018K2M a zosilovac OPA1612 co su veci ktore pouzivaju spickove HiRez prehravace hudby (napr Pono), prehravac bez problemov zvladne FLAC HD 24/192 ! ci formaty SACD tak ktory dé bill by tam pocuval mp3 ?? Navyse samotne MEIZU tento format ani nespomina v podporovanych (hoci ho prehra) lebo to by bola totalna urazka jeho parametrov. Tymto smartphone bez problemov ozvucite cez aktivne repro beznu miestnost a to velmi kvalitne. Neexistuje telefon podobnych kvalit pri prehravani hudby ale tu ani slovo :!?
    Reagovať

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá