Image
31.1.2013 0 Comments

RIM končí, BlackBerry ide ďalej, má nový OS a dva nové smartfóny

Po niekoľkomesačnom meškaní spoločnosť Research in Motion (RIM) predstavila svoj nový operačný systém BlackBerry 10 a dva smartfóny založené na novej platforme.

blackberry_Z10_Q10.jpg

Thorsten Heins, CEO spoločnosti, oznámil aj niekoľko organizačných zmien. RIM už nebude existovať, firma ponesie označenie BlackBerry. Mení sa aj grafika webu a obchod pôvodne nazývaný Appworld dostane nový názov BlackBerry World.

Nový dotykový smartfón BlackBerry Z10 má 4,2-palcový displej IPS s rozlíšením 1280 × 768 pixelov a hustotou 356 ppi. Druhý model BlackBerry Q10 je určený pre konzervatívnejších používateľov. Má 3,1-palcový dotykový displej super AMOLED s rozlíšením 720 × 720 pixelov a je vybavený aj klávesnicou QWERTY. Ďalšie parametre sú rovnaké pri oboch telefónoch. Majú dvojjadrový 1,5 GHz procesor, 2 GB pamäte RAM a 16 GB internej pamäte. Oba disponujú 8 Mpix fotoaparátom umožňujúcim zaznamenať 1080p HD video.


Z funkcií fotoaplikácie možno spomenúť Tilt-Shift a Burst Shot na rýchle zhotovenie série snímok a Time Shift umožňujúci vybrať z nich tú najlepšiu. Predná kamera, určená na videohovory, má rozlíšenie 2 Mpix a umožňuje zhotoviť 720p video. Obe zariadenia podporujú technológie NFC, Bluetooth, Wi-Fi a GPS a LTE.

Operačný systém BlackBerry 10 obsahuje nový prehliadač založený na HTML5, Story Maker na vytváranie videa a niekoľko nových funkcií pre firemných používateľov (napr. BlackBerry Safeguard and Balance). Nový BlackBerry Messenger okrem čŕt prevzatých z predchádzajúceho Instant Messengera umožňuje aj usporiadať obojsmerné videočety a telefónne hovory VoIP. Aplikácia ponúka aj zdieľanie obsahu obrazovky medzi dvoma zariadeniami s BlackBerry 10.


BlackBerry Z10 je vo Veľkej Británii dostupný oddnes, na kanadskom trhu by sa mal objaviť 1. februára, zvyšok sveta vrátane USA by sa ho mal dočkať v polovici marca. Cena zatiaľ nie je známa, výrobca oznámil len cenu na kanadskom trhu - pri trojročnej viazanosti bude stáť 169 kanadských dolárov. Z amerických operátorov cenu ohlásil len Verizon - pri dvojročnej viazanosti bude stáť 199 USD. Model Q10 sa na trh dostane až v apríli.

Uvidíme, ako na novinky kanadskej firmy zareaguje trh. Akcionári ich neprijali veľmi nadšene, po oznámení zmien klesli akcie spoločnosti takmer o 7 % na 16,60 USD.

Zdroj: informationweek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá