SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Projekt „Kockaté hlavy“ prekvapuje svojimi prvými výsledkami

Tlačové správy
0

Pilotný projekt súťaže „Kockaté hlavy", ktorý si dáva za úlohu vyhľadať IT talentovaných žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl, má za sebou prvé kolo ostrého on-line testovania v Banskobystrickom kraji, ktoré prinieslo niekoľko zaujímavých zistení.

Prvé kolo ostrého testovania prostredníctvom on-line platformy na stránke www.kockatehlavy.sk, ktoré bolo spustené 24. februára 2014, malo za úlohu otestovať logiku i tvorivé myslenie žiakov a upozorniť tak na potenciálne IT talenty, ktoré sa skrývajú medzi žiakmi posledných ročníkov základných škôl. V období od 24. 2. 2014 do 7. 3. 2014, keď bolo 1. kolo on-line testovania oficiálne uzavreté, bolo prijatých 1.464 platných registrácií a reálne vyplnených 1.034 testov.

„Celkové číslo registrácií bolo pre nás veľmi pozitívnym prekvapením a je dôkazom, že pilotný projekt vzbudil v Banskobystrickom kraji záujem nielen u detí, ale aj učiteľov a riaditeľov škôl, ktorí projekt aktívne podporili" hovorí marketingová riaditeľka spoločnosti Ness na Slovensku, Silvia Havrillová a dodáva: „Aj na základe získanej štatistiky registrácií je zrejmé, že základné školy zohrali kľúčovú úlohu pri informovaní a registrácii žiakov do 1. kola ostrého testovania žiakov, kde viac ako 2/3 z celkových registrácií bolo realizovaných práve prostredníctvom škôl ako takých. Musím preto vyjadriť veľké poďakovanie podpore, ktorú sme od nich dostali a osobne je to pre mňa záväzkom k tomu, aby sme „Kockaté hlavy" od nasledujúceho školského roku rozšírili aj do podoby celoslovenského projektu, čo potvrdzuje aj číslo 4.799, teda počet vyplnených skúšobných testov deťmi z celého Slovenska."

Z celkových dát 1. kola testovania vyplýva, že v období od 24. 2. - 7. 3. 2014 bolo vyplnených 1.034 testov s priemerným percentom úspešnosti absolvovania testu v hodnote 54,28%. Po vylúčení chybných testov bol priemerný čas na zodpovedanie všetkých otázok 34:42 minút.

Osobne bol pre mňa najväčším prekvapením pomer účasti chlapcov a dievčat. Napriek tomu, že sa v súčasnosti stále vnímajú IT technológie, logika či matematika ako domény chlapcov, realita výsledkov nášho testovania nám ukázala, že to nemusí byť celkom pravda. Pomer chlapcov a dievčat v rámci úspešne vyplnených testov bol 50 : 50", komentuje Silvia Havrillová.

Na základe hodnotenia výsledkov z 1. kola testovania, ktoré bolo realizované odbornou komisiou v zložení: Gustáv Budinský (IT ASOCIÁCIA SLOVENSKA), Veronika Štrbákova (Speekle), Anita Bernerová (učiteľka informatiky), Vladimír Földeši (NESS Slovensko, a.s.) a Štefan Matula (detský psychológ), postupuje do druhého kola súťažného projektu „Kockaté hlavy" celkovo 100 žiakov, mená ktorých budú zverejnené na webe www.kockatehlavy.sk.

Členka odbornej komisie, Anita Bernerová hovorí: „Priemerná percentuálna úspešnosť top 100 riešiteľov bola až vyše 87 %, z toho 5 žiaci mali dokonalé odpovede. Otázky nášho testu boli zamerané viac na všeobecnú vzdelanosť a logické myslenie, pričom boli „zabalené" do informatických tém. Naším cieľom bolo zámerne formulovať otázky tak, aby aj žiaci menej zbehlí v IT témach mohli správne zodpovedať na otázky, a neboli tak voči skúsenejším rovesníkom znevýhodnení. Pri každej téme, ešte pred samotnou otázkou, sme preto vysvetlili danú informatickú súvislosť. Schopnosť logicky myslieť a nachádzať kreatívne riešenia sme si u detí otestovali na spôsobe, ako dokázali získané vedomosti aplikovať pri riešení úlohy. Podľa môjho názoru výsledky 1. kola testovania a celkový počet 100 postupujúcich detí zodpovedá nášmu cieľu - nájsť a podporiť žiakov, ktorí majú na to, aby sa jedného dňa stali úspešnými IT-čkármi."

Druhé kolo projektu „Kockaté hlavy", ktoré sa v najbližších dňoch otvorí pre postupujúcich súťažiach, prinesie novú úlohu - zadanie na riešenie konkrétneho projektu. Desiati najlepší kockáči získajú okrem zaujímavých cien aj možnosť „na vlastnej koži zažiť", ako sa pracuje v medzinárodnej IT firme - zúčastniť sa na pracovnej porade, riešiť úlohy a zadania a naplno tak zažiť pracovný deň „profi" IT-čkára. Po skončení Ness campu bude vyhlásené najtalentovanejšie dieťa v oblasti informačných technológií a vyhlasovateľ projektu si zároveň vyhradil právo udeliť jednému účastníkovi campu celoročné štipendium, ktoré využije na svoje vzdelávanie počas školského roka 2014/ 2015.

Pre všetkých tých, ktorí sa nestihli do projektu „Kockaté hlavy" zapojiť v 1. kole, no radi by si otestovali svoje logické myslenie, alebo sa pripravili na budúci ročník testovania, je k dispozícii nesúťažný on-line test, ktorý je sprístupnený verejnosti od 8. 3. 2014 na stránke www.kockatehlavy.sk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať