1.3.2013 0 Comments

Q4 2012: Väčšina sektorov v poklese

V poslednom štvrťroku 2012 poklesol medziročne trh s technickým spotrebným tovarom o viac ako osem percent v hodnotovom vyjadrení. Najhorší vývoj je v spotrebnej elektronike a tiež v informačných technológiách. Sektory veľkých a malých domácich spotrebičov sú relatívne stabilné. Jediné sektory, ktoré zaznamenali nárast, sú foto a kancelárska technika.

Telekomunikácie: Negatívny trend pokračuje
V sektore Telco bol v období október až december 2012 vyprodukovaný obrat okolo 45 miliónov eur. To predstavuje pokles o viac ako šesť percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.

Spotrebná elektronika: Pokles trhu pokračuje
Ani posledný kvartál roku 2012 nezaznamenal zmenu trendu v sektore spotrebnej elektroniky a naďalej pokračoval v dvojciferných medziročných poklesoch. Žiadna kategória v rámci spotrebnej elektroniky nevykazuje medziročný hodnotový nárast. K najväčšiemu prepadu spotrebiteľského záujmu dochádza pri set top boxoch a DVD prehrávačoch. V kľúčovej kategórii, plochých televízoroch, naďalej rastie váha väčších uhlopriečok s pokročilými funkciami (prístup na Internet, 3D).

Foto trh: Trh opäť v pozitívnych číslach
Trh digitálnych fotoaparátov zaznamenal v poslednom štvrťroku medziročný nárast o necelých 14 percent. Pozitívny vývoj celého trhu výrazne ovplyvnil segment digitálnych zrkadloviek. Z hľadiska obratu ostávajú kľúčovou kategóriou kompakty s pevným objektívom. V rámci tejto kategórie sa záujem spotrebiteľov presúva k modelom s viacnásobným optickým zoomom.

Malé domáce spotrebiče: Trh ostáva v záporných číslach
Rovnako ako vo väčšine kategórií, aj pre trh malých domácich spotrebičov znamenal štvrtý kvartál negatívny vývoj. Jediná produktová skupina, pri ktorej bol zaznamenaný nárast, sú kuchynské roboty a mixéry. Podiel si takmer udržala aj kategória Hot Beverage Makers, ale aj napriek tomu ostala pod hodnotou minulého roka. Ani ostatné produktové kategórie hodnotu z rovnakého obdobia minulého roka neprekonali.

Veľké domáce spotrebiče: Trh klesal
V poslednom kvartáli roku 2012 trh mierne poklesol v hodnote o -0,4 percenta. Internet rástol, zatiaľ čo tradičný predaj klesal. Toto bol trend po celý rok a v konečnom dôsledku trh klesal ako celok. Vstavané spotrebiče pokračovali v raste tak v kusoch, ako aj v hodnote.

Informačné technológie: Trh prechádza zásadným poklesom
IT sektor je dobre vyvinutý a pomerne nasýtený trh. Vzhľadom k nepriaznivým ekonomickým vyhliadkam a slabším predajom v oblasti telekomunikácii sa celý trh v medziročnom porovnaní výrazne znižuje. Tento značný pokles tvoril 12 percent vo štvrtom kvartáli roku 2012. Všetky pásové výrobky preukázali negatívny vývoj, s výnimkou tabletov. Tie vykázali rýchly rast a prevzali najmä podiel notebookov a netbookov. Displeje bez TV tunera pokračovali v poklese, pretože v roku 2012 neponúkli veľa technologických inovácií. Počas tohto nežiaduceho vývoja pretrváva trend, kedy sú pevné zariadenia vymieňané za mobilné.

Kancelárska technika: oživenie predajov multifunkciou
Celková hodnota predajov sektoru kancelárskej techniky v záverečnom štvrťroku medziročne narástla o takmer deväť percent. Tržby v absolútnom vyjadrení dosiahli cca sedem miliónov eur. K celkovému nárastu prispeli zo sledovaných kategórií najviac predaje multifunkčných zariadení. Vyššiu dynamiku rastu predajov vykazujú v porovnaní s minulým rokom najmä laserové zariadenia, čo prispelo k rastu celkovej hodnoty predajov.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá