Image
25.2.2014 0 Comments

Prvé smartfóny s Ubuntu už tento rok, umožnia pripojenie na monitor, myš a klávesnicu a beh desktopových aplikácií

Ubuntu-Touch-on-smartfone-tablet.jpg Spoločnosť Canonical oznámila, že podpísala dohodu s výrobcami mobilných zariadení bq (Španielsko) a Meizu (Čína), ktorí budú dodávať smartfóny s Ubuntu pre spotrebiteľov na celom svete. Prvé zariadenia s Ubuntu sa majú objaviť na trhu už v tomto roku. Budú patriť do strednej a high-end triedy a budú sa predávať aj on-line na stránkach bq, Meizu a Ubuntu.com.

Podľa vyjadrenia Marka Shuttlewortha, tvorcu Ubuntu a zakladateľa spoločnosti Canonical, budú ďalšie podrobnosti oznámené na podujatí Mobile World Congress. Naznačil však, že telefón Meizu bude v podstate obdobou modelu Meizu MX3, ibaže namiesto Androidu bude obsahovať operačný systém Ubuntu.


Canonical predstavil Ubuntu pre mobilné telefóny pred viac ako rokom a jeho verejná beta verzia bola odvtedy inštalovaná do telefónov a tabletov Google Nexus.

Linuxový operačný systém Ubuntu pre smartfóny a tablety podporuje dotykové ovládanie a je navrhnutý na spúšťanie mobilných aplikácií. Podľa vyjadrenia spoločnosti Canonical však umožní aj beh desktopových aplikácií na telefóne, pretože vychádza z desktopovej verzie Ubuntu a zdieľa s ňou 95 % kódu. V budúcnosti budú používatelia môcť využívať smartfón s Ubuntu na cestách ako telefón a po príchode domov alebo do kancelárie ho pripoja k dokovacej stanici a spustia desktopové aplikácie s klávesnicou, myšou a monitorom.

ubuntu_touch.jpg

Shuttleworth má záujem ponúknuť Ubuntu ako otvorenú alternatívu k Androidu. No keď sa ho opýtali na ďalšiu konkurenčnú platformu Tizen, za ktorou stoja Samsung a Intel, odpovedal dosť ostro. Podľa neho je dnes Tizen menej nebezpečný konkurent, ako sa zdal pred pol rokom, pretože čelí početným omeškaniam. A je vraj veľmi nepravdepodobné, že Tizen prijme niektorý výrobca alebo ho bude šíriť niektorý operátor.

Ubuntu je síce open source softvér, no podľa Shuttlewortha obchodný model Canonical ráta pri tejto platforme s licenčnými poplatkami od výrobcov zariadení, ako aj s generovaním príjmov z predaja aplikácií.

Zdroj: insights.ubuntu.com
liliputing.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá