Image
23.5.2014 0 Comments

Prototyp inteligentných hodiniek nahrádza dotykové ovládanie otáčaním, nakláňaním a gestami

smartwatch_doom.jpg Smartfóny a tablety bežne ovládame prostredníctvom dotykového displeja. To však neznamená, že dotykové ovládanie je ideálne pre každý typ zariadenia. Aj veľa zariadení z oblasti nositeľnej elektroniky je vybavených dotykovými displejmi, no napríklad Google si myslí, že v jeho platforme Google Wear bude hrať kľúčovú úlohu ovládanie hlasom. A zasa populárne smart hodinky Pebble majú klasické tlačidlá.

Výskumníci zo skupiny Future Interfaces Group pri univerzite Carnegie Mellon prichádzajú s vlastným riešením. Navrhli systém, ktorý na ovládanie aplikácií v inteligentných hodinkách umožní používať otáčanie, naklonenie či gesto kliknutia. Dokonca zostrojili funkčný prototyp a ukázali, ako celý systém funguje.

smartwatch_gestures.jpg

Vychádzali z myšlienky, že hodinky majú malé displeje a nosíme ich na zápästí, takže je ťažké zadávať presné vstupy končekmi prstov, ako sa to bežne robí na väčších displejoch. Ich prototyp možno ovládať posúvaním hore a dole, doprava a doľava, otáčaním v smere i proti smeru hodinových ručičiek či stlačením prednej časti smerom dole, čo má napodobniť kliknutie myšou.

Tím zverejnil aj demonštračné video, ktoré ukazuje, ako sa môže používateľ navigovať v mapách, stlačiť spúšť fotoaparátu, zoomovať, kresliť či dokonca hrať klasickú first-person strieľačku DOOM.


Prototyp inteligentných hodiniek má 1,5-palcový displej s rozlíšením 280 × 220 pixelov a dvojicu pohybových senzorov. Možno koncept zariadenia ešte nie je úplne doladený a vyzerá trochu neohrabane, ale je prekvapivo použiteľný. Zdokonalený hardvér by mohol umožniť presnejšie vstupy, prípadne podporovať viac gest.

Nevedno, či smart hodinky budúcnosti budú naozaj využívať tento druh ovládania alebo dotyky, hlas či mechanické tlačidlá. Každopádne koncept vyzerá sľubne.

Zdroj: liliputing.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá