Image
2.8.2016 0 Comments

Pripravme sa na príchod úplne nových materiálov. Superatómy dláždia cestu elektronike s vlastnosťami „šitými na mieru“

Superatómy sú zhluky atómov, ktoré majú schopnosť napodobňovať vlastnosti iných prvkov. Teraz sa vedcom prvýkrát podarilo spojiť superatómy do molekúl. Tie by sa mohli stať základom pokročilých magnetických materiálov a elektroniky.

Chemici začali vytvárať superatómy, keď zistili, že určité usporiadanie atómov sa môže správať ako jediný atóm iného prvku. Superatómy združia svoje elektróny v obale okolo centrálneho jadra, a keďže elektrónové obaly určujú chemické vlastnosti atómu, aj superatómy získajú chemické vlastnosti od svojich elektrónov.

„Bežné atómy prvkov majú určité vlastnosti,“ hovorí Shiv Khanna z Virginia Commonwealth University v Richmonde, jeden z priekopníkov výskumu superatómov. „Ale pretože superatómy sa skladajú z mnohých častíc, možno niektoré súčasti vymeniť, čím sa získajú nové vlastnosti.“ V prírode sa vraj také niečo nevyskytuje.

Teraz tím vedený Xavierom Royom z Columbia University v New Yorku posunul koncepciu ešte o krok ďalej tým, že zostavil dvojice alebo trojice superatómov, teda akýsi jednoduchý druh molekuly.

Jadro svojho superatómu vytvorili zo šiestich atómov kobaltu a ôsmich atómov selénu, potom k nim pridali „prívesky“ (ligandy) z rôznych iných atómov. Ligandy boli zvolené tak, aby do seba zapadali a napodobňovali chemickú väzbu.

„Naším cieľom je vytvoriť veci, kde celok je viac než len súčet jednotlivých častí,“ hovorí Roy. „Máme záujem o nové typy magnetického a vodivého materiálu. Riadením spájania superatómov možno teraz prispôsobovať vlastnosti týchto materiálov.“

Tím chce vytvárať veľké zhluky superatómov s vlastnosťami „šitými na mieru“, ktoré by poskytli základ pre nové druhy elektroniky a senzorov.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá