Image
24.9.2012 0 Comments

Procesorom A6 prekonáva Apple dôležitý míľnik

Apple-A6-Processor.jpg Vývojom vlastných procesorov získa spoločnosť lepšiu kontrolu nad zložením svojich zariadení. Vlastnoručne navrhnutý procesor A6 je veľká zmena pre Apple, ktorého predchádzajúce čipy A4 a A5 boli postavené na cudzej architektúre ARM. A6 síce oficiálne vychádza stále z rovnakého dizajnu (konkrétne ARMv7), po jeho podrobnej analýze však odborníci dospeli k záveru, že Apple ho vytvoril od základu celý sám.

Kým sa Applu podarilo prispôsobiť CPU svojim potrebám, ubehlo niekoľko rokov. Pre spoločnosť, ktorá chce mať kontrolu nad svojím osudom, bol však tento krok nevyhnutný. Vďaka vlastnému procesoru bude vývoj inteligentných telefónov a tabletov už plne pod kontrolou Applu, čo by sa malo prejaviť napríklad na dlhšej výdrži batérií.

Odborníci sú si istí tým, že nejde len o jednorazovú záležitosť, ale Apple to myslí s vlastným návrhom procesorov pre iPhone, iPad a ďalšie zariadenia úplne vážne. Firma je podľa nich pripravená čeliť mnohým výzvam spojeným s neustále sa zmenšujúcimi rozmermi a integráciou nových komponentov. Rovnako tak vraj Apple počíta i s potrebou ďalších investícií.

Apple zatiaľ o svojom novom výtvore skôr mlčí. Jediné, čo vieme, je to, že A6 oproti svojmu predchodcovi prináša až dvojnásobný nárast výkonu. Výkon iPhonu 5 má potom byť dokonca o 150 % väčší, ako to je pri iPhone 4S, ktorý používa práve procesor A5 postavený na dizajne Cortex-A9. S takýmito závermi aspoň vo svojej správe prišla spoločnosť iFixit, ktorá nový iPhone podrobila testom krátko po tom, čo sa dostal do austrálskych obchodov.

Informáciu o tom, že Apple v piatom iPhone používa procesor s vlastným jadrom, však prvýkrát priniesol Anand Shimpo zo servera Anandtech. Aj on potvrdil, že telefón je oproti iPhonu 4S výrazne rýchlejší. Samsung, ktorý procesory pre Apple vyrába, podľa neho pri A6 použil 32 nm výrobný postup. V najbližších dňoch plánuje priniesť prvé porovnávacie dáta z benchmarkov. Shimpo rovnako ako iní počíta s tým, že Apple bude aj v budúcnosti pokračovať v prispôsobovaní čipov pre optimalizáciu aplikačného výkonu a výdrže batérie.

„Apple sa zaviazal k zvýšeniu výkonu, ale hlavný dôraz kladie na výdrž batérie, ktorá má prednosť aj pred taktom procesora," hovorí Linley Gwennap, zakladateľ a hlavný analytik The Linley Group, skupiny, ktorá sa okrem iného zaoberá aj analýzou výkonu procesorov. Aj on už skôr vyjadril svoje presvedčenie, že autorom jadra A6 je sám Apple. Vraj by sa ani nečudoval, keby sa tento procesor objavil aj v iPade. Ak si Apple počká dva roky na 64-bitovú architektúru ARM, je podľa Gwennapa dokonca možné, že sa podobného procesora dočká aj MacBook.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Apple predstavil nový MacBook Pro a rozlúčil sa s funkčnými klávesmi

28.10.2016 09:03

V úvode prezentácie povedal Tim Cook, CEO Applu, pár slov o tom, že firme záleží na tom, aby boli jej technológie prístupné každému, a ďalej sa už venoval novinkám. Služba Apple TV sa dočkala okrem p ...

Produkty

Otestovali sme prvé terabajtové SSD od Western Digital po odkúpení SanDisku

28.10.2016 00:16

Western Digital odkúpením SanDisku vstupuje na nový trh, trh SSD. Táto akvizícia priniesla už aj prvé ovocie. Otestovali sme to najobjemnejšie, čo má najväčší výrobca platňových diskov v ponuke. SSD ...

Produkty

Namiesto QWERTY emodži. Apple pracuje na novej klávesnici pre notebooky

28.10.2016 00:07

Spoločnosť Sonder Design, austrálsky startup, za ktorým stojí Foxconn Technology, rokuje s Applom o licencii na svoju futuristickú technológiu klávesnice, kde sú bežné stláčateľné klávesy nahradené E- ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá