SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Radeon verzus Radeon: bratovražedný súboj

Archív NXT
0

Ešte pred plným spustením predaja očakávaných R9 290 a 290X sme sa pustili do ambiciózneho plánu otestovať a porovnať čo najviac modelov ostatných Radeonov na našom trhu. Nakoniec sa nám v redakčnej testovacej miestnosti zišla krásne široká ponuka modelov 280X, niekoľko 270X a dokonca aj dve novinky R9 270 bez X, odvodené od niekdajších veľmi populárnych modelov Radeon HD 7850.

Okrem detailného porovnania výkonu sa môžete tešiť aj na presné merania prevádzkových parametrov, teda teploty, spotreby a po novom aj hlučnosti udávanej v decibeloch. Na základe nášho testu si teda vyberiete karty podľa ľubovoľných vlastností: tichosti chladenia, spotreby, bezpečných teplôt, výhodnosti ceny a, samozrejme, výkonu.

Takže či už hľadáte Radeony, lebo vás zaujali svojimi skvelými cenami, výhodnosťou ich nových modelov, alebo len chcete ťažiť kryptomenu, čo je na Radeonoch oveľa výhodnejšie než na GeForce (a dôvod, prečo pred Vianocami neboli žiadne Radeony v obchodoch), máte možnosť vybrať si podľa veľmi detailného porovnania. Jednotlivé technológie a čipy už detailnejšie predstavovať nebudeme, poznáte ich veľmi dobre z našich predchádzajúcich článkov. Poďme na to.


Nereferenčné chladiče bývajú veľmi komplikované. Pozostávajú z medených rúrok heatpipe, ktoré odvádzajú teplo od čipu rýchlo čo najďalej, až do hliníkového rebrovania. To ho ďalej rozptýli do vzduchu prefukovaného kartou. Niektoré modely, ako MSI R9 270X HAWK na obrázku, ešte kartu zabalia do ochranného brnenia, aby pri manipulácii s ňou nemohlo dôjsť k poškodeniu.

Testovacia metodika

Grafiky sme testovali na aktuálnych hrách v takom nastavení, ktoré je vlastne maximom pre danú hru vo full HD rozlíšení (presnejšie jeho verzii 16:10, teda 1920 × 1200), nezapíname však nútený antialias vyššieho stupňa než FXAA. Z typických prevádzkových testov ešte chýba porovnanie maximálneho pretaktovania danej karty, pretože tu sme po nedávnych skúsenosiach dospeli k názoru, že karty predvádzajú priveľkú variabilitu aj medzi rovnakými modelmi od rovnakého výrobcu. Aby sme teda nechválili nezaslúžene, obmedzíme naše pretaktovačské odporúčania na jednoduché - berte najlepšie chladený model. A navyše nezabudnite, že naše merania sme robili vo veľmi priestrannej a skvele vetranej skrinke. Ak máte malú skrinku s minimom prietoku vzduchu alebo je priestor okolo kariet zaplnený množstvom iného HW, prípadne plánujete zapojenie CrossFire viacerých kariet, na dosahované teploty a decibely zabudnite. Karty budú reagovať podstatným zvýšením chladiacej snahy, teda otáčok ventilátorov a následne hluku. Tie, čo sú najtichšie v tabuľke, by však mali ostať najtichšími, aj keď máte v skrinke horúco.

GPU - 1-1.jpg

Radeony R9 270

Posledné a cenovo najdostupnejšie z tohto porovnania sú dva modely R9 270. Tie sme v našom labe podrobili testom prvýkrát, takže vám ich aj podrobnejšie predstavíme. Ide o odvodeninu od modelu Radeon HD 7850, lenže na rozdiel od generačného prechodu pri vyšších modeloch tu nejde o skoro rovnaké karty. Nezmenili sa len frekvencie a ceny, ale aj konfigurácia GPU. Radeony 7850 totiž využívali orezanú verziu čipu Pitcairn, zatiaľ čo R9 270 sa spolieha na rovnako plne aktivovaný čip ako R9 270X. Líšiť by sa navzájom mali len vo frekvenciách a spôsobe napájania (kde 270X vyžaduje o konektor viac). Tento fakt robí z R9 270 zaujímavú ponuku, ako ušetriť peniaze a získať do PC grafiku ekvivalentnú skôr Radeonu HD 7870/R9 270X. A mimochodom, kódové označenie pre jeho GPU je Curacao Pro, zatiaľ čo vyšší Radeon R9 270X sa kódovo označuje Curacao XT. Cenovo ležia karty R9 270 presne medzi GeForce GTX 660 a GTX 660 Ti, kam sa zaraďujú aj svojím výkonom, takže ich výhodnosť je primeraná cene a porovnateľná s ich konkurentmi. Sú na tom však lepšie z hľadiska spotreby. Ako teda proti sebe obstoja dva modely, ktoré sme tento mesiac testovali?

Sapphire R9 270 Dual-X OC With BOOST

Spoločnosť Sapphire má na trhu dva rôzne varianty tohto modelu. Lacnejší, ktorý sme testovali, alebo zhruba o 10 eur drahší, ku ktorému dostanete aj hru Battlefield 4. Pokiaľ je toto vaša šálka čaju a ešte ju nemáte, rozhodne sa táto ponuka vyplatí, je to top herný titul. Ako všetky modely v tomto teste aj táto karta má dvojslotové vyhotovenie, zaberie teda dve pozície na zadnom paneli vašej skrinky. Karta má len základnú výbavu, no už to znamená napríklad až štvoricu videovýstupov: DVI-I (dá sa zredukovať na D-Sub), DVI-D (čisto digitálny, dá sa redukovať jedine na novšie rozhrania ako HDMI), HDMI a veľký DisplayPort. Frekvenciami je posadená trošku nižšie ako jej konkurent, no k výhodám patrí nižšia spotreba, hlučnosť, teploty aj cena.

sapphire270.jpg

Zapožičal: Sapphire
Cena: 165 EUR

ASUS R9 270 DC2OC

ASUS nám zaslal svoju verziu R9 270 v pretaktovanej podobe a s veľmi podareným chladičom DirectCU II, presnejšie s jeho kratšou verziou s dvoma ventilátormi. Ťažko povedať, či je chladič lepší než Dual-X od Sapphire, ale prikláňame sa ku kladnej odpovedi. Vyššie taktovaný čip (975 MHz, teda náskok 30 MHz) sa totiž dokázal na veľmi podobnej teplote udržať pri nižšej maximálnej hlučnosti. Z hľadiska výbavy je na tom podobne ako konkurent od Sapphire, a to vrátane rovnakej ponuky výstupov. Potešila nás jedna maličkosť na špeciálne upravenom plošnom spoji - napájací konektor je otočený tak, že jeho zúbková poistka je na zadnej časti karty, takže sa s ním lepšie manipuluje. ASUS to takto robí na všetkých svojich kartách tejto generácie.

asus270.jpg

Zapožičal: ASUS
Cena: 175 EUR

Verdikt PC REVUE v minisúboji

V tomto minisúboji je víťaz jasný - Sapphire R9 270 Dual-X OC má nižšiu cenu, spotrebu aj teploty, pritom rozdiel vo výkone je oproti karte značky ASUS v podstate nulový. V tejto cenovej kategórii hrá každé euro obrovskú rolu, takže okrem ušetrenia na nákupnej cene je fajn ušetriť aj na nákladoch na elektrinu. ASUS voľte, ak chcete čo najtichšiu kartu.

Radeony R9 270X

Modely Radeon HD 7870 boli takisto veľmi populárne, a preto očakávame, že podobne dobre budú prijatí aj ich nástupcovia. Len si treba uvedomiť, že ide o rovnaký čip s minimom zlepšení, takže rozhodne neupgradujte svoje staré 7870-ky na 270X. Všeobecne konštatujeme, že modely R9 270X sa výkonom dosť blížia (a v niektorých testoch sa s nimi vyrovnajú) k výborným GeForce GTX 760, ktoré kúpite už od 220 eur. Radeony tak vychádzajú v tomto porovnaní opäť veľmi výhodne, všetky modely v našom teste stoja pod 200 eur. Nezabudnite, že na tieto karty už potrebujete dva 6-pinové napájacie konektory. Pozrime sa na tri modely, ktoré prešli našimi testami.

GIGABYTE R927XOC-2GD

Chladenie Windforce, ktoré používa GIGABYTE na svoje továrensky pretaktované modely, už dlho považujeme za vynikajúce riešenie. V tomto prípade sa však ukazuje ako najhlučnejšie z troch testovaných modelov, čo je zrejme spôsobené tým, ako prísne výrobca nastavil dodržovanie čo najnižšej teploty. Majiteľ karty sa tak môže aspoň tešiť, že jeho GPU sa dočká naozaj vysokej životnosti. Navyše nameraných 43 dB (z pomerne krátkej vzdialenosti od karty) nepredstavuje v porovnaní s vyššími modelmi zásadne vysokú hodnotu. Tým chceme povedať, že karta určite nie je nepríjemne hlučná. Chválime výbornú cenu.

gigabyte270x.jpg

Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 180 EUR


Sapphire R9 270 Vapor-X

Model Sapphire nás veľmi zaujal svojím továrenským nastavením. Na rozdiel od ostatných 270X pracuje s pretaktovanou pamäťou (5800 MHz oproti štandardným 5600 MHz), čo mu dáva v niektorých testoch maličkú výkonovú výhodu napriek tomu, že karta viac pracuje s PowerTune a pri dlhšej plnej záťaži zníži pracovnú frekvenciu z 1100 MHz na 1050 MHz. Karta je nádherne tichá a jedinou daňou za odlišné nastavenie frekvencií sa zdá o niečo vyššia spotreba, než majú zvyšné dva modely. Tento model navyše umožňuje jednoduchým tlačidlom prepínať medzi dvoma BIOS-mi karty, presnejšie medzi UEFI a BIOS-om karty. Okrem toho Vapor-X podporuje zapojenie až 4 monitorov súčasne.

sapphire270x.jpg

Zapožičal: Sapphire
Cena: 190 EUR

MSI 270X Hawk

Toto je najextrémnejší Radeon R9 270X. Táto karta má na chladiči Twin Frozr IV dva obrovské ventilátory s priemerom 100 mm, ktoré zvládnu pri pomerne nízkych otáčkach udržať čip chladný, navyše to robia potichu. Výrobca si dovolil silné pretaktovanie čipu, a to až na 1100, respektíve 1150 MHz v režime Boost, takže pravdepodobne sa spolieha na kusy čipov, ktoré prejdú náročnejším testovaním. Zrejme teda bude mať tento model všeobecne o niečo vyšší potenciál na pretaktovanie. Pokiaľ je to vaše hobby, zaujme vás, že karta má dva BIOS-y prepínateľné páčkou a poskytuje tri konektory na zapojenie snímačov voltmetra. Síce ide o najdrahší model z ponuky 270X, no za svoje peniaze dostanete cenné ticho, žiadny iný totiž nevykazuje na hlukomeri také nízke hodnoty. Navyše má, aj keď len tesne, najnižšiu spotrebu pri najvyššom výkone. Takejto výbornej karte tlieskame.

msi270x-hawk.jpg

Zapožičal: MSI
Cena: 195 EUR

Verdikt PC REVUE v minisúboji

Tu sa vyberá ťažko - najrýchlejší je model MSI, najlacnejší, ale najhlučnejší je GIGABYTE. Sapphire je zlatá stredná cesta. Ale pre všetky tri platí, že im veľmi silno konkurujú Radeony R9 270 bez písmena X. Výkonom síce zaostávajú viditeľne v 3DMarku 2013, lenže to nie je hra. Keď si pozriete herné výsledky na bežne používaných nastaveniach, sú modely s X len veľmi tesne popredu. Je teda otázne, či sa za ne oyplatí priplácať. Zdá sa, že hitom zimy budú skôr Radeony R9 270... :-)

Radeony R9 280X

Modely R9 280X sa momentálne tešia veľkej popularite. Cenovo sa pohybujú tesne pod úrovňou konkurenčnej GeForce GTX 770, no z porovnania s nimi vychádzajú ako výkonnejšie, teda aj podstatne výhodnejšie. Pozor však na výrazne vyššiu spotrebu Radeonov. Sú to mocné karty, založené na Radeonoch HD 7970, takže nezabudnite, že potrebujú dýchať. Tým myslíme priestornú a dobre vetranú skrinku, všetky testované modely totiž používajú chladiče rozptyľujúce teplo do okolia karty.

MSI 280X Gaming

Model od MSI opäť využíva len dva ventilátory, no zdá sa, že mu na chladenie bohato stačia, pretože GPU dosiahlo druhú najnižšiu maximálnu teplotu z testovaných 280X. Hlasitosť pritom patrila k tým lepším, takže ak hľadáte výhodný model s dobrými prevádzkovými vlastnosťami, nenechajte sa odradiť. Gamingová verzia od MSI v chladení vôbec nezaostáva za masívnejšími chladičmi konkurentov. Zaujalo nás správanie karty - na rozdiel od ostatných modelov zvláda pri ľubovoľnom zaťažení pracovať s plnou frekvenciou Boost. Pretaktovačov poteší, že karta poskytuje veľmi podrobné možnosti sledovania napätí, teplôt aj otáčok. Vďaka nej sme si mohli napríklad zmerať, nakoľko sa vyťažuje grafická pamäť. Prekvapivo počas všetkých benchmarkov sme sa dostali najvyššie na hodnotu 1658 MB. Vo výbave nechýba ani prepínač medzi dvoma BIOS-mi. V prípade MSI je samozrejmá výborná softvérová podpora, teda MSI Afterburner na pretaktovanie a Experience Predator na záznam videa z vášho hrania.

msi270x-gaming.jpg

Zapožičal: MSI
Cena: 265 EUR

GIGABYTE R9 280X OC Windforce

Obrovský chladič Windforce vo svojej najvyššej verzii dokáže z grafiky odviesť až 450 W tepla a aj to poznať. Model GIGABYTE dosahuje najnižšiu teplotu z testovaných 280X, takže by sme sa na tejto karte nebáli skúsiť šťastie s pretaktovaním. Keby sa aj niečo nevydarilo, stačí hocikedy prehodiť BIOS na záložný potiahnutím páčky na hornej strane karty. Taktovanie je navyše jednoduché vďaka programu OC Guru II, kde všetko môžete nastavovať v reálnom čase z Windows (rovnako ako v GPU Tweak, Trixx či Afterburner). Chladič karty je síce hlučnejší než pri ostatných modeloch, hlavne pre vysoké dosahované otáčky, no stále by sme kartu nenazvali vyložene hlučnou. Teda pokiaľ ju nenainštalujete do malej skrinky. Výkonom je o máličko pred modelom MSI.

gigabyte280x.jpg

Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 265 EUR

ASUS R9 280X DC2T

Ide o jednoznačne najtichší model z testovaných 280X. To, že ním je práve model s dvoma ventilátormi, nás dosť prekvapilo, vysvetlením je nový tvar lopatiek hlavného ventilátora. Ten kombinuje technológiu axiálneho (vonkajší obvod) a radiálneho (vo vnútornej časti) ventilátora, takže vzduch od neho prúdi pod väčším tlakom a s presnejšou kontrolou nad smerom prúdenia. Vďaka tomu je zaručené aj čiastočné vyfukovanie horúceho vzduchu zo skrinky. Stále však platí odporúčanie na dobre vetrané skrinky. ASUS sa hrdí desaťfázovým napájaním, z čoho 8 sa stará o prívod energie pre GPU, takže stabilita pre taktovačov je zaručená. Program GPU Tweak patrí k tým lepším, ktoré umožňujú podrobne nastaviť frekvencie aj napätia GPU v reálnom čase. Hráči takisto môžu využiť jeho novú súčasť, modul Streaming, ktorý umožňuje zasielať zachytávané video na službu Twitch.tv na vysielanie herných zážitkov či tréningov naživo. Pozitívne hodnotíme vysoký takt pamätí, škoda však pomerne konzervatívnej frekvencie GPU.

asus280x.jpg

Zapožičal: ASUS
Cena: 290 EUR

Sapphire TOXIC R9 280X

Tu ide o najextrémnejší Radeon R9 280X. V Sapphire stavili na svoju špecializáciu na čipy Radeon a vytvorili extrémnu kartu s chladičom Tri-X, ktorý kombinuje ventilátory rôznych veľkostí na extrémny účinok. Výrobca si tak mohol dovoliť taktovať GPU na hodnotu 1100 MHz, resp. 1150 (!) MHz v režime Boost, v ktorom karta funguje väčšinu času. Na nižšiu z týchto hodnôt sa pozrie iba v extrémnej záťaži, keď generuje počas jednoduchej 3D scény stovky snímok za sekundu. Sapphire prízvukuje podporu 5 displejov z jednej karty a maximalistické napájanie desiatimi fázami. Nechýba ani podsvietené tlačidlo na prepínanie medzi režimom BIOS a UEFI, pričom druhý z nich o niečo rýchlejšie bootuje a mal by byť bezpečnejší. Zaujímavé je LED svetielko na obrnenej zadnej strane karty, zľahčujúce odhady teploty GPU. Programová výbava zahrnuje utilitu Trixx, v ktorej môžete meniť takty karty. Poteší, že ju možno prepnúť do režimu Windows Sidebar Gadget.

toxic280x.jpg

Zapožičal: Sapphire
Cena: 300 EUR

Verdikt PC REVUE v minisúboji

Oba najlacnejšie modely sú veľmi zaujímavé a výhodné, MSI o niečo ekonomickejší, GIGABYTE zrejme s väčšou rezervou na pretaktovanie. Najviac nás však potešil o niečo drahší ASUS R9 280X DC2T, ktorý síce nedominuje výkonom, no svoju cenu ospravedlňuje skvelým zvukovým prejavom pri veľmi dobrej spotrebe. Pozor však na vyššie teploty. A nakoniec Sapphire vo verzii TOXIC je obrovská karta s jasne najvyšším výkonom z modelov 280X.

GPU - 1-3.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať