Image
13.5.2015 0 Comments

Prístroj NASA na detekciu srdcového tepu zachránil v Nepále 4 životy

nasa_finder2.jpg Štyria ľudia boli zachránení z trosiek po zemetrasení v Nepále pomocou záchranného prístroja založeného na technológii NASA.

Zariadenie FINDER (Finding Individuals for Disaster and Emergency Response), ktoré je zatiaľ v štádiu prototypu, bolo vyvinuté v rámci spolupráce NASA a amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a bolo vôbec prvýkrát použité na detekciu srdcového tepu ľudí uväznených v ruinách po katastrofe.

„Skutočnou skúškou technológie je to, ak dobre funguje v prevádzkovom prostredí reálneho života. Samozrejme, nikto nechce, aby došlo ku katastrofe, ale nástroje, ako je tento, sú navrhnuté na to, aby poskytli pomoc, keď sa najhoršia nočná mora stane skutočnosťou. Som hrdý, že sme mohli poskytnúť nástroje, ktoré pomohli zachrániť týchto štyroch mužov," povedal Reginald Brothers, tajomník pre vedu a technológie na ministerstve vnútornej bezpečnosti.

nasa_finder.jpg FINDER využíva kontinuálny lúč nízkoenergetických mikrovĺn (asi jedna tisícina výstupu mobilného telefónu), ktoré vysiela do trosiek zrútenej budovy. Záchranár pracujúci o zariadením má na notebooku softvér identifikujúci, ktorým smerom sa signál zosilňuje. Prístroj dokáže detegovať tep alebo dýchanie ľudí a aplikácia je schopná odlíšiť ich od podobných signálov pochádzajúcich od zvierat.

Obeť nemusí byť pri vedomí na to, aby prístroj zaznamenal jej prítomnosť, a to až pod šesťmetrovou vrstvou betónu alebo 9-metrovou vrstvou iných trosiek. Jej umiestnenie môže určiť s presnosťou asi na 1,5 metra. FINDER má hmotnosť asi 9 kg, takže ho možno ľahko prepravovať autom alebo lietadlom.

Zemetrasenie so silou 7,8 stupňa zasiahlo Nepál 25. apríla a FINDER bol do pátrania po obetiach nasadený o 4 dni neskôr. Štyria muži boli objavení až pod trojmetrovou vrstvou tehál, blata, dreva a iných trosiek v obci Chautara, ktorá patrila k lokalitám najviac zasiahnutým touto prírodnou katastrofou.

FINDER dokáže ľudí detegovať až do vzdialenosti 30 metrov vo voľnom priestranstve. V júni 2013 sa ním uskutočnilo už 65 skúšobných vyhľadávaní. NASA chce svoj prístroj ponúknuť aj iným záchranárskym tímom snažiacim sa pomôcť ľuďom uväzneným v ruinách po prírodných alebo človekom spôsobených katastrofách.

FINDER by sa dal využiť napríklad aj na monitorovanie životných funkcií ľudí zakliesnených v aute po dopravnej nehode, prípadne ľudí v karanténe s extrémne nákazlivou chorobou, ako je ebola. Zdravotníci by tak mohli sledovať tep pacienta bez toho, aby sa ho fyzicky dotýkali.

Budúca generácia tejto technológie by sa mohla integrovať do malých autonómnych bezpilotných lietadiel, ktoré by sa mohli dostať bližšie k obetiam a preskúmať širšiu oblasť.

Zdroj: techtimes.com
jpl.nasa.gov


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá