18.2.2016 0 Comments

Q4 2015: Mierny rast na trhu technického spotrebného tovaru

Trh technického spotrebného tovaru vzrástol medziročne o viac ako 6 percent. Najviac sa darilo tradične sektoru telekomunikácií, veľkých a malých domácich elektrospotrebičov. V miernom raste skončili aj kancelárska technika a spotrebná elektronika. Naopak, pokles zaznamenali informačné technológie a foto sektor.

Telekomunikácie: Tempo rastu klesá

Obrat sektoru zaznamenal v poslednom štvrťroku 2015 dvojciferný medziročný nárast, ale tempo rastu spomaľuje. Dopyt je predovšetkým po smartfónoch s veľkosťou uhlopriečky medzi 5 a 5,6 palcami.

Spotrebná elektronika: Mierny rast trhu v 4Q

V štvrtom kvartáli roku 2015 hodnota trhu spotrebnej elektroniky rástla. Rovnaký trend ukázala aj najväčšia kategória, a to televízory, kde naďalej pokračuje presun zákazníkov k väčším uhlopriečkam. V rámci tejto kategórie rastie váha pokročilých parametrov ako Smart TV, Ultra HD a zakrivená obrazovka.

Z ostatných kategórií zaznamenali rast hlavne kategórie reproduktorov dokovacích staníc a slúchadiel.

Foto trh: Negatívny vývoj pokračuje

Trh digitálnych fotoaparátov sa naďalej ocitá v dvojciferných červených číslach. V poslednom štvrťroku trh medziročne klesal v hodnotovom vyjadrení zhruba o 13 percent. Výrazne sa na tom podieľal negatívny vývoj kompaktov s pevným objektívom a predovšetkým decembrové predaje zrkadloviek.

Malé domáce spotrebiče: Rast trhu naďalej pokračuje

Trh malých domácich spotrebičov v poslednom štvrťroku 2015 vykazuje nárast na úrovni 14,4 percenta oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Celoročný rast v hodnote je viditeľný u všetkých sledovaných produktových skupín okrem rýchlovarných kanvíc, ktoré mierne klesali. Najvýraznejšie stále rastú produkty zubnej hygieny.

Priemerná cena sa zvýšila kvôli rastúcej preferencii drahších výrobkov naprieč všetkými sledovanými produktovými skupinami okrem fritéz.

Veľké domáce spotrebiče: Trh naďalej mierne rastie

Trh s veľkými domácimi spotrebičmi vykazuje medziročne solídny 8-percentný nárast v hodnote.

Pozitívny medziročný vývoj v kusoch aj obrate môžeme vidieť pri všetkých produktových skupinách. Najväčšiu dynamiku zaznamenávame u sušičiek, umývačiek riadu a varných dosiek. V hodnote porovnateľný, zhruba štvrtinový podiel na trhu si držia pračky aj chladničky.

Pomer medzi vstavanými a voľne stojacimi spotrebičmi sa nijako zásadne nezmenil, avšak dochádza k miernemu presunu predajov vstavaných spotrebičov kuchynských štúdií na internetových predajcov a elektrošpecialistov.

Informačné technológie: Mierny pokles trhu

V poslednom štvrťroku zostal sektor informačných technológií v záporných číslach. Medziročný pokles bol zaznamenaný v kusovom aj hodnotovom vyjadrení. Na objemovo negatívnom vývoji trhu informačných technológií sa podieľali všetky kategórie bez výnimky. Z hľadiska obratu sa naďalej darilo prenosným počítačom a monitorom vďaka presunu spotrebiteľského dopytu k drahším zariadeniam. Naopak, stolové počítače a tablety vykazovali dvojciferné medziročné prepady v hodnote, čím zapríčinili negatívny vývoj celého sektoru.

Kancelárska technika: Rast tržieb vďaka atramentovému trhu

Celková hodnota tržieb z predaja kancelárskej techniky v záverečnom štvrťroku medziročne vzrástla takmer o 3 percentá. Rast bol ťahaný segmentom atramentových tlačiarenských zariadení, kde sa prejavuje rastúci dopyt po pokročilejších zariadeniach určených pre profesionálne použitie. V rámci laserového trhu hodnota predajov klesala, v súvislosti s pokračujúcou cenovou eróziou.

GfK TEMAX® Slovakia: Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje 

Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje, a to má pozitívny dopad na predaj technického spotrebného tovaru.

Zdroj: gfk.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Across Private Investments

08.12.2016 13:00

Skupina Across Private Investments (Across) si 9. januára 2017 pripomenie 15. výročie pôsobenia na slovenskom finančnom trhu. Špecializujeme sa na privátne investície. Pracovný tím tvoria skúsení inve ...

Tlačové správy

Nový monitor Philips s PowerSensorem nabízí ekologický výkon

08.12.2016 12:00

Společnost MMD představuje nový 24palcový LCD monitor, který zohledňuje zdraví uživatelů i naší planety. Přichází ve dvou variantách jako 240B7QPJEB a 240B7QPTEB a nabízí ekologické a uživatelsky přív ...

Tlačové správy

Nové domény si za lacnejšie kúpite aj v roku 2017

08.12.2016 11:15

Správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, a. s., predlžuje platnosť akcií na podporu rastu počtu slovenských domén, ktorých už dnes máme na Slovensku viac ako 350-tisíc. Firmy aj jednotlivci bud ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá