Image
13.4.2015 0 Comments

Progresívni spotrebitelia majú záujem o tzv. Connected cars

biznis.jpeg V nedávnom prieskume realizovanom v Brazílii, Nemecku, Rusku, Veľkej Británii, USA a Číne malo 5 800 spotrebiteľov odpovedať na otázku, aký typ connected car, teda automobilu prepojeného s vodičom, internetom, ďalšími vozidlami a dopravnou inštruktorkou, ich najviac oslovuje. Spotrebiteľský segment, ktorý GfK označuje ako ´progresívni spotrebitelia´ (leading edge consumers´ = LEC) hodnotil všetky typy týchto konceptov v porovnaní s bežnými spotrebiteľmi ako veľmi atraktívne alebo mimoriadne atraktívne. 

Frank Härtl, Global Lead for Automotive v GfK uvádza: "Progresívni spotrebitelia majú pre automobilový priemysel dvojnásobnú cenu. Pre predaj connected cars predstavujú ´skvelú príležitosť´. Veľmi skoro po uvedení produktu na trh tiež indikujú, kam by sa zvyšné segmenty mohli uberať, pretože idea connected cars sa už pevne uchytila a je stále populárnejšia."

Progresívnych, ale aj bežných spotrebiteľov najviac oslovujú dva koncepty, a síce ultra bezpečné auto (ultra-safe), ktoré vďaka prepojeniu s inými vozidlami a vďaka integrovaným kamerám zaisťuje maximálne bezpečnú jazdu (96 a 87 percent) a tzv. data tracker, čo je auto, ktoré sleduje a vyhodnocuje dáta týkajúce sa využitia vozu, robí diagnostiku, kontroluje náklady na opravy a automaticky zaznamenáva údaje o nehodách (91 a 79 percent).

Na treťom mieste je u progresívnych spotrebiteľov auto, ktoré vie, akú zábavu v aute preferujú (90 percent), zatiaľ čo u bežných spotrebiteľov je na treťom mieste ´sebestačný voz´- teda silný, ale ľahký elektromobil (73 percent).

Posledné miesto obsadil v oboch skupinách spotrebiteľov koncept nezávislého auta. Pretože bol hodnotený nižšie ako ostatné predkladané koncepty, stále je považovaný za príťažlivý - v skupine LEC ho volilo viac ako tri štvrtiny respondentov (81 percent) a v skupine bežných spotrebiteľov dve tretiny respondentov (66 percent).

Zábava a možnosť pripojenia

Ponuku zábavy a možnosť pripojenia hodnotili progresívni spotrebitelia veľmi vysoko, pričom najpríťažlivejšie pre respondentov bolo rozpoznávanie reči v kabíne auta (86 percent), po ňom nasledoval wifi hotspot a palubné systémy k nahrávaniu udalostí (obe možnosti získali 84 percent) a ako tretie sa umiestnilo vyhľadávanie záujmových bodov, napr. miesta na parkovanie (83 percent). Ako posledná skončila možnosť zábavy, ale dosiahla pritom 79 percent - spotrebitelia túto funkciu považovali za príťažlivú.

Toto hodnotenie je obzvlášť zaujímavé v porovnaní s odpoveďami bežných spotrebiteľov. Táto skupina považovala za najzaujímavejšiu funkciu vyhľadávania záujmových bodov, ktorá ale pritom dosiahla iba 57 percent obľúbenosti. Po nej nasledovalo rozpoznávanie reči, wifi hotspot, palubné systémy na nahrávaniu udalostí - všetko s 56 percentami. Aj tu zábava skončila na poslednom mieste - táto funkcia oslovila menej ako polovicu respondentov (47 percent).

Zdroj: gfk.com


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá