Image
5.1.2016 0 Comments

Projekt Future Timeline načrtáva obraz sveta v budúcnosti

Projekt Future Timeline sa pokúša predpovedať vývoj sveta na základe súčasných analýz a výskumov, pričom sa doň snaží premietnuť vplyvy vedeckého pokroku a geopolitických zmien.

Na 20. roky tohto storočia predpovedá, že sa začne prejavovať nedostatok ropy a zmeny klímy, ktoré budú mať zásadný vplyv na zásoby potravín a vody na celom svete.

Nasledujúce 30. roky budú poznačené rýchlym celosvetovým prechodom na čisté zdroje energie, ako sú riasy, biopalivá a ďalšie obnoviteľné zdroje. Tento trend budú podporovať nové objavy v oblasti nanotechnológií. Pokroky nastanú aj v oblasti jadrovej fúzie, no jej všeobecné prijatie sa očakáva až o niekoľko desaťročí neskôr. Väčšina nových automobilov bude jazdiť na elektrický alebo hybridný pohon. Distribuované pohonné systémy prinesú revolúciu do leteckej dopravy.

Exponenciálny nárast výpočtového výkonu súbežne s napredovaním genetiky, nanotechnológií a robotiky povedie v 40. rokoch k zrodu transhumanizmu. Čoraz menšie, zložitejšie a sofistikovanejšie zariadenia sa budú implantovať a integrovať do ľudského tela. Ich úlohou bude bojovať proti chorobám, zdokonaľovať zmysly, ale aj poskytnúť zábavu a komunikáciu spôsobom, aký predtým nebol možný. Ako príklad možno uviesť úplné ponorenie do virtuálnej reality.

V 50. rokoch sa ľudstvo bude snažiť uniknúť z preplnenej domovskej planéty a vybuduje prvé trvalé kolónie na Marse. Pokroky vo výpočtovom výkone a v oblasti umelej inteligencie budú významne ovplyvňovať ekonomiku. Hospodársky rast bude pod silným tlakom nielen pre ekologické dôsledky, nedostatok zdrojov a demografické trendy, ale aj vplyvom technologickej nezamestnanosti. Pre mohutný technologický rozvoj totiž bude treba stále menej ľudskej pracovnej sily.

Po roku 2060 sa svetová populácia ustáli a prestane rásť. Bude to jednak v dôsledku klesajúcej miery pôrodnosti, jednak vplyvom značného počtu úmrtí spôsobených zhoršujúcim sa životným prostredím. Zmena klímy bude mať dosah na celé národy. Napriek pokrokom v technológii bude zásadným problémom skutočnosť, že ľudstvo konzumuje priveľa a príliš rýchlo, presahujúc rámec toho, čo môže Zem poskytnúť udržateľným spôsobom.

media_future_timeline.jpg

Sedemdesiate roky prinesú veľký nárast vo využívaní energie z jadrovej syntézy. Expanzia do vesmíru sa tentoraz zameria na kolónie na Mesiaci a banskú ťažbu na ňom. Rozsiahla environmentálna katastrofa na Zemi bude mať za následok stúpnutie hladiny svetového oceánu a vyžiada si evakuáciu mnohých miest.

Pokračujúce pokroky v oblasti umelej inteligencie prinesú v 80. rokoch explóziu vedeckých objavov. To dopomôže k spomaleniu nárastu globálnych teplôt a pripraví pôdu na udržateľnejší vývoj v 22. storočí. Transhumanizmus sa stane mainstreamovým javom. Priemerný človek sa stane závislým od rozhrania mozog-počítač a iných implantovaných zariadení, čo povedie k postupnému vytrácaniu náboženstva.

Napokon v 90. rokoch homo sapiens prestane byť dominantným druhom na Zemi. Každodenné svetové záležitosti budú riešiť výhradne ultrarýchle a ultrainteligentné stroje, roboty a virtuálne entity.

A pokiaľ ide o vízie ešte vzdialenejšej budúcnosti, v 22. storočí sa predpokladá ďalší rast transhumanizmus, rozvoj vesmírneho turizmu. Prakticky všetka energia bude pochádza buď z fúzie, alebo obnoviteľných zdrojov. Umelá inteligencia, ktorá sa už v predchádzajúcom storočí začala spájať s ľudskou inteligenciou, dosiahne novú úroveň kognitívnych a intelektuálnych schopností. Aj keď jej budú chýbať emócie a jemné črty ľudského intelektu, začne zásadne meniť beh dejín. Na Mesiaci a na Marse vzniknú trvalo obývané osady, na asteroidoch sa začne rozsiahla ťažba surovín a prvé sondy zamieria k Alfe Centauri.

Rýchlosť a rozsah pokroku vytvorí to, čo už dnes prognostici nazývajú technologickou singularitou. Vedecké objavy v 22. storočí presiahnu možnosti ľudského chápania. Ľudskému mozgu totiž chýbajú možnosti upgradu a zlepšenia.

Čo poviete na takéto vyhliadky? Zdajú sa vám príliš pesimistické?

Zdroj: futuretimeline.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá