SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Programy na organizovanie fotografií

Archív NXT
0

Fotografovanie je obľúbená činnosť, veď dnes má fotoaparát prakticky každý, kto vlastní mobilný telefón alebo tablet. Iste, fotografovanie neznamená len použitie umelohmotnej optiky a miniatúrnych šošoviek v zariadeniach, ktoré na fotografovanie nie sú veľmi prispôsobené. Fotografie jednoducho treba upraviť, čo platí aj pre používateľov kompaktov alebo zrkadloviek. Profesionáli to považujú za bežnú súčasť zhotovenia fotografie a len minimum z nich neprejde dodatočnou úpravou.

Rozhodli sme sa vyskúšať tri aplikácie s funkciami na úpravu obrázkov, ale zároveň aj s unkciami na ich organizovanie. Kto fotí, vie, že bez takéhoto programu sa prakticky nezaobíde, odstráni totiž chaos a balast medzi fotkami.

ACDSee 15: Funkcie na úpravu obrázkov a ich ovládanie je zobrazené v bočnom paneli

Vývoj a funkcie

Programy tohto typu sú na trhu už niekoľko rokov a ich hlavná úloha je poskytnúť všestranné funkcie pri triedení obrázkov a ich úprave. Pri úprave sa viac zameriavajú na jednoduchšie operácie, ako je zmena rozmerov, automatické opravy, odstraňovanie červených očí, a pridávajú aj ozšírené možnosti na vytvorenie kalendárov, podporu pri tvorbe webu a vytváranie rôznych galérií obrázkov. Pred pár rokmi začali funkcie pribúdať a výrobcovia sa museli popasovať s návalom funkcií, aby boli programy stále vhodné pre začiatočníkov a bežných používateľov. V poslednom čase sa na seba začínajú trochu podobať a poskytujú takmer totožné funkcie v rovnakom rozhraní. Rozdelenie programu na úpravy, organizovanie a prehliadanie sa stalo štandardom. Sú tu však isté rozdiely, týkajúce sa podľa našich testov najmä rýchlosti spracovania fotografií. Dlhšie je načítanie obrázkov, ale aj ich náhľadov, rozdiely sú v prepracovaní doplnkových funkcií, ale nájdu sa aj drobné finesy spríjemňujúce prácu.

ZPS_Variacie.png

ZPS 15: Rýchla úprava tónovania obrázkov

Ashampoo Photo Commander 11

Jedenásta verzia tohto programu je úplne čerstvá a po krátkom betatestovaní prišla na trh o mesiac neskôr úplná verzia. Rozhranie je v slovenskom jazyku a štandardné zobrazenie je v režime organizovania fotografií. Dá sa však vybrať aj iné zobrazenie, napríklad editor na priamu úpravu obrázkov. Základom je rozloženie prostredia na niekoľko častí. Ľavý panel slúži na zobrazenie stromovej štruktúry obrázkov, ako ich nájdete na pevnom disku počítača. Filtrovať sa dajú aj podľa kalendára, teda podľa dátumu vyhotovenia fotiek alebo podľa vlastných albumov. Podľa zobrazenia sa menia funkcie na hornom paneli a rýchlo sa vďaka nemu dá dostať ku konkrétnemu typu úprav.

AshampooPC11.png

V rozložení náhľadov možno obrázky exportovať do formátu PDF, odoslať e-mailom alebo napríklad vytlačiť. Sekcia rýchlych úprav poskytuje nástroje na odstránenie šumu z fotografie v niekoľkých stupňoch. Nemusíte sa vyznať v odborných pojmoch, všetky opisy funkcií sú pochopiteľné aj pre začiatočníka. Jednoducho vyberiete niektorú z položiek na zvýraznenie farieb, optimalizáciu kontrastu alebo vyhladenie a je jasné, čo má funkcia za úlohu. Špeciálne môžete upravovať fotky tak, že sa zobrazia obe a vidíte ich pred úpravou a po nej. Do obrázkov môžete pridávať grafické objekty a texty. Praktické využitie vidíme aj pri tvorbe albumov HTML, kde stačí pridať fotografie do zoznamu, upraviť ich poradie a potom pridávať parametre galérie.

Úprava veľkosti náhľadov či fotiek v galérii, farby pozadia, textov a pridávanie technických detailov o fotkách sú tiež užitočné. Silná stránka je hromadná úprava. Všetky funkcie vrátane koláží a panoramatických fotiek sú zlúčené do prostredia PhotoWizard, čiže aj pri rozdielnych požiadavkách na výsledok máte rovnakého sprievodcu. Ten slúži aj na posielanie fotiek e-mailom a nahrávanie do galérií služieb, ako je Facebook, Picasa a YouTube. Využiť môžete filtrovanie obrázkov podľa zadaných tagov (značiek), možno k nim pridávať opisy a nechýba klasická hviezdičková stupnica na hodnotenie fotiek. Obrázky sa automaticky zálohujú, takže sa môžete vrátiť k pôvodnému bez toho, aby ho bolo treba zálohovať samostatne cez správcu súborov v operačnom systéme. Medzi najpodstatnejšie novinky patrí zlepšenie zoomovania obrázkov, prispôsobenie prvkov na dotykové ovládanie, konverzia 3D fotiek na 2D, oprava škrabancov a takisto efektové nástroje v štýle fotiek z Instagramu.

Stojí za pozornosť

Dynamicky meniace sa rozhranie, PhotoWizard, extrémne jednoduché rozhranie, tvorba albumov HTML, exportné funkcie, živý náhľad upravovaných fotiek

Link: www.ashampoo.com


Zoner Photo Studio 15

Tento program čitatelia PC REVUE veľmi dobre poznajú. Ide o nástroj nielen pre začiatočníkov. Funkcie obsiahnuté v ZPS veľmi dobre poslúžia profesionálom, a to najmä po pridaní špeciálneho modulu na úpravu fotografií RAW. Program má prostredie členené podľa toho, čo práve chcete robiť. Základom je triedenie fotografií, pričom dôraz sa kladie na zobrazovanie informácií EXIF z obrázkov. Na rozdiel od iných programov je panel na zobrazovanie detailov hlavná súčasť, nie je skrytý ani minimalizovaný. Ide vlastne o multifunkčné zobrazenie a pri úprave fotiek sa na paneli vpravo zobrazia dodatočné funkcie.

ZPS15.png

To je jedna z hlavných zmien, ktoré priniesla verzia s označením 15. Skĺbenie jednoduchej úpravy s dodatočnými možnosťami je podstatne lepšie. Pribudli operácie so súbormi a na presúvanie alebo premenovávanie netreba použiť iný program. Všetko totiž zvládnete priamo v aplikácii v module Správca. K novinkám patrí aj automatické zálohovanie originálov, takže ani to netreba robiť ručne. V nastaveniach si stačí rezervovať miesto na disku, do akej kapacity sa budú fotky zálohovať. Po pripojení fotoaparátu sa o ňom zobrazia základné údaje a možnosť importu obrázkov, a to rovno s ich zatriedením.

V rámci organizačných možností sú dostupné hodnotenia a vytváranie popisov pomocou značiek. Program tak umožňuje viacúrovňové filtrovanie (napríklad fotky z dovolenky, ale len tie, kde sú vybrané osoby). Funkcie na zlepšenie kvality obrázkov sú pripravené tak, aby sa dali použiť automaticky, alebo má používateľ na spomínanom paneli k dispozícii podrobné úpravy expozície, pridávanie textov a ich formátovanie alebo úpravy vkladaných objektov. Nejde síce o Photoshop, no napriek tomu je k dispozícii aj práca s vrstvami. Nástroje na klonovanie alebo odstraňovanie objektov sa dajú lepšie použiť s aplikovaním výberu danej oblasti. Program má zásobu efektových filtrov, nástrojov na tvorbu obrázkov HDR, panoramatických snímok, kalendárov a rôznych galérií. Všetky funkcie sa dajú aplikovať hromadne. Len ich vyberiete do zoznamu úprav a spustíte celý proces.

Za povšimnutie stojí aj rýchlosť programu. Optimalizáciu pre viacjadrové CPU poznať a program sa ako jeden z mála hodí aj ako štandardný prehliadač obrázkov. Jeho načítanie je veľmi rýchle. Program využijete aj pri importe fotografií priamo zo skenera, fotoaparátu, súboru PDF a takisto pri potrebe konverzie obrázkov, špeciálne optimalizácii JPEG na publikovanie na webe.

Stojí za pozornosť

Rýchlosť načítania a úpravy obrázkov, hromadné funkcie, efektové filtre, premyslené rozhranie, úprava fotiek RAW

Link: www.zoner.sk

ACDSee 15

Aplikácia ACDSee je už legenda. Od čias, keď na jej spustenie stačila jedna disketa a jeden súbor EXE, sa veľa zmenilo, stále si však zachováva osvedčený princíp ovládania a integrácie funkcií. Jednotlivé prvky majú menšie rozmery a program odporúčame najmä tam, kde chcete na malom priestore čo najviac funkcií. Štandardná zostava organizátora fotografií zobrazuje stromovú štruktúru adresárov na disku s možnosťou prepínania medzi obľúbenými adresármi. Najväčšia časť je vyhradená na náhľad fotografií a pravý panel zobrazuje metaznačky s možnosťou ich doplňovania a úprav. Tento panel zároveň slúži na vytváranie značiek vhodných na ďalšie filtrovanie.

ACDsee15.png

Možno vytvárať kategórie, hodnotiť, označovať obrázky farebnými štítkami alebo využívať automatické filtre. Tie zobrazia fotky na základe parametrov z informácie EXIF alebo napríklad podľa veľkosti. Hodí sa to vtedy, ak spomedzi obrázkov potrebujete odfiltrovať náhľady. V tomto zobrazení sú dostupné funkcie na import obrázkov, a to aj zo skenera, možnosť hromadného premenovania alebo konverzie. Dostupné sú viac-menej štandardné voľby, ako tvorba albumu HTML, výstupu PDF alebo vlastnej prezentácie s animáciou a efektmi na fotografiách.

Pri posielaní fotiek e-mailom oceníte možnosť upraviť ich podľa zadaných kritérií alebo maximálnej veľkosti, ktorú e-mailová služba akceptuje. Zdieľanie on-line je možné len na Flickr alebo na vlastnú službu výrobcu, kde poskytuje 2 GB priestoru zadarmo. Program odporúčame aj ako prehliadač obrázkov, keď je takmer celý priestor rezervovaný na fotografiu a spodný panel obsahuje náhľady ostatných obrázkov v adresári a nástroje na otočenie obrázka. Úpravy sú viac zamerané na ručné zmeny a nájdete tu všetky podstatné nástroje. Ide o úpravu kolinearity (šikmého horizontu), expozície, otáčanie, orezanie, tónovanie a ďalšie funkcie na zlepšenie kvality fotografií. Výrobca pridal aj špecifické filtre na retušovanie tváre, doostrovanie fotografie a objektov a redukciu šumu.

Všetky sa používajú jednoducho, škoda len, že rozhranie nie je v slovenskom jazyku. No program si z minulosti zachoval svoju rýchlosť. Všetky efekty aj funkcie sa realizujú takmer okamžite, čo platí aj pre spustenie programu. Rýchlo sa zobrazuje aj náhľad obrázkov, takže pri prechádzaní medzi adresármi nebudete zbytočne čakať.

Stojí za pozornosť

Rýchlosť programu, zrozumiteľné použitie funkcií, triedenie a úprava EXIF poruke, nástroje na korekciu kvality fotiek

Link: www.acdsee.com

Verdikt PC REVUE

Ashampoo Photo Commander 11 je nástroj vhodný najmä pre začiatočníkov, ktorí chcú mať poruke základné nástroje na úpravu fotiek a dostupné funkcie na tvorbu kalendárov, koláží alebo posielanie e-mailov. Akceptovať však treba trochu dlhší štart a načítanie fotiek. ACDSee 15 je softvér, ktorý nás zaujal hlavne nástrojmi na triedenie obrázkov a ich prezeranie. Rozhranie je úsporné, a tak máte všetko potrebné aj na displejoch s menším rozlíšením. Zoner Photo Studio 15 Pro smelo odporúčame fotografom. Program obsahuje pokročilé funkcie, je rýchly, pomáha pri importe fotiek z fotoaparátov a stále si zachováva jednoduché ovládanie, ktoré zvládnu aj menej skúsení používatelia.

Organizovanie fotografii - nahlad 01.jpg

Parametre a hodnotenie programov na prácu s obrázkami

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať