Image
14.5.2015 0 Comments

Recenzia: Harman/Kardon OMNI

Zvukový systém OMNI je na prvý pohľad ďalší z radu reproduktorov, ktoré majú bezdrôtový prenos a možnosť párovania medzi sebou. Tu však výrobca zašiel ešte ďalej a ponúka k tomu originálny dizajn, vynikajúcu konštrukciu a kvalitu zvuku.

Prenos je v HD kvalite (24-bit./96 kHz) a prostredníctvom špeciálnej aplikácie môžete ovládať celý zvukový systém. Testovali sme dva modely OMNI 10 a jeden OMNI 20. Ak požadujete vysokú kvalitu zvuku a HD prenos bez káblov do Vášho alebo z Vášho audio systému do OMNI, je tu H/K ADAPT za cenu 129 EUR. Ide o adaptér podporujúci pripojenie Wi-Fi a Bluetooth vrátane vstupu a výstupu AUX.

Reproduktory môžete zapínať a vypínať podľa potreby, spúšťať tzv. party režim na prehrávanie obsahu z pripojeného zdroja vo všetkých reproduktoroch súčasne. Takisto možno použiť funkciu One touch follow. Jedným stlačením si prepnete aktuálnu reprodukciu na konkrétny reproduktor, napríklad ak sa presuniete medzi miestnosťami. Prepojenie s domácou sieťou Wi-Fi dáva voľné ruky v umiestnení reproduktorov. Pochváliť musíme aj intuitívne a skutočne jednoduché párovanie a sprevádzkovanie. Rozhodne by sa mali inšpirovať aj ostatní. Produkty série OMNI sú k dispozícii v elegantnej bielej a čiernej farbe, čiže bezproblémovo zapadnú do interiéru každej domácnosti.

Harman-Kardon-Omni-Adapt-Black-_Top-Angeled-View_.jpg

Harman/Kardon ADAPT na párovanie medzi vaším aktuálnym systémom alebo reproduktormi OMNI

ADAPT_zadna_strana.jpg

ADAPT a jeho portová výbava na zadnej strane

tabulka reproduktor.jpg

Prehľad parametrov a hodnotenia testovaných reproduktorov

Harman/Kardon OMNI 10

OMNI10.jpg

Reproduktor, ktorý sa tvári ako monofónny, no v skutočnosti mu pomáha basový menič woofer na dotvorenie správneho hudobného zážitku. Je navrhnutý tak, aby nezaberal veľa miesta, a jeho kruhovitý tvar sa bude hodiť do každého typu miestnosti. Je to vlastne aj módny doplnok. V prípade značky H/K však nejde len o módu, ale primárne o zvuk. Tu sme sa presvedčili, že zvuk neustupuje na úkor dizajnu. Hoci k monofónnym reproduktorom mávame isté predsudky, v tomto prípade neboli na mieste a na ozvučenie miestnosti postačí aj jeden OMNI 10.

Telo je z plastu, no je pevné a kvalitné spracovanie s lesklým finišovaním vyzerá dobre. Výhodou spracovania je aj eliminácia rezonancií či už medzi časťami reproduktora, alebo nábytku. Stabilne drží tam, kam ho postavíte, pozor si treba dať len na káble. Ide síce o bezdrôtový model, no je tu aj možnosť prepojenia cez kábel AUX. Navyše musí byť stále v napájaní, a keďže je woofer umiestnený v zadnej časti, treba dať pozor, aby nerezonoval o káble vedené zo zadnej strany. Horná časť guľovitého povrchu má podsvietené ovládacie tlačidlá. Hodia sa aj vtedy, ak primárne používate smartfón alebo tablet na ovládanie reproduktora alebo celej audiozostavy.

Zo zvukovej stránky jasne cítiť zloženie 90 mm basového meniča a 35 mm výškového reproduktora smerovaného z prednej strany. Navyše je naklonený nahor do priestoru, čo napomáha ešte lepšie šírenie zvuku. Zvuk na nás urobil dobrý dojem, no v rámci objektívneho zhodnotenia musíme podotknúť, že absencia skutočného sterea mierne chýbala. Inak ide o reproduktor s vynikajúcou výkonovou rezervou. Aj pri vyšších hlasitostiach si drží kvalitný zvukový prejav bez toho, aby sa výšky alebo basy nejakým počuteľným spôsobom skresľovali. Na záver však treba dodať, že z dvoch OMNI 10 si viete urobiť aj konfiguráciu bezdrôtového sterea.

Hodnotenie:

dizajn a lesklé spracovanie
vhodný na ozvučenie obývačky
celkové možnosti bezdrôtového prenosu
pre niekoho cena

Cena: 199 EUR

Harman/Kardon OMNI 20

Harman_Kardon OMNI 20.jpg

Tento model je už trochu iná liga. Má dva 19 mm meniče a dva basové meniče s priemerom 75 mm. Dizajnovo je to akoby natiahnutý OMNI 10 a tento model sa dá jasne charakterizovať ako multimediálny reproduktor bez kompromisov. Výsledné frekvenčné pásmo je 53 ÷ 20 000 Hz a hodí sa na univerzálne ozvučenie. Pripojiť sa dá k telefónu, počítaču alebo TV a môžete tak mať jeden rozmerovo malý reproduktor namiesto domáceho kina a množstva káblov.

Aj tento reproduktor treba napájať z elektrickej siete, nemá vlastný akumulátor. Nie je to však prekážka a sme radi, že ho sem výrobca nepridával. OMNI 20 si nájdete miesto a s jeho prenášaním vo forme cestovného reproduktora sa nepočíta. Horná časť ovládacieho panela je identická s predchádzajúcim modelom. Prvky sú podsvietené a signalizujú spôsob použitia aj pripojenia. Takisto sa tu prepína režim nasledovania na prehrávanie hudby, ak máte takéto reproduktory po viacerých miestnostiach. Kvalita spracovania je na prvom mieste a takisto ide o model, ktorý je pevný, nikde nič nerezonuje, pozor si treba dať len na to, kam ho položíte. Dva woofery sú už celkom silné, a tak na menej pevných povrchoch zaručene vytvoria nežiaduce rezonancie.

K zvukovej stránke nemáme výhrady. Toto je reproduktor, ktorý bude prehrávať zvuk vyvážene, a to pri nižších aj vyšších hlasitostiach. Ocenili sme silné basy a prenikavé výšky. Tam, kde inde na ekvalizéri meníme intenzitu nízkych frekvencií, sme museli pri OMNI 20 intenzitu stiahnuť k stredovým hodnotám. Dobrá správa pre tých, ktorí majú radi basy. Vynikajúco sa hodí aj ako ozvučovacia jednotka pri prehrávaní filmov.

Hodnotenie:

dizajn a lesklé spracovanie
kvalita konštrukcie
vhodný pre väčšie miestnosti
možnosti bezdrôtového zvuku
žiadne podstatné

Cena: 299 EUR

Verdikt

Reproduktor Harman/Kardon OMNI 10 je monofónny model s vlastným basovým wooferom. Aj napriek našej počiatočnej nedôvere hral veľmi dobre. Do spálne alebo jedného rohu miestnosti (ak si ich kúpite dva) sa bude hodiť. Model Harman/Kardon OMNI 20 je pokročilý audiosystém. Počíta sa viac s tým, že do veľkej miestnosti dáte „dvadsiatku" a do menších po jednej z „desiatok". Silné stránky sú celkový vzhľad a jednoduchosť použitia. Oba modely hrajú veľmi dobre. Ocenili sme basový prejav, ktorý nijako nedeformoval výslednú reprodukciu a nedával do úzadia výškové reproduktory, čo platí pre oba prípady.

Produkty do testu zapožičal: DSI SlovakiaNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá