Image
2.8.2016 0 Comments

Pripravme sa na príchod úplne nových materiálov. Superatómy dláždia cestu elektronike s vlastnosťami „šitými na mieru“

Superatómy sú zhluky atómov, ktoré majú schopnosť napodobňovať vlastnosti iných prvkov. Teraz sa vedcom prvýkrát podarilo spojiť superatómy do molekúl. Tie by sa mohli stať základom pokročilých magnetických materiálov a elektroniky.

Chemici začali vytvárať superatómy, keď zistili, že určité usporiadanie atómov sa môže správať ako jediný atóm iného prvku. Superatómy združia svoje elektróny v obale okolo centrálneho jadra, a keďže elektrónové obaly určujú chemické vlastnosti atómu, aj superatómy získajú chemické vlastnosti od svojich elektrónov.

„Bežné atómy prvkov majú určité vlastnosti,“ hovorí Shiv Khanna z Virginia Commonwealth University v Richmonde, jeden z priekopníkov výskumu superatómov. „Ale pretože superatómy sa skladajú z mnohých častíc, možno niektoré súčasti vymeniť, čím sa získajú nové vlastnosti.“ V prírode sa vraj také niečo nevyskytuje.

Teraz tím vedený Xavierom Royom z Columbia University v New Yorku posunul koncepciu ešte o krok ďalej tým, že zostavil dvojice alebo trojice superatómov, teda akýsi jednoduchý druh molekuly.

Jadro svojho superatómu vytvorili zo šiestich atómov kobaltu a ôsmich atómov selénu, potom k nim pridali „prívesky“ (ligandy) z rôznych iných atómov. Ligandy boli zvolené tak, aby do seba zapadali a napodobňovali chemickú väzbu.

„Naším cieľom je vytvoriť veci, kde celok je viac než len súčet jednotlivých častí,“ hovorí Roy. „Máme záujem o nové typy magnetického a vodivého materiálu. Riadením spájania superatómov možno teraz prispôsobovať vlastnosti týchto materiálov.“

Tím chce vytvárať veľké zhluky superatómov s vlastnosťami „šitými na mieru“, ktoré by poskytli základ pre nové druhy elektroniky a senzorov.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá