Image
3.9.2014 0 Comments

Projekt Wing: Google chystá vlastné drony ako konkurenciu Amazonu

google_drone.jpg Medzi Amazonom a Googlom sa možno čoskoro rozhorí nová vojna. Google na podporu svojej služby Shopping Express (ktorá je zatiaľ dostupná len v lokalitách San Francisca a Silicon Valley), ktorá má za cieľ doručovať tovar z miestnych obchodov zákazníkom ešte ten deň, vyvíja v rámci projektu Wing vlastné automatizované drony.

Práve rýchle doručovanie nakúpeného tovaru sa zdá novou oblasťou, kde veľkí hráči zmerajú svoje sily a kde vidia veľký potenciál na zisky. Ide najmä o doručovanie potravín, drogérie a ďalšieho tovaru, pri ktorom je veľká šanca na to, že by si zaň nakupujúci mohol chcieť priplatiť za veľmi rýchle doručenie.

Prichádza vojna dronov?

Medzi priekopníkov v tejto oblasti patrí Amazon so službou Prime a už vlani v novembri Amazon predstavil svoj ​​projekt Prime Air - doručovanie tovaru pomocou automatizovaných dronov. Aj keď táto myšlienka vzbudila značný záujem, reálne ani Amazon zatiaľ nepočíta, že by bola uvedená do praxe skôr ako o niekoľko rokov.

project-wing-ft.jpg

To sa pravdepodobne snaží využiť Google, a preto sám poodhalil veľmi podobný projekt s názvom Wing. Pracujú na ňom údajne už dva roky vedci z laboratórií Google X, kde sa zrodili napríklad aj inteligentné okuliare Google Glass. Google sľubuje, že drony budú schopné doručiť objednaný tovar z lokálnych obchodov v rádoch minút a má ísť podľa jeho zástupcov o revolúciu v internetovom nakupovaní. Práve Google aj Amazon sú pritom natoľko silní hráči, že naozaj majú možnosť zmeniť celý trh a nový model doručovania tovaru úspešne presadiť. Obchodný potenciál automatizovaných dronov je takmer nekonečný.

Projekt Wing má už reálne obrysy

Google zatiaľ nespresnil, kedy by mali byť jeho drony pripravené na reálne nasadenie, pretože existuje množstvo rôznych nezodpovedaných otázok, ako je napríklad bezpečnosť vo vzduchu, stabilita dronov vo veľmi nepriaznivých poveternostných podmienkach či ochrana týchto zariadení pred vandalizmom. Obmedzujúci faktor je aj veľkosť tovaru, ktorý dron môže niesť. No to, že drony od Googlu nie sú len víziou na papieri, potvrdzuje aj nasledujúce video, ktoré zachytáva dron v lete a ukazuje jeho možnosti vrátane spôsobu, ako by mohol zákazníkom dodávať tovar.


Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá