Image
24.9.2012 0 Comments

Procesorom A6 prekonáva Apple dôležitý míľnik

Apple-A6-Processor.jpg Vývojom vlastných procesorov získa spoločnosť lepšiu kontrolu nad zložením svojich zariadení. Vlastnoručne navrhnutý procesor A6 je veľká zmena pre Apple, ktorého predchádzajúce čipy A4 a A5 boli postavené na cudzej architektúre ARM. A6 síce oficiálne vychádza stále z rovnakého dizajnu (konkrétne ARMv7), po jeho podrobnej analýze však odborníci dospeli k záveru, že Apple ho vytvoril od základu celý sám.

Kým sa Applu podarilo prispôsobiť CPU svojim potrebám, ubehlo niekoľko rokov. Pre spoločnosť, ktorá chce mať kontrolu nad svojím osudom, bol však tento krok nevyhnutný. Vďaka vlastnému procesoru bude vývoj inteligentných telefónov a tabletov už plne pod kontrolou Applu, čo by sa malo prejaviť napríklad na dlhšej výdrži batérií.

Odborníci sú si istí tým, že nejde len o jednorazovú záležitosť, ale Apple to myslí s vlastným návrhom procesorov pre iPhone, iPad a ďalšie zariadenia úplne vážne. Firma je podľa nich pripravená čeliť mnohým výzvam spojeným s neustále sa zmenšujúcimi rozmermi a integráciou nových komponentov. Rovnako tak vraj Apple počíta i s potrebou ďalších investícií.

Apple zatiaľ o svojom novom výtvore skôr mlčí. Jediné, čo vieme, je to, že A6 oproti svojmu predchodcovi prináša až dvojnásobný nárast výkonu. Výkon iPhonu 5 má potom byť dokonca o 150 % väčší, ako to je pri iPhone 4S, ktorý používa práve procesor A5 postavený na dizajne Cortex-A9. S takýmito závermi aspoň vo svojej správe prišla spoločnosť iFixit, ktorá nový iPhone podrobila testom krátko po tom, čo sa dostal do austrálskych obchodov.

Informáciu o tom, že Apple v piatom iPhone používa procesor s vlastným jadrom, však prvýkrát priniesol Anand Shimpo zo servera Anandtech. Aj on potvrdil, že telefón je oproti iPhonu 4S výrazne rýchlejší. Samsung, ktorý procesory pre Apple vyrába, podľa neho pri A6 použil 32 nm výrobný postup. V najbližších dňoch plánuje priniesť prvé porovnávacie dáta z benchmarkov. Shimpo rovnako ako iní počíta s tým, že Apple bude aj v budúcnosti pokračovať v prispôsobovaní čipov pre optimalizáciu aplikačného výkonu a výdrže batérie.

„Apple sa zaviazal k zvýšeniu výkonu, ale hlavný dôraz kladie na výdrž batérie, ktorá má prednosť aj pred taktom procesora," hovorí Linley Gwennap, zakladateľ a hlavný analytik The Linley Group, skupiny, ktorá sa okrem iného zaoberá aj analýzou výkonu procesorov. Aj on už skôr vyjadril svoje presvedčenie, že autorom jadra A6 je sám Apple. Vraj by sa ani nečudoval, keby sa tento procesor objavil aj v iPade. Ak si Apple počká dva roky na 64-bitovú architektúru ARM, je podľa Gwennapa dokonca možné, že sa podobného procesora dočká aj MacBook.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá