Image
1.12.2015 0 Comments

Vývoj pre Windows – Publikujeme aplikáciu do Windows obchodu / 6. časť

Späť na úvod >> Späť na programovanie >> Späť na seriál

Kľúčový moment životného cyklu aplikácie je jej publikovanie do aplikačného obchodu. Je to vyvrcholenie snahy vývojára alebo tímu tvorcov. Aby sme vás čo najviac motivovali na tvorbu vlastných aplikácií, zaradili sme túto tému medzi úvodné diely seriálu.

Vývojársky účet

Prvý krok je vytvorenie vývojárskeho účtu na adrese https://dev.windows.com/programs/join, aby ste do Windows Store mohli publikovať bezplatné aj platené aplikácie pre všetky zariadenia s Windows 10, prípadne aj pre staršie operačné systémy Windows 8 a 8.1. Pomocou vývojárskeho portálu môžete spravovať svoje aplikácie, získavať podrobné analýzy a podobne. Na vytvorenie účtu treba zadať požadované údaje a spôsob platby. Do vývojárskeho účtu sa budete prihlasovať svojím účtom Microsoft. Za individuálny účet zaplatíte 14 eur, za účet firmy 75 eur. Z hľadiska platby budete potrebovať zadať jednak údaje na platbu Visa/Mastercard, PayPal a takisto účet, na ktorý vám bude Microsoft neskôr posielať peniaze za predaj vašich aplikácií.

Vývojársky portál vám prehľadnou formou poskytne údaje o sťahovaní a predajoch vašich aplikácií

Aké podmienky treba splniť, aby aplikácia bola schválená

Predovšetkým vaša aplikácia musí prinášať zákazníkom pridanú hodnotu. Aplikácia nesmie ohroziť ani narušiť zabezpečenie alebo funkčnosť operačného systému Windows. Nesmie byť vstupným bodom pre vírusy, malvér alebo iný škodlivý softvér. Aplikácia nesmie meniť alebo odstraňovať zákazníkove údaje bez jeho súhlasu. Musí byť plnofunkčná od okamihu, keď si ju zákazník nainštaluje, takže ju pred odoslaním do Windows Store dôkladne otestujte. V komentári pre testerov im poskytnite informácie, ktoré potrebujú, aby mohli vašu aplikáciu otestovať. Ak napríklad vaša aplikácia vyžaduje prihlasovacie údaje, vytvorte pre testera demoúčet. Ak vaša aplikácia vyžaduje prístup k serveru, poskytnite informáciu, ako má aplikácia fungovať.

Aplikácia môže zobrazovať reklamy, ale musí poskytovať viac funkcionality než len zobrazenie reklamy či zobrazenie obsahu webovej stránky. Veľmi dôležité sú požiadavky v súvislosti s ochranou osobných údajov, ak ich aplikácia zbiera, ukladá a niekam prenáša. V takom prípade musí aplikácia v opise obsahovať zásady ochrany osobných údajov a treba informovať používateľa o osobných informáciách prenášaných aplikáciou a o spôsobe ich použitia, uloženia, zabezpečenia a sprístupnenia. Podmienky musia opisovať, akými spôsobmi si môžu používatelia udržať kontrolu nad použitím a zdieľaním svojich informácií a ako k svojim informáciám môžu získať prístup. Vaše podmienky musia byť v súlade s platnými zákonmi a predpismi. Vaša aplikácia si musí takisto vyžiadať výslovný súhlas so zdieľaním osobných údajov. Osobné údaje zákazníka môže publikovať do nejakej služby alebo zdieľať s inou osobou jedine po získaní výslovného súhlasu. Aplikácia musí zodpovedať vašim deklaráciám týkajúcim sa obsahového a vekového hodnotenia a metadáta musia byť vhodné pre všetkých používateľov.

Príprava aplikácie na publikovanie

Skôr než aplikáciu publikujete do aplikačného obchodu, treba skontrolovať, či má všetky potrebné náležitosti, predovšetkým grafické a formálne. Najskôr musíte pre ňu vymyslieť originálny názov, overiť si, či ho už niekto nepoužil, a ak nie, tento názov si pre aplikáciu rezervovať. Názov si zaregistrujete cez vývojársky portál. V sekcii Moje aplikácie aktivujte voľbu Pridať novú aplikáciu. Po úspešnom zaregistrovaní názvu máte rok na publikovanie aplikácie. Po uplynutí tohto času si vami rezervovaný názov môže zaregistrovať iný vývojár.

Po zaregistrovaní názvu musíte vyplniť všetky potrebné údaje. Aktivujte odkaz na odosielanie. Zobrazí sa postupnosť krokov pri odosielaní aplikácie. Nemusíte všetko vyplniť naraz, možno budete ešte chcieť zlepšiť grafiku či opis vašej aplikácie, takže publikovanie bude trvať aj niekoľko dní. Vpravo vidíte, do akého štádiá ste sa v jednotlivých krokoch dostali.

Postupnosť krokov pri odosielaní aplikácie

Sekcia Ceny a dostupnosť

V prvom kroku fázy odosielania si zvolíte predajný model. Buď aplikáciu ponúknete zadarmo, alebo si ju budú môcť používatelia stiahnuť za vami stanovený poplatok. V druhom prípade je užitočné vytvoriť aj skúšobnú verziu, ktorá bude časovo alebo funkčne obmedzená, aby záujemcovia nekupovali mačku vo vreci a mohli zvážiť, či vaša aplikácia bude pre nich užitočná. V tejto etape vyberáte aj regióny, v ktorých sa aplikácia bude distribuovať. Môžete si zvoliť cenu v intervale 0,99 - 999,99 USD. Pre každú z krajín, v ktorých svoju aplikáciu chcete predávať, môžete stanoviť inú cenu. Predsa len je iná kúpna sila obyvateľov Švajčiarska a Albánska.

VyvojWin3.png

Voľba ceny a formy bezplatnej skúšobnej verzie

V tomto kroku vyberáte aj krajiny, v ktorých sa aplikácia bude distribuovať. Podľa toho by ste mali voliť aj jazyky používateľského rozhrania. Jazyk aplikácie a trh spolu nesúvisia, takže aplikáciu v slovenčine môžete ponúkať bez problémov na českom, prípadne aj iných trhoch. Ak zvolíte pre aplikáciu globálnu distribúciu, ideálne je, aby všetky texty používateľského rozhrania boli v angličtine. Pri aplikáciách nám nebolo známe žiadne obmedzenie, no ak publikujete hru, pre niektoré trhy potrebujete certifikát o jej vhodnosti pre vekovú kategóriu. Pre niektoré trhy (Rusko, Brazília, Južná Kórea...) to chvíľu trvá a je to zložité, takže pri hrách tieto krajiny označte, až keď budete príslušné certifikáty mať k dispozícii.

V sekcii Rodiny zariadení s Windows 10 máte momentálne na výber dve možnosti: počítač a mobil. Zároveň sa môžete rozhodnúť, ako bude aplikácia zverejnená pre budúce zariadenia (Xbox, okuliare HoloLens, Surface Hub). Môžete buď nechať Microsoft rozhodnúť, či túto aplikáciu sprístupni pre vhodné zariadenia, alebo treba pre novú rodinu zariadení vyžadovať vaše povolenie.

Zákazníci, ktorí používajú dané zariadenie s Windows 10, uvidia vašu aplikáciu vo Store, iba ak má publikované balíčky, ktoré sa na tomto type zariadenia dajú spúšťať. Odporúčame vám nechať zaškrtnuté všetky políčka, kým nebudete mať konkrétny dôvod niektorú rodinu zariadení s Windows 10 vylúčiť.

Sekcia Vlastnosti aplikácie

Aplikáciu musíte zaradiť do vhodnej kategórie, aby si ju používatelia mohli ľahko nájsť. Niektoré kategórie majú aj podkategórie, ktoré musíte takisto vhodne nastaviť. Vzhľadom na charakter aplikácie zadajte vekové obmedzenie. Ak nastavíte obmedzenie nesprávne, aplikácia nebude schválená. Napríklad aplikácia umožňujúca neriadený prístup na internet a sociálne siete musí mať vekové obmedzenie 12+. Podrobnosti si pre každú vekovú kategóriu môžete zobraziť na portáli. Na publikovanie hier pre niektoré krajiny potrebujete uploadovať aj certifikáty Age rating.

V sekcii Predvoľby hardvéru treba označiť, či aplikácia vyžaduje niektorý hardvérový komponent, ktorý nemusia mať všetky zariadenia, napríklad dotykovú obrazovku, bluetooth 4.0, kameru, telefón, NFC a podobne.

Až po sekciu Balíčky ste mohli požadované údaje vyplniť kedykoľvek. Ďalšie údaje, napríklad opis aplikácie, budete môcť vyplniť až po publikovaní distribučných balíčkov. V budúcom pokračovaní sa presunieme do vývojového prostredia Visual Studio 2015, skontrolujeme, či má aplikácia všetky potrebné grafické náležitosti a správne vyplnené údaje v aplikačnom manifeste. Potom budeme pokračovať v publikovaní aplikácie do Windows Store.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá