SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Privítajte Baranidlo – nástupcu Buldozéra

Archív NXT
0

AMD FX-8350 alias Vishera

V spoločnosti AMD sa inšpirovali Intelom a rozhodli sa uvádzať na trh každý rok zlepšenie predošlej architektúry procesorov. A popri tom dohnať svojho konkurenta, keďže procesory Core si momentálne užívajú nebývalé vedenie - či už z pohľadu absolútneho výkonu, alebo z hľadiska energetickej efektivity. AMD má síce silnú pozíciu v segmente najlacnejších CPU, kde sa dobre darí ich procesorom Fusion s integrovanými grafickými jadrami Radeon (veľmi dobre sme hodnotili napríklad nedávno testovaný AMD A10-5800K, označovaný aj ako Trinity), no keď niekto skladá počítač na náročné strihanie videa alebo hranie najnovších hier, väčšinou siahne po procesore Intel. Zmení to nástupca architektúry Bulldozer, nazvaný Piledriver (po slovensky Baranidlo)?

Vishera je kódové označenie pre 8-jadrové procesory s architektúrou Piledriver, pričom najsilnejším z nich je FX-8350, nástupca doteraz najrýchlejšieho modelu od AMD s označením FX-8150 (a s kódovým menom Zambezi). Z hľadiska parametrov procesora sa zmenilo len málo, zvýšila sa základná frekvencia z 3,6 na 4 GHz (no Turbo ostalo rovnaké na 4,2 GHz), znížila sa spotreba, no inak sú posledné dve generácie najvýkonnejších CPU od AMD v podstate totožné. To znamená rovnakú vyrovnávaciu pamäť, totožné TDP, zhruba rovnakú veľkosť jadra a oba sú vyrobené 32 nm procesom. Tu už AMD nemôže inovovať, keď sa mu zachce, jeho výrobné kapacity závisia od spoločnosti GlobalFoundries, ktorá zatiaľ pokročilejší výrobný proces ako 32 nm neponúka. 8150 a 8350 majú aj rovnaké riešenie výpočtových jadier, pre oba teda platí typické bulldozerovské zoskupenie dvoch jednotiek na celočíselné výpočty na jednu jednotku desatinných výpočtov. Reálne sa teda tieto procesory správajú ako osemjadrové, iba ak ich zaťažíte vhodným druhom inštrukcií. V nepravdepodobnom prípade čisto desatinných výpočtov by sa Bulldozer aj Piledriver javili skôr ako štvorjadrá. Ale to sa už opakujeme po nedávnej recenzii Trinity. V AMD totiž premiérovali architektúru Piledriver v najnovšej generácii Fusion APU s menším počtom jadier, a teda Vishera je len premiéra Piledrivera vo výkonovo najvyššom segmente z ponuky AMD, v úplnej osemjadrovej konfigurácii.

Vishera.jpg

A nás zaujíma, či sa po minimálnych výkonnostných zlepšeniach a zameraní na zníženie spotreby dokáže dotiahnuť na procesory Ivy Bridge so štyrmi reálnymi a ôsmimi virtuálnymi jadrami. Predsa len riešenie AMD má k reálnemu osemjadru bližšie než HyperThreading od Intelu. AMD má takto nádej vyrovnať sa najsilnejším CPU Intel aspoň v situáciách, keď aplikácie výborne škálujú na plný počet jadier. Oproti Bulldozeru sa však odohralo len málo zmien, ktoré by mohli kriticky pridať na výkone, pričom zďaleka najväčší vplyv má zvýšenie frekvencií čipov. Okrem toho sa zlepšili predikčné jednotky, zvýšila kapacita TLB, zdokonalilo plánovanie inštrukcií, efektivita L2 cache a pribudla podpora pre dva nové druhy inštrukcií: FMA3 a F16C. Fused Multiply-Add (FMA) je druh inštrukcie SIMD na sčítavanie a násobenie nad väčším počtom dát a F16C sa využíva na konverziu medzi rôznymi presnosťami desatinných čísel, obe bude podporovať aj Intel od budúcej generácie Haswell.

AMDFX.jpg

Výkon a spotreba: Piledriver proti Ivy Bridge

Ako vidíte v tabuľke aplikačných testov, FX-8350 je prekvapivo výkonný procesor až do bodu, kým si neporovnáte výkon na jedno jadro, dobre viditeľný napríklad v SingleCore teste renderovania v Cinebench alebo vo výpočte v SuperPI. Na toto jednoducho nie je Piledriver architektonicky vhodne stavaný (a nebol ani Bulldozer). Naopak, pri poriadnom zaťažení všetkých jadier sa ukazuje ako veľmi výhodná kúpa, tesne sa doťahuje za najsilnejší Ivy Bridge v renderingu na ôsmich jadrách, v kompresii videa a dokonca ho predbieha v kompresii súborov, kde využíva svoju silu v celočíselných výpočtoch. No ak ide o herné použitie, zaostáva AMD tak ako obyčajne, teda poriadne. Tu je totiž potrebný práve vysoký výkon na jedno jadro. To je, žiaľ, platné aj pri tých niekoľkých hrách, ktoré dokážu zaťažiť viac jadier, pretože aj tie využívajú ďalšie vlákna iba ako pomocníkov pre jedno hlavné vlákno programu. Odtiaľ teda slabé výsledky v populárnom a relatívne nenáročnom Skyrime a dokonca aj v StarCrafte II, ktorý je pomerne dobre optimalizovaný na viac jadier. Osem jadier je na hry nadbytočne veľa. Inak povedané, kde AMD nemôže staviť na svoj viacvláknový výkon, tam sa na Ivy Bridge nedoťahuje.

Test AMD - nahlad 01-2.jpg

Parametre a výkon testovaných procesorov

Procesory AMD sú už dlhší čas populárnou výbavou na pretaktovanie. AMD stavilo na predávanie odomknutých CPU, takže taktovať možno jednoduchou zmenou násobiča frekvencie (a aby bol výpočet jednoduchý, je základná frekvencia presne 100 MHz). Ak ich chladíte tekutým dusíkom alebo lepšie chladnejším héliom, darí sa procesorom AMD dosahovať rekordné frekvencie nad 8 GHz. Doma asi budete chladiť vzduchom, takže počítajte zhruba s dosahom tesne pod 5 GHz. Z hľadiska spotreby sa situácia zlepšila oproti predošlej generácii dosť podstatne. V plnej aj v nulovej záťaži síce ušetrí Vishera oproti Zambezi iba niečo v ráde jednotiek wattov, keď však počítate priemernú záťaž počas dlhšieho obdobia, narátate pri nej podstatne menšie číslo. Za zlepšením stojí efektívnejšie dynamické riadenie spotreby.

Test AMD - nahlad 01-1.jpg
Porovnanie výsledkov aplikačných testov


Verdikt PC REVUE

V súčasnosti platí viac ako inokedy, že pred kúpou procesora sa treba rozhodnúť, ako plánujete počítač používať. Ak totiž budete na PC renderovať alebo strihať video, je FX-8350 zaujímavá voľba. V situáciách, keď zaťažíte všetky jadrá, ponúka výkon skoro ako Core i7-3770K, no za nižšiu cenu. Daňou je oveľa vyššia spotreba, ktorá môže časom cenový rozdiel zmazať (doplatíte si ho na účtoch za elektrinu).

Základné dosky pre AMD Vishera

Nové procesory AMD nevyžadujú kúpu novej základnej dosky, ak teda máte funkčnú zostavu s procesorom Zambezi, stačí si updatovať BIOS a môžete do nej osádzať FX-8350. Výrobcovia dosiek však napriek tomu vydali niekoľko nových modelov, ktoré sú optimalizované na použitie s AMD Vishera a nesú si nálepku Windows 8 Ready. Dva z nich sme si vyskúšali pri testovaní AMD FX-8350.

GIGABYTE 970A-D3

Model 970A-D3 bude podľa nášho odhadu veľmi populárna základná doska, presne totiž vyhovuje filozofii AMD a výhodnosti ich CPU v nižšom výkonnostnom segmente. Ak si totiž skladáte počítač a ste limitovaní rozpočtom, kombinácia povedzme najnovšieho štvorjadra AMD FX-4300 a tejto základnej dosky sa vám zmestí do 200 eur. Voľbou tohto modelu GIGABYTE pritom neriskujete žiadne problémy či krátku životnosť, doska je postavená podľa štandardu Ultra Durable 4, takže je odolná, tak ako sme pri doskách toho výrobcu zvyknutí. Nechýba teda ochrana proti vlhkosti či elektrostatickým výbojom, kvalitné elektronické súčiastky s dlhou životnosťou a zálohové prvky, ako napríklad duálny BIOS. Revízia 3.0, ktorá pridáva podporu procesorov Vishera od prvej verzie BIOS-u, navyše získala oproti predošlým verziám lepšie chladenie, pribudol chladič na napájacích súčastiach VRM (4+1 fázové napájanie), dovedna sú tak na doske až tri pasívne chladiče.

gb1.jpg

Napriek tomu, že 970 je lacnejšia z čipových súprav AMD, na tejto doske je možné pretaktovanie, ba dokonca je veľmi pohodlné. V BIOS-e nechýba žiadne z dôležitých nastavení, môžete si prispôsobiť kľúčové napätia, frekvencie i násobič. Pokiaľ v BIOS-e odomknete CPU, môžete ho potom pretaktovať z Windows v AMD OverDrive. Ako southbridge na doske figuruje SB950, ktorý ponúka najvyšší stupeň výbavy, aký majú najdrahšie dosky. Nechýba teda žiadna kľúčová technológia - USB 3.0 nájdete v dvoch portoch na zadnom paneli a ďalších šesť zariadení môžete pripojiť cez hlavičky na doske. Konektorov SATA 6 Gb/s nájdete na doske dovedna šesť a skrátka neprídu ani používatelia zariadení USB 2.0, možno ich pripojiť až štrnásť. Pre používateľov túžiacich po konfigurácii kariet SLI alebo CrossFire máme upozornenie - súprava AMD 970 ich síce podporuje, no sekundárna grafika by musela byť pripojená len pomalším slotom PCI-Express ×4, čo by priškrtilo jej výkon. Na dosku môžete nainštalovať až 32 GB pamäte s maximálnou rýchlosťou prekvapivo až DDR3-2000, nechýba gigabitová sieťovka a osemkanálové audio cez čip VIA VT2021.

gb2.jpg

Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 75 EUR

ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0

Druhá revízia Sabertooth od firmy ASUS je zaujímavá okrem jej extra odolnej konštrukcie predovšetkým zameraním sa na rýchle bootovanie systému. Jej tvorcovia sa snažili zrýchliť štart systému tak, aby spúšťanie systémov na doske zbytočne nezdržovalo, a tak je bootovanie krásne rýchle, špeciálne so systémom Windows 8, ktorý je takisto prispôsobený na rýchlejšie spúšťanie. Doska patrí do špeciálnej série produktov využívajúcich výbavu na „vojenskej" úrovni. Môžete sa tak spoľahnúť na použitie odolnejších súčastí, ktoré sú schopné pracovať dlhšie pri vyšších teplotách. Nájdete tu aj zlepšené chladenie vďaka technológii CeraM!X, s ktorou vzrastá povrch na rozptyl tepla na chladičoch, a teda aj ich efektivita. Chladiče však napohľad vyzerajú veľmi účinne už aj bez tejto technológie. Napájanie je riadené digitálne cez 8+2 napájacích fáz a zvládne nakŕmiť aj 140 W procesory.

sabertooth-cpu.jpg
sabertooth-3D.jpg

Prehľadný grafický UEFI BIOS je plný podrobných nastavení, tentoraz v množstve, v ktorom ich zrejme využije len veľmi malé percento používateľov. Ak náhodou patríte medzi skúsených taktovačov, budete si tento priestor užívať a iste vytiahnete zo svojho AMD maximum bez obáv o stabilitu systému, ktorý vďaka odolnosti dosky zvládne aj vysoko zdvihnuté napätia. Doska má aj príjemnú softvérovú výbavu: v programe AI Suite II si môžete nastaviť správanie ventilátorov, sledovať a prednastaviť spotrebu energie, kontrolovať po pretaktovaní teploty komponentov a stabilitu napätia. Ak sa obávate o svoje nastavenia v BIOS-e, nie je nič ľahšie ako ho zálohovať priamo z prostredia BIOS-u, rovnako jednoduché je jeho updatovanie. Potešila nás i prítomnosť programu na úpravu priorít aplikácií v prenose dát cez sieťové pripojenie, takže už vám sťahovanie veľkého súboru nebude tak veľmi kaziť konektivitu na herný server. Keď k tomu prirátame možnosť pripojiť šesť USB 3.0 a osem zariadení SATA 6 Gb/s, vychádza táto doska ako skvele vybavený základ pre najvýkonnejšie zostavy AMD, na ktorých môžete plne využiť potenciál odomknutých procesorov FX.

sabertooth-IO.jpg

Zapožičal: ASUS
Cena: 150 EUR


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať