14.5.2014 0 Comments

Rast v domácich podmienkach – nový trend rozvoja biznisu

Podľa najnovšieho medzinárodného obchodného prieskumu spoločnosti Regus, poskytovateľa flexibilných pracovných priestorov, vzrástol počet slovenských spoločností orientujúcich sa na rast na domácich trhoch na úkor rastu v zahraničí viac ako dvojnásobne.

Prieskum sa zameral na názory viac ako 20 000 výkonných riaditeľov a majiteľov firiem v 95 krajinách. Ukazuje sa, že na Slovensku 25 % spoločností sa orientuje na domáci rast, zatiaľ čo iba 20 % sa snaží dosiahnuť medzinárodný rast.

Podľa prieskumu existuje päť najdôležitejších bariér pre medzinárodný rast:
1) najímanie vysoko kvalitných zamestnancov (81 %),
2) nedostatok lokálnych poznatkov a konexií (65 %),
3) nedostatok informácií o trhu (57 %),
4) zriadenie logistickej a distribučnej siete (50 %),
5) zriadenie IT a služieb (49 %).

Zameranie sa na domáci rast je ešte evidentnejšie na rozvíjajúcich sa trhoch, kde sa naň zameriava až trojnásobok spoločností (51 %) v porovnaní s počtom spoločností, ktoré chcú rásť v zahraničí.

Toto je dôkaz, že výsledky obnovy hospodárstva začínajú mať pozitívny vplyv na viac ľudí v rozvíjajúcich sa krajinách, s obnovou spotrebiteľskej dôvery a znižujúcou sa závislosťou od exportu.

„V posledných dvoch rokoch nastal dôležitý obrat, pričom firmy teraz pociťujú väčší rast na domácich trhoch v porovnaní s expanziou za hranicami. Táto zmena nám pripomína, aké je pre firmy dôležité zostať flexibilnými a prispôsobiteľnými, aby mohli reagovať na nestálosti trhu, no zároveň to poukazuje na dôležitý nárast kúpnej sily zákazníkov v rozvíjajúcich sa ekonomikách," Ruud Doggen, výkonný riaditeľ spoločnosti Regus pre region CEE.

„Bez ohľadu na to, či spoločnosti rastú na nových trhoch doma, alebo v zahraničí, spoliehajú sa na niekoľko kľúčových faktorov. Potrebujú mať prístup k spoľahlivým a aktuálnym informáciám o trhu, k lokálnej sieti a mať jednoduchý prístup k viacerým možnostiam pri výbere najlepšieho miesta na začatie podnikania. Okrem týchto potrieb im flexibilný pracovný priestor umožňuje rýchlo reagovať na trhy a uchovávať si kapitál voľný na investovanie do budúceho rastu. Spoločnosti musia byť schopné veľmi rýchlo expandovať, ale aj bleskovo reagovať v prípade, že sa možnosti rastu objavia inde," dodáva R. Doggen.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Tlačové správy

ShopRoku 2016: Ôsmy ročník súťaže o najlepšie e-shopy

02.12.2016 13:32

Už dnes štartuje registrácia a hlasovanie v rámci ďalšieho, v poradí už ôsmeho, ročníka súťaže o najobľúbenejší e-shop na slovenskom trhu – ShopRoku 2016. Po minuloročných zmenách zostáva načasovanie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá