Image
1.2.2012 0 Comments

Rap poháňa zdravotný senzor

headphones.jpg Basový rytmus hudby v štýle rapu sa dá využiť na poháňanie nového typu miniatúrneho zdravotného senzora, ktorý možno implantovať do tela.

Zvukové vlny dokážu efektívne dobiť senzor tlaku. Ten by mohol pomôcť ľuďom s aneuryzmou alebo inkontinenciou v dôsledku ochrnutia.

Srdcom senzora je vibrujúca konzola, tenký prúžok uchytený k jednému koncu ako skokanský mostík. Hudba v určitých frekvenciách (od 200 do 500 Hz) spôsobuje jej vibráciu, čím sa vyrába energia, ktorá sa uchováva v kondenzátore.

„Hudba dosahuje správnu frekvenciu len v niektorých prípadoch," povedal jeden z autorov projektu Babak Ziaie, ktorý pracuje na Purdue University ako profesor elektrotechniky, softvérového a biomedicínskeho inžinierstva. „Energia zvuku môže preniknúť cez tkanivo ľudského tela a rozvibrovať časť senzora."

Keď sa frekvencia dostane z požadovaného rozsahu, prestane konzola vibrovať a automaticky pošle elektrický náboj do senzora, ktorý sníma tlak a vysiela údaje ako rádiové signály. Pretože frekvencia sa podľa hudby neustále mení, dokáže senzor opakovane meniť interval ukladania náboja a vysielania údajov.

„Potrebujete počúvať hudbu len niekoľko minút z hodiny, aby ste mohli monitorovať krvný tlak alebo tlak moču v mechúre," povedal Ziaie. „Meranie netrvá dlho."

Senzor je dlhý asi 2 centimetre. Prijímač, ktorý zbiera údaje, môže byť niekoľko centimetrov od pacienta. Namiesto hudby sa dajú použiť aj tóny z určitého rozsahu. Jeden tón je však veľmi nepríjemný zvuk. Podľa vedcov je oveľa príjemnejšie počúvať hudbu. Experimentovali so štyrmi typmi hudby: rapom, bluesom, džezom a rockom.

„Najlepší je rap, pretože obsahuje mnoho tónov s nízkou frekvenciou, najmä basy," povedal Ziaie.

Senzor dokáže monitorovať tlak v močovom mechúre a v cieve, ktorú postihla aneuryzma. Systém by sa dal použiť pri inkontinencii ľudí s ochrnutím. Takisto by sa mohol použiť na jej diagnostiku, ktorá je dnes komplikovaná a vyžaduje pobyt v nemocnici.

Nová technológia je oproti bežným senzorom výhodná - nepotrebuje batérie ani iný externý zdroj napájania. Navyše sa pomocou nej dá ľahko dostať k údajom, čo je pri bežných senzoroch komplikovanejšie. 

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá