Image
24.3.2014 0 Comments

Rebríček smartfónov podľa rýchlosti sťahovania dát

smartphone back.jpg Hoci podľa parametrov sa môže zdať, že rozdiely v rýchlosti sťahovania dát musia byť medzi jednotlivými modelmi smartfónov zanedbateľné, opak je pravda. Aspoň to vyplýva zo štúdie fínskej Aalto University, ktorá porovnávala 150 inteligentných telefónov a aj niekoľko zástupcov tabletov práve podľa rýchlosti downloadu.

Používatelia sú totiž často rýchlosťou sťahovania dát sklamaní a obviňujú v prvom rade svojho operátora. Ale problém vôbec nemusí byť u neho, pretože namerané rozdiely sú naozaj veľké.

Rebríček odhaľuje favoritov v sťahovaní

Štúdia vzniknutá na Aalto University v spolupráci s organizáciou Netradar (kompletný text v PDF je na stiahnutie tu) sa zamerala na porovnanie celého spektra prístrojov - od najrozšírenejších modelov s Androidom a iOS cez modely s Windows Phone, Symbianom a dokonca aj MeeGo.

Vzhľadom na to, že cieľom bol akademický záujem, možno výsledky považovať za pomerne nezávislé. Ako víťaz z porovnania vyšiel prístroj LG G2, ktorý docielil pri sťahovaní rýchlosti 103 Mb/s. Túto hodnotu žiadny iný model nedosiahol. Medzi ďalšie rýchle prístroje, ktoré prekonali hranicu 90 Mb/s, patrí Samsung Galaxy S4 4G+, ďalej Galaxy Note 3, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S3, Sony Xperia Tablet Z, Apple iPhone 5S a Nokia Lumia 925.

Ďalšie pásmo s rýchlosťou medzi 80-90 Mb/s potom obsadili prístroje Google Nexus 5, Nokia Lumia 820, Sony Xperia V a Samsung Galaxy S4 mini. V rozmedzí 60 - 80 MB/s sa potom umiestnili iPad Air, Nokia Lumia 625, HTC One, iPhone 5 a iPad 4. Kompletný zoznam nájdete v texte štúdie, ale je zrejmé, že rozdiely sú vyššie, než by si kto myslel. Pre siete štvrtej generácie (LTE) tak hrá hardvérový návrh prístroja naozaj dôležitú úlohu a vidieť, že výrobcovia nie vždy optimalizujú svoje prístroje týmto smerom. Podobné rozdiely by bolo možné takmer určite namerať aj v prípade prenosov cez siete Wi-Fi.

Ak je pre vás rýchlosť dôležitá, potom vyberajte starostlivo

Profesor Jukka Manner, ktorý je jedným zo spoluautorov štúdie, k výsledku hovorí, že „cieľom štúdie bolo dokázať, akú veľkú úlohu zohráva samotné zariadenie a že nízka rýchlosť sťahovania nemusí byť vždy problémom siete." To výsledok pomerne úspešne potvrdil. Samozrejme, že sila signálu a kvalita siete operátora sú tiež dôležité, ale nie je to vždy jediný faktor.

Zaujímavé je, že rôzne modely od rovnakého výrobcu podávajú pomerne rozdielne výkony, čo naozaj potvrdzuje skutočnosť, že pre výrobcov nie je táto skutočnosť nijako významná. Pre používateľa to však môže byť naopak a je dobré, že podobný rebríček vznikol a je verejne k dispozícii. Takisto vidieť, že reálny potenciál sietí LTE sa končí na úrovni okolo 100 Mb/s a vyššie rýchlosti z nich už nebude možné za bežných podmienok dostať.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá