Image
20.6.2016 0 Comments

Prvá britská poisťovňa začala ponúkať zľavy z poistného pre autonómne autá

Vývojári autonómnych automobilov často zdôrazňujú, že ich vozidlá sú bezpečnejšie ako tie, ktoré riadi ľudský vodič. Možno teda očakávať, že s klesajúcim počtom nehôd poisťovne znížia sadzby poistného. A prvá lastovička je už tu.

Britská spoločnosť Adrian Flux tvrdí, že už má „prvé pravidlá na poistenie osobných áut bez vodiča vo Veľkej Británii“. A čo je najlepšie, na to, aby ste mohli tieto pravidlá využiť, nemusíte vlastniť úplne autonómne vozidlo (také vlastne ani nie sú v predaji a nemožno ich ani očakávať skôr ako v roku 2020 či ešte neskôr). Adrian Flux totiž ponúka zľavy zo sadzby aj pre čiastočne autonómne autá, stačí, ak majú niektoré „bezvodičové funkcie“ („driverless features“). Pritom nemusí ísť o udržiavanie v jazdnom pruhu, automatický parkovací systém či vyhýbanie sa prekážkam, stačia aj oveľa bežnejšie vlastnosti ako ABS čiže antiblokovací systém.

Poisťovňa vyhlásila, že vzhľadom na technologický pokrok bude aktualizovať svoje základné sadzby, len čo budú zodpovedané otázky týkajúce sa zodpovednosti. Uviedla odhad, že ľudská chyba je aspoň čiastočne na vine v prípade viac ako 90 % smrteľných automobilových nehôd. Pritom viac ako polovica nových automobilov predaných vlani vo Veľkej Británii obsahovala autonómne bezpečnostné funkcie, napr. parkovacieho asistenta či ABS.

„Už v súčasnosti poskytujeme zľavy z poistného pre osobné automobily vybavené asistenčnými technológiami, ako je autonómne brzdenie, pretože sa preukázalo, že vedú k zníženiu počtu nehôd, a teda aj poistných udalostí,“ povedal Gerry Bucke, generálny manažér poisťovne Adrian Flux.

No v prípade autonómnych vozidiel bude treba pokryť aj iné podmienky, napr. zlyhanie satelitov alebo iné výpadky, ktoré ovplyvňujú navigačný systém, pád operačného systému auta, chyby pri inštalácii softvéru a bezpečnostných aktualizácií, prípadne škody spôsobené zásahom do softvéru alebo stratu či poškodenie spôsobené hackerským útokom. Poistná zmluva totiž musí pokrývať aj nároky vyplývajúce zo zlyhania technológií v aute. Na zmenu podmienok sa pripravujú poisťovne po celom svete. Bude zaujímavé sledovať, ako pravidlá na havarijné poistenie samojazdiacich áut ovplyvnia trh.

Zdroj: digitaltrends.com

theguardian.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá