Image
4.10.2012 0 Comments

Procesor AMD Trinity zrejme rozpúta cenovú vojnu

small_amd-trinity.JPG Nové procesory AMD Trinity sa budú ponúkať za nižšiu cenu ako tie súčasné a za polovicu ako konkurencia. Tento krok pravdepodobne povedie k poklesu cien procesorov konkurenčného Intelu.

V triede procesorov pre osobné počítače sa schyľuje k cenovej vojne. Spoločnosť AMD začala ponúkať nový rad procesorov Trinity podstatne lacnejšie, čo podľa analytikov povedie aj k zníženiu cien procesorov Intel.

Najlacnejšie nové dvojjadrové procesory AMD Trinity A4-5300 sa v súprave po tisíckach kusov ponúkajú za 53 dolárov za jeden. Porovnateľné procesory Intel Core 3 využívajúce architektúru Ivy Bridge pritom v súčasnosti stoja viac ako dvojnásobok, konkrétne 117 dolárov za kus. Procesor s označením A10-5800K, ktorý sa dá pretaktovávať, stojí 122 dolárov, zatiaľ čo porovnateľný pretaktovateľný procesor Intel stojí 216 dolárov.

Spoločnosť AMD predstavila procesory minulý týždeň, ceny však zverejnila až tento týždeň. Podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti umožnia nové procesory vyrábať lacnejšie, ale výkonnejšie stolové počítače. Napríklad Lenovo ThinkCentre M78 bude s novým Trinity stáť 479 dolárov. V porovnaní s tým ThinkCentre M72e, najlacnejší stolový počítač Lenovo s procesorom Intel Core i3-2120 s architektúrou Sandy Bridge, stojí 659 dolárov.

Aj keď nejde o úplne porovnateľné procesory, súčasný pokles záujmu o stolové počítače povedie podľa analytikov k poklesu cien. Procesory Ivy Bridge majú lepší komplexný výkon, zatiaľ čo AMD Trinity ponúkajú lepší grafický výkon, vysvetlil hlavný rozdiel týchto dvoch konkurenčných radov Jim McGregor, hlavný analytik v agentúre Tirias Research. Podľa McGregora je to práve cena, ktorou môže AMD konkurovať na upadajúcom trhu osobných počítačov, na ktorý má nepriaznivý vplyv nárast popularity smartfónov a tabletov. „Najnovšie zostavy s procesorom AMD ponúkajú vynikajúce parametre a dá sa očakávať, že si v predvianočnom čase postavenie ešte zlepšia, najmä vďaka priaznivejším cenám," myslí si McGregor. Podľa neho je dôležité, či sa AMD podarí dobre sa uchytiť na trhu s tabletmi s Windows 8, ktoré by sa mali začať objavovať koncom októbra, teda ešte včas na to, aby podchytili predvianočnú nákupnú horúčku.

Podľa Patricka Moorheada, predsedu predstavenstva agentúry Moor Insight, je cenová politika AMD „nesmierne agresívna". „Vzhľadom na prevahu na poli grafických procesorov je tento krok AMD veľmi významný," vyhlásil Moorhead. „Intel bude určite musieť zareagovať, pretože tento segment je pre neho tiež významný," dodal.

Podľa výskumu uskutočneného agentúrou Mercury Research poklesol podiel Intelu z minuloročných 81 percent na tohtoročných 80,2 %, zatiaľ čo podiel AMD za rovnaké obdobie narástol z 18,2 na 19,1 %. Trhový podiel tretieho najväčšieho výrobcu VIA Technology, ktorý v kategórii x86 vyrába najmä procesory vstavané do rôznych zariadení alebo pevne spájkované do základnej dosky, sa pohybuje okolo jedného percenta.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá