Image
29.4.2014 0 Comments

Recenzia: LG Nexus 5 – smartfón s dobrou výbavou, výkonom aj výdržou

nexus-5.jpg Nexus charakterizuje niečo výnimočné na poli androidových telefónov a príprava tohto modelového radu pod záštitou Googlu je pre výrobcov vec prestíže. Štvorka bola výnimočná a mal ju pod palcom takisto výrobca LG. Ak si na ňu ešte pamätáte, išlo o najšmykľavejší telefón všetkých čias, ale aj technologicky vyspelý model. Teraz je tu model Nexus 5 a podľa nás sa karta trochu obrátila. Smartfón prináša výhody (na ktoré dohliada Google) a možno aj prekonanú slávu.

Áno, je to telefón, ktorý má len základný systém. Nenájdete v ňom žiadne prispôsobenia rozhrania ani aplikácie, ktoré nechcete a po zapnutí telefónu ich mnohí odinštalujú. Silná výhoda pre tých, ktorí chcú skutočne čistý ekosystém Androidu, vysokú rýchlosť a hlavne prioritne dostupné najnovšie aktualizácie. Slovo prioritne znamená v predstihu niekoľkých mesiacoch. Toľko k výhodám Nexusu. Je to ako so Smartom. Ako sa vraví, buď ho milujete, alebo nenávidíte. Telefón má bežný vzhľad.

Ovládacie prvky sú z keramického materiálu. Za zaujímavý prvok považujeme svetelnú diódu pod displejom, ktorá môže svietiť rôznymi farbami. Treba si nainštalovať softvérové rozšírenie tretích strán a získate tak dobrý prehľad o prichádzajúcich udalostiach. Ovládať sa dá aj hlasom, stačí povedať „OK Google" a aktivuje sa rozhranie Google Now na vyhľadávanie a ovládanie telefónu.

Technologická výbava je prvotriedna. Rýchly štvorjadrový CPU Snapdragon 800 s frekvenciou 2,26 GHz na jadro nezaskočia ani náročné hry, a tak si Asphalt 8 vychutnáte plynule na najvyšších detailoch. Rozhranie je svižné aj vďaka 2 GB RAM. V čase, keď prichádzal na trh Nexus 4, boli 2 gigabajty nadštandard, preto by sme v prípade päťky očakávali aspoň 3 GB, ktoré majú prémiové modely na trhu.

Chválime full HD displej IPS. No IPS nie je AMOLED a viac ako sýtosť získate vynikajúce pozorovacie uhly. Napríklad LG G2 má o niekoľko tried sýtejší displej a podanie farieb, navyše mnoho iných výborných funkcií a oba telefóny majú podobnú cenu. Ak zhrnieme technické záležitosti, získate silný telefón s najnovšími technológiami a výbornou podporou do budúcnosti. Samozrejme, aj s najnovším Androidom KitKat v čase, keď ostatné modely ešte len čakajú na Android 4.3.

Nexus5.jpg

Skúšali sme aj fotografovať týmto telefónom, keďže výrobca prezentuje fotoaparát ako nástroj, ktorý pozdvihuje možnosti tohto modelu. HDR+, tvorba panoramatických snímok a 360° zábery vyzerajú veľmi dobre. Chválime najnovšiu verziu ochranného skla Corning Glass Gorilla 3. Toto sklo je skutočne silné a odolné, navyše aj príjemné na dotyk. Chválime takisto vyhovujúce rozmery a hmotnosť. Vidno, že technologicky vybavený smartfón nemusí byť rozmerný ani ťažký. A všimli sme si aj reálnu výdrž. Dva dni bežného používania telefón zvládne. Pri intenzívnom používaní prežije celý pracovný deň a do noci má dostatok energie aj na zábavu.


Hodnotenie

tenký a ľahký smartfón
najnovší systém
možnosti fotoaparátu
výdrž
bezdrôtové nabíjanie

obyčajný vzhľad
žiadne extra funkcie navyše
cena

Technické parametre

Model telefónu

LG Nexus 5

Operačný systém

Android 4.4

Formát SIM karty

microSIM

Pamäť RAM / ROM / iná [MB]

2000 / 16 000 / -

Procesor

2,26 GHz, štvorjadrový, Snapdragon 800

Displej, počet farieb

IPS, 16 miliónov

Displej - veľkosť [palcov] / rozlíšenie [bodov]

4,95 / 1920 × 1080

Regulácia podsvietenia

áno, automatická

Slot na kartu

nie

Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC

4.0, ABGNac, áno, áno, áno

Modul GSM, 3G

Quad Band, HSDPA, LTE

Fotoaparát / video

8 Mpix s OIS / 1920 × 1080, 30 fps

FM rádio

áno

Gravitačný senzor

áno

Vymeniteľná batéria a vlastnosti

nie, 2300 mAh, Li-Ion

Čas hovoru / úsporný režim [min / hod.]

1020 / 300

Rozmery [mm] / hmotnosť [gramov]

137,84 × 69,17 × 8,59 / 130


Benchmarky

Smartbench 2012 - Productivity / Gaming index

6475 / 4329

Quadrant Standard - Total score

9339


Bodové hodnotenie

Dizajn a konštrukcia

3/5

Výbava / cena

3/5

Dodatočné funkcie

3/5

Výdrž

4/5


Cena:

379 Eur s DPH (315,86 Eur bez DPH)

Predaj:

vizitka_hej.sk.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá