Image
24.3.2014 0 Comments

Rebríček smartfónov podľa rýchlosti sťahovania dát

smartphone back.jpg Hoci podľa parametrov sa môže zdať, že rozdiely v rýchlosti sťahovania dát musia byť medzi jednotlivými modelmi smartfónov zanedbateľné, opak je pravda. Aspoň to vyplýva zo štúdie fínskej Aalto University, ktorá porovnávala 150 inteligentných telefónov a aj niekoľko zástupcov tabletov práve podľa rýchlosti downloadu.

Používatelia sú totiž často rýchlosťou sťahovania dát sklamaní a obviňujú v prvom rade svojho operátora. Ale problém vôbec nemusí byť u neho, pretože namerané rozdiely sú naozaj veľké.

Rebríček odhaľuje favoritov v sťahovaní

Štúdia vzniknutá na Aalto University v spolupráci s organizáciou Netradar (kompletný text v PDF je na stiahnutie tu) sa zamerala na porovnanie celého spektra prístrojov - od najrozšírenejších modelov s Androidom a iOS cez modely s Windows Phone, Symbianom a dokonca aj MeeGo.

Vzhľadom na to, že cieľom bol akademický záujem, možno výsledky považovať za pomerne nezávislé. Ako víťaz z porovnania vyšiel prístroj LG G2, ktorý docielil pri sťahovaní rýchlosti 103 Mb/s. Túto hodnotu žiadny iný model nedosiahol. Medzi ďalšie rýchle prístroje, ktoré prekonali hranicu 90 Mb/s, patrí Samsung Galaxy S4 4G+, ďalej Galaxy Note 3, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S3, Sony Xperia Tablet Z, Apple iPhone 5S a Nokia Lumia 925.

Ďalšie pásmo s rýchlosťou medzi 80-90 Mb/s potom obsadili prístroje Google Nexus 5, Nokia Lumia 820, Sony Xperia V a Samsung Galaxy S4 mini. V rozmedzí 60 - 80 MB/s sa potom umiestnili iPad Air, Nokia Lumia 625, HTC One, iPhone 5 a iPad 4. Kompletný zoznam nájdete v texte štúdie, ale je zrejmé, že rozdiely sú vyššie, než by si kto myslel. Pre siete štvrtej generácie (LTE) tak hrá hardvérový návrh prístroja naozaj dôležitú úlohu a vidieť, že výrobcovia nie vždy optimalizujú svoje prístroje týmto smerom. Podobné rozdiely by bolo možné takmer určite namerať aj v prípade prenosov cez siete Wi-Fi.

Ak je pre vás rýchlosť dôležitá, potom vyberajte starostlivo

Profesor Jukka Manner, ktorý je jedným zo spoluautorov štúdie, k výsledku hovorí, že „cieľom štúdie bolo dokázať, akú veľkú úlohu zohráva samotné zariadenie a že nízka rýchlosť sťahovania nemusí byť vždy problémom siete." To výsledok pomerne úspešne potvrdil. Samozrejme, že sila signálu a kvalita siete operátora sú tiež dôležité, ale nie je to vždy jediný faktor.

Zaujímavé je, že rôzne modely od rovnakého výrobcu podávajú pomerne rozdielne výkony, čo naozaj potvrdzuje skutočnosť, že pre výrobcov nie je táto skutočnosť nijako významná. Pre používateľa to však môže byť naopak a je dobré, že podobný rebríček vznikol a je verejne k dispozícii. Takisto vidieť, že reálny potenciál sietí LTE sa končí na úrovni okolo 100 Mb/s a vyššie rýchlosti z nich už nebude možné za bežných podmienok dostať.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá