20.3.2014 0 Comments

Projekt „Kockaté hlavy“ prekvapuje svojimi prvými výsledkami

Pilotný projekt súťaže „Kockaté hlavy", ktorý si dáva za úlohu vyhľadať IT talentovaných žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl, má za sebou prvé kolo ostrého on-line testovania v Banskobystrickom kraji, ktoré prinieslo niekoľko zaujímavých zistení.

Prvé kolo ostrého testovania prostredníctvom on-line platformy na stránke www.kockatehlavy.sk, ktoré bolo spustené 24. februára 2014, malo za úlohu otestovať logiku i tvorivé myslenie žiakov a upozorniť tak na potenciálne IT talenty, ktoré sa skrývajú medzi žiakmi posledných ročníkov základných škôl. V období od 24. 2. 2014 do 7. 3. 2014, keď bolo 1. kolo on-line testovania oficiálne uzavreté, bolo prijatých 1.464 platných registrácií a reálne vyplnených 1.034 testov.

„Celkové číslo registrácií bolo pre nás veľmi pozitívnym prekvapením a je dôkazom, že pilotný projekt vzbudil v Banskobystrickom kraji záujem nielen u detí, ale aj učiteľov a riaditeľov škôl, ktorí projekt aktívne podporili" hovorí marketingová riaditeľka spoločnosti Ness na Slovensku, Silvia Havrillová a dodáva: „Aj na základe získanej štatistiky registrácií je zrejmé, že základné školy zohrali kľúčovú úlohu pri informovaní a registrácii žiakov do 1. kola ostrého testovania žiakov, kde viac ako 2/3 z celkových registrácií bolo realizovaných práve prostredníctvom škôl ako takých. Musím preto vyjadriť veľké poďakovanie podpore, ktorú sme od nich dostali a osobne je to pre mňa záväzkom k tomu, aby sme „Kockaté hlavy" od nasledujúceho školského roku rozšírili aj do podoby celoslovenského projektu, čo potvrdzuje aj číslo 4.799, teda počet vyplnených skúšobných testov deťmi z celého Slovenska."

Z celkových dát 1. kola testovania vyplýva, že v období od 24. 2. - 7. 3. 2014 bolo vyplnených 1.034 testov s priemerným percentom úspešnosti absolvovania testu v hodnote 54,28%. Po vylúčení chybných testov bol priemerný čas na zodpovedanie všetkých otázok 34:42 minút.

Osobne bol pre mňa najväčším prekvapením pomer účasti chlapcov a dievčat. Napriek tomu, že sa v súčasnosti stále vnímajú IT technológie, logika či matematika ako domény chlapcov, realita výsledkov nášho testovania nám ukázala, že to nemusí byť celkom pravda. Pomer chlapcov a dievčat v rámci úspešne vyplnených testov bol 50 : 50", komentuje Silvia Havrillová.

Na základe hodnotenia výsledkov z 1. kola testovania, ktoré bolo realizované odbornou komisiou v zložení: Gustáv Budinský (IT ASOCIÁCIA SLOVENSKA), Veronika Štrbákova (Speekle), Anita Bernerová (učiteľka informatiky), Vladimír Földeši (NESS Slovensko, a.s.) a Štefan Matula (detský psychológ), postupuje do druhého kola súťažného projektu „Kockaté hlavy" celkovo 100 žiakov, mená ktorých budú zverejnené na webe www.kockatehlavy.sk.

Členka odbornej komisie, Anita Bernerová hovorí: „Priemerná percentuálna úspešnosť top 100 riešiteľov bola až vyše 87 %, z toho 5 žiaci mali dokonalé odpovede. Otázky nášho testu boli zamerané viac na všeobecnú vzdelanosť a logické myslenie, pričom boli „zabalené" do informatických tém. Naším cieľom bolo zámerne formulovať otázky tak, aby aj žiaci menej zbehlí v IT témach mohli správne zodpovedať na otázky, a neboli tak voči skúsenejším rovesníkom znevýhodnení. Pri každej téme, ešte pred samotnou otázkou, sme preto vysvetlili danú informatickú súvislosť. Schopnosť logicky myslieť a nachádzať kreatívne riešenia sme si u detí otestovali na spôsobe, ako dokázali získané vedomosti aplikovať pri riešení úlohy. Podľa môjho názoru výsledky 1. kola testovania a celkový počet 100 postupujúcich detí zodpovedá nášmu cieľu - nájsť a podporiť žiakov, ktorí majú na to, aby sa jedného dňa stali úspešnými IT-čkármi."

Druhé kolo projektu „Kockaté hlavy", ktoré sa v najbližších dňoch otvorí pre postupujúcich súťažiach, prinesie novú úlohu - zadanie na riešenie konkrétneho projektu. Desiati najlepší kockáči získajú okrem zaujímavých cien aj možnosť „na vlastnej koži zažiť", ako sa pracuje v medzinárodnej IT firme - zúčastniť sa na pracovnej porade, riešiť úlohy a zadania a naplno tak zažiť pracovný deň „profi" IT-čkára. Po skončení Ness campu bude vyhlásené najtalentovanejšie dieťa v oblasti informačných technológií a vyhlasovateľ projektu si zároveň vyhradil právo udeliť jednému účastníkovi campu celoročné štipendium, ktoré využije na svoje vzdelávanie počas školského roka 2014/ 2015.

Pre všetkých tých, ktorí sa nestihli do projektu „Kockaté hlavy" zapojiť v 1. kole, no radi by si otestovali svoje logické myslenie, alebo sa pripravili na budúci ročník testovania, je k dispozícii nesúťažný on-line test, ktorý je sprístupnený verejnosti od 8. 3. 2014 na stránke www.kockatehlavy.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Veracomp plánuje predstaviť mrazivé novinky z Red Hatu

19.01.2017 12:00

Veracomp Slovakia s.r.o., distribútor s prívlastkom VAD (čiže Value Added Distributor), poskytuje pridanú hodnotu aj vo forme vzdelávania. V spolupráci s Red Hat na Slovensku plánuje Veracomp pre svo ...

Tlačové správy

ČR: Audiosystémy pre domáce kino Bose Lifestyle 600 a Lifestyle 650 - potešenie pre uši aj oči

19.01.2017 11:00

Systémy pro domácí kino mají u Bose dlouholetou tradici a uživateli i odborníky jsou řazeny na vrchol nabídky v této oblasti. Nyní přichází na náš trh dvě zcela nová řešení – Bose Lifestyle 600 a Life ...

Tlačové správy

Taxify ponúka zľavu 20 % na všetky jazdy

19.01.2017 10:40

Populárna aplikácia Taxify spustila akciu, ktorá o pätinu znižuje cenu za každé využitie služby do konca januára. Vďaka nízkej minimálnej platbe za jazdu sa služba vyplatí aj pri kratších presunoch po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá