14.5.2014 0 Comments

Rast v domácich podmienkach – nový trend rozvoja biznisu

Podľa najnovšieho medzinárodného obchodného prieskumu spoločnosti Regus, poskytovateľa flexibilných pracovných priestorov, vzrástol počet slovenských spoločností orientujúcich sa na rast na domácich trhoch na úkor rastu v zahraničí viac ako dvojnásobne.

Prieskum sa zameral na názory viac ako 20 000 výkonných riaditeľov a majiteľov firiem v 95 krajinách. Ukazuje sa, že na Slovensku 25 % spoločností sa orientuje na domáci rast, zatiaľ čo iba 20 % sa snaží dosiahnuť medzinárodný rast.

Podľa prieskumu existuje päť najdôležitejších bariér pre medzinárodný rast:
1) najímanie vysoko kvalitných zamestnancov (81 %),
2) nedostatok lokálnych poznatkov a konexií (65 %),
3) nedostatok informácií o trhu (57 %),
4) zriadenie logistickej a distribučnej siete (50 %),
5) zriadenie IT a služieb (49 %).

Zameranie sa na domáci rast je ešte evidentnejšie na rozvíjajúcich sa trhoch, kde sa naň zameriava až trojnásobok spoločností (51 %) v porovnaní s počtom spoločností, ktoré chcú rásť v zahraničí.

Toto je dôkaz, že výsledky obnovy hospodárstva začínajú mať pozitívny vplyv na viac ľudí v rozvíjajúcich sa krajinách, s obnovou spotrebiteľskej dôvery a znižujúcou sa závislosťou od exportu.

„V posledných dvoch rokoch nastal dôležitý obrat, pričom firmy teraz pociťujú väčší rast na domácich trhoch v porovnaní s expanziou za hranicami. Táto zmena nám pripomína, aké je pre firmy dôležité zostať flexibilnými a prispôsobiteľnými, aby mohli reagovať na nestálosti trhu, no zároveň to poukazuje na dôležitý nárast kúpnej sily zákazníkov v rozvíjajúcich sa ekonomikách," Ruud Doggen, výkonný riaditeľ spoločnosti Regus pre region CEE.

„Bez ohľadu na to, či spoločnosti rastú na nových trhoch doma, alebo v zahraničí, spoliehajú sa na niekoľko kľúčových faktorov. Potrebujú mať prístup k spoľahlivým a aktuálnym informáciám o trhu, k lokálnej sieti a mať jednoduchý prístup k viacerým možnostiam pri výbere najlepšieho miesta na začatie podnikania. Okrem týchto potrieb im flexibilný pracovný priestor umožňuje rýchlo reagovať na trhy a uchovávať si kapitál voľný na investovanie do budúceho rastu. Spoločnosti musia byť schopné veľmi rýchlo expandovať, ale aj bleskovo reagovať v prípade, že sa možnosti rastu objavia inde," dodáva R. Doggen.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Unibail-Rodamco, Niantic a Pokémon vstúpili do partnerstva zameraného na mobilnú aplikáciu Pokémon Go

13.01.2017 08:30

Spoločnosť Unibail-Rodamco, ktorá je najväčšou obchodno-realitnou skupinou v Európe, uzatvára v spolupráci s nadnárodnou spoločnosťou The Pokémon Company International partnerstvo so softvérovým vývoj ...

Tlačové správy

Canon získava popredného výrobcu zdravotníckych zariadení Toshiba Medical Systems a vytvára z neho svoju dcérsku spoločnosť

13.01.2017 08:20

Spoločnosť Canon, líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, oznámila, že na základe kladného rozhodnutia regulačných orgánov jej predstavenstvo odsúhlasilo prevod akcií japonskej spoločnosti Tos ...

Tlačové správy

Viac ako 1,6 milióna ponúknutých miest – taký bol prvý rok BlaBlaCar na Slovensku a v Čechách

13.01.2017 08:18

Celosvetová platforma pre spolujazdu BlaBlaCar vstúpila na slovenský a český trh pred rokom. Za ten čas stihli vodiči ponúknuť na spolujazdu 1 682 217 miest. Prebrázdili dokopy trasu dlhú takmer 136 m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá