Image
1.2.2012 0 Comments

Rap poháňa zdravotný senzor

headphones.jpg Basový rytmus hudby v štýle rapu sa dá využiť na poháňanie nového typu miniatúrneho zdravotného senzora, ktorý možno implantovať do tela.

Zvukové vlny dokážu efektívne dobiť senzor tlaku. Ten by mohol pomôcť ľuďom s aneuryzmou alebo inkontinenciou v dôsledku ochrnutia.

Srdcom senzora je vibrujúca konzola, tenký prúžok uchytený k jednému koncu ako skokanský mostík. Hudba v určitých frekvenciách (od 200 do 500 Hz) spôsobuje jej vibráciu, čím sa vyrába energia, ktorá sa uchováva v kondenzátore.

„Hudba dosahuje správnu frekvenciu len v niektorých prípadoch," povedal jeden z autorov projektu Babak Ziaie, ktorý pracuje na Purdue University ako profesor elektrotechniky, softvérového a biomedicínskeho inžinierstva. „Energia zvuku môže preniknúť cez tkanivo ľudského tela a rozvibrovať časť senzora."

Keď sa frekvencia dostane z požadovaného rozsahu, prestane konzola vibrovať a automaticky pošle elektrický náboj do senzora, ktorý sníma tlak a vysiela údaje ako rádiové signály. Pretože frekvencia sa podľa hudby neustále mení, dokáže senzor opakovane meniť interval ukladania náboja a vysielania údajov.

„Potrebujete počúvať hudbu len niekoľko minút z hodiny, aby ste mohli monitorovať krvný tlak alebo tlak moču v mechúre," povedal Ziaie. „Meranie netrvá dlho."

Senzor je dlhý asi 2 centimetre. Prijímač, ktorý zbiera údaje, môže byť niekoľko centimetrov od pacienta. Namiesto hudby sa dajú použiť aj tóny z určitého rozsahu. Jeden tón je však veľmi nepríjemný zvuk. Podľa vedcov je oveľa príjemnejšie počúvať hudbu. Experimentovali so štyrmi typmi hudby: rapom, bluesom, džezom a rockom.

„Najlepší je rap, pretože obsahuje mnoho tónov s nízkou frekvenciou, najmä basy," povedal Ziaie.

Senzor dokáže monitorovať tlak v močovom mechúre a v cieve, ktorú postihla aneuryzma. Systém by sa dal použiť pri inkontinencii ľudí s ochrnutím. Takisto by sa mohol použiť na jej diagnostiku, ktorá je dnes komplikovaná a vyžaduje pobyt v nemocnici.

Nová technológia je oproti bežným senzorom výhodná - nepotrebuje batérie ani iný externý zdroj napájania. Navyše sa pomocou nej dá ľahko dostať k údajom, čo je pri bežných senzoroch komplikovanejšie. 

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá