Image
25.2.2014 0 Comments

Prvé smartfóny s Ubuntu už tento rok, umožnia pripojenie na monitor, myš a klávesnicu a beh desktopových aplikácií

Ubuntu-Touch-on-smartfone-tablet.jpg Spoločnosť Canonical oznámila, že podpísala dohodu s výrobcami mobilných zariadení bq (Španielsko) a Meizu (Čína), ktorí budú dodávať smartfóny s Ubuntu pre spotrebiteľov na celom svete. Prvé zariadenia s Ubuntu sa majú objaviť na trhu už v tomto roku. Budú patriť do strednej a high-end triedy a budú sa predávať aj on-line na stránkach bq, Meizu a Ubuntu.com.

Podľa vyjadrenia Marka Shuttlewortha, tvorcu Ubuntu a zakladateľa spoločnosti Canonical, budú ďalšie podrobnosti oznámené na podujatí Mobile World Congress. Naznačil však, že telefón Meizu bude v podstate obdobou modelu Meizu MX3, ibaže namiesto Androidu bude obsahovať operačný systém Ubuntu.


Canonical predstavil Ubuntu pre mobilné telefóny pred viac ako rokom a jeho verejná beta verzia bola odvtedy inštalovaná do telefónov a tabletov Google Nexus.

Linuxový operačný systém Ubuntu pre smartfóny a tablety podporuje dotykové ovládanie a je navrhnutý na spúšťanie mobilných aplikácií. Podľa vyjadrenia spoločnosti Canonical však umožní aj beh desktopových aplikácií na telefóne, pretože vychádza z desktopovej verzie Ubuntu a zdieľa s ňou 95 % kódu. V budúcnosti budú používatelia môcť využívať smartfón s Ubuntu na cestách ako telefón a po príchode domov alebo do kancelárie ho pripoja k dokovacej stanici a spustia desktopové aplikácie s klávesnicou, myšou a monitorom.

ubuntu_touch.jpg

Shuttleworth má záujem ponúknuť Ubuntu ako otvorenú alternatívu k Androidu. No keď sa ho opýtali na ďalšiu konkurenčnú platformu Tizen, za ktorou stoja Samsung a Intel, odpovedal dosť ostro. Podľa neho je dnes Tizen menej nebezpečný konkurent, ako sa zdal pred pol rokom, pretože čelí početným omeškaniam. A je vraj veľmi nepravdepodobné, že Tizen prijme niektorý výrobca alebo ho bude šíriť niektorý operátor.

Ubuntu je síce open source softvér, no podľa Shuttlewortha obchodný model Canonical ráta pri tejto platforme s licenčnými poplatkami od výrobcov zariadení, ako aj s generovaním príjmov z predaja aplikácií.

Zdroj: insights.ubuntu.com
liliputing.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá