Image
1.2.2012 0 Comments

Rap poháňa zdravotný senzor

headphones.jpg Basový rytmus hudby v štýle rapu sa dá využiť na poháňanie nového typu miniatúrneho zdravotného senzora, ktorý možno implantovať do tela.

Zvukové vlny dokážu efektívne dobiť senzor tlaku. Ten by mohol pomôcť ľuďom s aneuryzmou alebo inkontinenciou v dôsledku ochrnutia.

Srdcom senzora je vibrujúca konzola, tenký prúžok uchytený k jednému koncu ako skokanský mostík. Hudba v určitých frekvenciách (od 200 do 500 Hz) spôsobuje jej vibráciu, čím sa vyrába energia, ktorá sa uchováva v kondenzátore.

„Hudba dosahuje správnu frekvenciu len v niektorých prípadoch," povedal jeden z autorov projektu Babak Ziaie, ktorý pracuje na Purdue University ako profesor elektrotechniky, softvérového a biomedicínskeho inžinierstva. „Energia zvuku môže preniknúť cez tkanivo ľudského tela a rozvibrovať časť senzora."

Keď sa frekvencia dostane z požadovaného rozsahu, prestane konzola vibrovať a automaticky pošle elektrický náboj do senzora, ktorý sníma tlak a vysiela údaje ako rádiové signály. Pretože frekvencia sa podľa hudby neustále mení, dokáže senzor opakovane meniť interval ukladania náboja a vysielania údajov.

„Potrebujete počúvať hudbu len niekoľko minút z hodiny, aby ste mohli monitorovať krvný tlak alebo tlak moču v mechúre," povedal Ziaie. „Meranie netrvá dlho."

Senzor je dlhý asi 2 centimetre. Prijímač, ktorý zbiera údaje, môže byť niekoľko centimetrov od pacienta. Namiesto hudby sa dajú použiť aj tóny z určitého rozsahu. Jeden tón je však veľmi nepríjemný zvuk. Podľa vedcov je oveľa príjemnejšie počúvať hudbu. Experimentovali so štyrmi typmi hudby: rapom, bluesom, džezom a rockom.

„Najlepší je rap, pretože obsahuje mnoho tónov s nízkou frekvenciou, najmä basy," povedal Ziaie.

Senzor dokáže monitorovať tlak v močovom mechúre a v cieve, ktorú postihla aneuryzma. Systém by sa dal použiť pri inkontinencii ľudí s ochrnutím. Takisto by sa mohol použiť na jej diagnostiku, ktorá je dnes komplikovaná a vyžaduje pobyt v nemocnici.

Nová technológia je oproti bežným senzorom výhodná - nepotrebuje batérie ani iný externý zdroj napájania. Navyše sa pomocou nej dá ľahko dostať k údajom, čo je pri bežných senzoroch komplikovanejšie. 

Zdroj: eQuark


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 4

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá