Image
31.1.2013 0 Comments

RIM končí, BlackBerry ide ďalej, má nový OS a dva nové smartfóny

Po niekoľkomesačnom meškaní spoločnosť Research in Motion (RIM) predstavila svoj nový operačný systém BlackBerry 10 a dva smartfóny založené na novej platforme.

blackberry_Z10_Q10.jpg

Thorsten Heins, CEO spoločnosti, oznámil aj niekoľko organizačných zmien. RIM už nebude existovať, firma ponesie označenie BlackBerry. Mení sa aj grafika webu a obchod pôvodne nazývaný Appworld dostane nový názov BlackBerry World.

Nový dotykový smartfón BlackBerry Z10 má 4,2-palcový displej IPS s rozlíšením 1280 × 768 pixelov a hustotou 356 ppi. Druhý model BlackBerry Q10 je určený pre konzervatívnejších používateľov. Má 3,1-palcový dotykový displej super AMOLED s rozlíšením 720 × 720 pixelov a je vybavený aj klávesnicou QWERTY. Ďalšie parametre sú rovnaké pri oboch telefónoch. Majú dvojjadrový 1,5 GHz procesor, 2 GB pamäte RAM a 16 GB internej pamäte. Oba disponujú 8 Mpix fotoaparátom umožňujúcim zaznamenať 1080p HD video.


Z funkcií fotoaplikácie možno spomenúť Tilt-Shift a Burst Shot na rýchle zhotovenie série snímok a Time Shift umožňujúci vybrať z nich tú najlepšiu. Predná kamera, určená na videohovory, má rozlíšenie 2 Mpix a umožňuje zhotoviť 720p video. Obe zariadenia podporujú technológie NFC, Bluetooth, Wi-Fi a GPS a LTE.

Operačný systém BlackBerry 10 obsahuje nový prehliadač založený na HTML5, Story Maker na vytváranie videa a niekoľko nových funkcií pre firemných používateľov (napr. BlackBerry Safeguard and Balance). Nový BlackBerry Messenger okrem čŕt prevzatých z predchádzajúceho Instant Messengera umožňuje aj usporiadať obojsmerné videočety a telefónne hovory VoIP. Aplikácia ponúka aj zdieľanie obsahu obrazovky medzi dvoma zariadeniami s BlackBerry 10.


BlackBerry Z10 je vo Veľkej Británii dostupný oddnes, na kanadskom trhu by sa mal objaviť 1. februára, zvyšok sveta vrátane USA by sa ho mal dočkať v polovici marca. Cena zatiaľ nie je známa, výrobca oznámil len cenu na kanadskom trhu - pri trojročnej viazanosti bude stáť 169 kanadských dolárov. Z amerických operátorov cenu ohlásil len Verizon - pri dvojročnej viazanosti bude stáť 199 USD. Model Q10 sa na trh dostane až v apríli.

Uvidíme, ako na novinky kanadskej firmy zareaguje trh. Akcionári ich neprijali veľmi nadšene, po oznámení zmien klesli akcie spoločnosti takmer o 7 % na 16,60 USD.

Zdroj: informationweek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá