1.3.2013 0 Comments

Q4 2012: Väčšina sektorov v poklese

V poslednom štvrťroku 2012 poklesol medziročne trh s technickým spotrebným tovarom o viac ako osem percent v hodnotovom vyjadrení. Najhorší vývoj je v spotrebnej elektronike a tiež v informačných technológiách. Sektory veľkých a malých domácich spotrebičov sú relatívne stabilné. Jediné sektory, ktoré zaznamenali nárast, sú foto a kancelárska technika.

Telekomunikácie: Negatívny trend pokračuje
V sektore Telco bol v období október až december 2012 vyprodukovaný obrat okolo 45 miliónov eur. To predstavuje pokles o viac ako šesť percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.

Spotrebná elektronika: Pokles trhu pokračuje
Ani posledný kvartál roku 2012 nezaznamenal zmenu trendu v sektore spotrebnej elektroniky a naďalej pokračoval v dvojciferných medziročných poklesoch. Žiadna kategória v rámci spotrebnej elektroniky nevykazuje medziročný hodnotový nárast. K najväčšiemu prepadu spotrebiteľského záujmu dochádza pri set top boxoch a DVD prehrávačoch. V kľúčovej kategórii, plochých televízoroch, naďalej rastie váha väčších uhlopriečok s pokročilými funkciami (prístup na Internet, 3D).

Foto trh: Trh opäť v pozitívnych číslach
Trh digitálnych fotoaparátov zaznamenal v poslednom štvrťroku medziročný nárast o necelých 14 percent. Pozitívny vývoj celého trhu výrazne ovplyvnil segment digitálnych zrkadloviek. Z hľadiska obratu ostávajú kľúčovou kategóriou kompakty s pevným objektívom. V rámci tejto kategórie sa záujem spotrebiteľov presúva k modelom s viacnásobným optickým zoomom.

Malé domáce spotrebiče: Trh ostáva v záporných číslach
Rovnako ako vo väčšine kategórií, aj pre trh malých domácich spotrebičov znamenal štvrtý kvartál negatívny vývoj. Jediná produktová skupina, pri ktorej bol zaznamenaný nárast, sú kuchynské roboty a mixéry. Podiel si takmer udržala aj kategória Hot Beverage Makers, ale aj napriek tomu ostala pod hodnotou minulého roka. Ani ostatné produktové kategórie hodnotu z rovnakého obdobia minulého roka neprekonali.

Veľké domáce spotrebiče: Trh klesal
V poslednom kvartáli roku 2012 trh mierne poklesol v hodnote o -0,4 percenta. Internet rástol, zatiaľ čo tradičný predaj klesal. Toto bol trend po celý rok a v konečnom dôsledku trh klesal ako celok. Vstavané spotrebiče pokračovali v raste tak v kusoch, ako aj v hodnote.

Informačné technológie: Trh prechádza zásadným poklesom
IT sektor je dobre vyvinutý a pomerne nasýtený trh. Vzhľadom k nepriaznivým ekonomickým vyhliadkam a slabším predajom v oblasti telekomunikácii sa celý trh v medziročnom porovnaní výrazne znižuje. Tento značný pokles tvoril 12 percent vo štvrtom kvartáli roku 2012. Všetky pásové výrobky preukázali negatívny vývoj, s výnimkou tabletov. Tie vykázali rýchly rast a prevzali najmä podiel notebookov a netbookov. Displeje bez TV tunera pokračovali v poklese, pretože v roku 2012 neponúkli veľa technologických inovácií. Počas tohto nežiaduceho vývoja pretrváva trend, kedy sú pevné zariadenia vymieňané za mobilné.

Kancelárska technika: oživenie predajov multifunkciou
Celková hodnota predajov sektoru kancelárskej techniky v záverečnom štvrťroku medziročne narástla o takmer deväť percent. Tržby v absolútnom vyjadrení dosiahli cca sedem miliónov eur. K celkovému nárastu prispeli zo sledovaných kategórií najviac predaje multifunkčných zariadení. Vyššiu dynamiku rastu predajov vykazujú v porovnaní s minulým rokom najmä laserové zariadenia, čo prispelo k rastu celkovej hodnoty predajov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá