Image
25.2.2014 0 Comments

Prvé smartfóny s Ubuntu už tento rok, umožnia pripojenie na monitor, myš a klávesnicu a beh desktopových aplikácií

Ubuntu-Touch-on-smartfone-tablet.jpg Spoločnosť Canonical oznámila, že podpísala dohodu s výrobcami mobilných zariadení bq (Španielsko) a Meizu (Čína), ktorí budú dodávať smartfóny s Ubuntu pre spotrebiteľov na celom svete. Prvé zariadenia s Ubuntu sa majú objaviť na trhu už v tomto roku. Budú patriť do strednej a high-end triedy a budú sa predávať aj on-line na stránkach bq, Meizu a Ubuntu.com.

Podľa vyjadrenia Marka Shuttlewortha, tvorcu Ubuntu a zakladateľa spoločnosti Canonical, budú ďalšie podrobnosti oznámené na podujatí Mobile World Congress. Naznačil však, že telefón Meizu bude v podstate obdobou modelu Meizu MX3, ibaže namiesto Androidu bude obsahovať operačný systém Ubuntu.


Canonical predstavil Ubuntu pre mobilné telefóny pred viac ako rokom a jeho verejná beta verzia bola odvtedy inštalovaná do telefónov a tabletov Google Nexus.

Linuxový operačný systém Ubuntu pre smartfóny a tablety podporuje dotykové ovládanie a je navrhnutý na spúšťanie mobilných aplikácií. Podľa vyjadrenia spoločnosti Canonical však umožní aj beh desktopových aplikácií na telefóne, pretože vychádza z desktopovej verzie Ubuntu a zdieľa s ňou 95 % kódu. V budúcnosti budú používatelia môcť využívať smartfón s Ubuntu na cestách ako telefón a po príchode domov alebo do kancelárie ho pripoja k dokovacej stanici a spustia desktopové aplikácie s klávesnicou, myšou a monitorom.

ubuntu_touch.jpg

Shuttleworth má záujem ponúknuť Ubuntu ako otvorenú alternatívu k Androidu. No keď sa ho opýtali na ďalšiu konkurenčnú platformu Tizen, za ktorou stoja Samsung a Intel, odpovedal dosť ostro. Podľa neho je dnes Tizen menej nebezpečný konkurent, ako sa zdal pred pol rokom, pretože čelí početným omeškaniam. A je vraj veľmi nepravdepodobné, že Tizen prijme niektorý výrobca alebo ho bude šíriť niektorý operátor.

Ubuntu je síce open source softvér, no podľa Shuttlewortha obchodný model Canonical ráta pri tejto platforme s licenčnými poplatkami od výrobcov zariadení, ako aj s generovaním príjmov z predaja aplikácií.

Zdroj: insights.ubuntu.com
liliputing.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Produkty

ODG ukázal pokročilé okuliare na rozšírenú realitu. V niektorých parametroch prekonávajú HoloLens

13.01.2017 00:25

Spoločnosť Osterhout Design Group (ODG) vystavovala na CES dvoje okuliarov na rozšírenú realitu, ktoré umožňujú umiestniť 3D objekty v reálnom priestore a sú určené pre bežných spotrebiteľov. Modely R ...

Produkty

Inteligentný náramok BACtrack Skyn vám ukáže, ako veľmi ste opití

13.01.2017 00:30

Nositeľné zariadenie BACtrack Skyn vám povie, či ste vypili priveľa. Môže sa vám to hodiť v situácii, keď sa rozhodujete, či si dáte ešte za pohárik. Náramok funguje samostatne alebo v integrácii s A ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá