Image
20.6.2016 0 Comments

Prvá britská poisťovňa začala ponúkať zľavy z poistného pre autonómne autá

Vývojári autonómnych automobilov často zdôrazňujú, že ich vozidlá sú bezpečnejšie ako tie, ktoré riadi ľudský vodič. Možno teda očakávať, že s klesajúcim počtom nehôd poisťovne znížia sadzby poistného. A prvá lastovička je už tu.

Britská spoločnosť Adrian Flux tvrdí, že už má „prvé pravidlá na poistenie osobných áut bez vodiča vo Veľkej Británii“. A čo je najlepšie, na to, aby ste mohli tieto pravidlá využiť, nemusíte vlastniť úplne autonómne vozidlo (také vlastne ani nie sú v predaji a nemožno ich ani očakávať skôr ako v roku 2020 či ešte neskôr). Adrian Flux totiž ponúka zľavy zo sadzby aj pre čiastočne autonómne autá, stačí, ak majú niektoré „bezvodičové funkcie“ („driverless features“). Pritom nemusí ísť o udržiavanie v jazdnom pruhu, automatický parkovací systém či vyhýbanie sa prekážkam, stačia aj oveľa bežnejšie vlastnosti ako ABS čiže antiblokovací systém.

Poisťovňa vyhlásila, že vzhľadom na technologický pokrok bude aktualizovať svoje základné sadzby, len čo budú zodpovedané otázky týkajúce sa zodpovednosti. Uviedla odhad, že ľudská chyba je aspoň čiastočne na vine v prípade viac ako 90 % smrteľných automobilových nehôd. Pritom viac ako polovica nových automobilov predaných vlani vo Veľkej Británii obsahovala autonómne bezpečnostné funkcie, napr. parkovacieho asistenta či ABS.

„Už v súčasnosti poskytujeme zľavy z poistného pre osobné automobily vybavené asistenčnými technológiami, ako je autonómne brzdenie, pretože sa preukázalo, že vedú k zníženiu počtu nehôd, a teda aj poistných udalostí,“ povedal Gerry Bucke, generálny manažér poisťovne Adrian Flux.

No v prípade autonómnych vozidiel bude treba pokryť aj iné podmienky, napr. zlyhanie satelitov alebo iné výpadky, ktoré ovplyvňujú navigačný systém, pád operačného systému auta, chyby pri inštalácii softvéru a bezpečnostných aktualizácií, prípadne škody spôsobené zásahom do softvéru alebo stratu či poškodenie spôsobené hackerským útokom. Poistná zmluva totiž musí pokrývať aj nároky vyplývajúce zo zlyhania technológií v aute. Na zmenu podmienok sa pripravujú poisťovne po celom svete. Bude zaujímavé sledovať, ako pravidlá na havarijné poistenie samojazdiacich áut ovplyvnia trh.

Zdroj: digitaltrends.com

theguardian.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis 1

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá