2.4.2014 0 Comments

Pripojte inteligentnú televíziu k internetu pomocou powerline adaptérov

Inteligentné televízie dnes umožňujú veci, o ktorých sa nám pred rokmi ani nesnívalo. Dovolí vám prehliadať webové stránky, komunikovať na sociálnych sieťach, prehrávať filmy zo sieťového úložiska alebo dokonca sťahovať aplikácie a hrať hry. K tomu všetkému však inteligentná televízia potrebuje jednu dôležitú vec - pripojenie k internetu.

Výrobcovia ponúkajú inteligentné televízie buď s integrovaným Wi-Fi modulom alebo s ethernetovým portom pre pripojenie do miestnej siete (LAN). Bezdrôtový modul si môžete samozrejme dokúpiť, avšak nie hocijaký. Bežný Wi-Fi USB modul totiž s televíziou nepracuje, takže vám nezostane nič iné, než zakúpiť špeciálny
USB Wi-Fi modul priamo od výrobcu.

Cena takého doplnkového vybavenia k televízii nezvykne byť nízka, navyše sa jedná iba o jednoúčelové zariadenie, ktoré inak než u konkrétnej televízie nevyužijete. Ponúka sa tak možnosť pripojiť televíziu k internetu prostredníctvom ethernetového káblu. Toto riešenie obvykle zaručuje vyššiu rýchlosť a nižšiu odozvu než bezdrôtová sieť.

Naťahovať ethernetový kábel cez celú domácnosť však väčšinou predstavuje veľmi neefektívne a namáhavé riešenie. Našťastie už dnes existujú jednoduchšie spôsoby ako dostať internet po kábloch až k televízii. Špecializované powerline adaptéry totiž dokážu prenášať dátové pakety po už existujúcich elektrických rozvodoch. Na zdĺhavé a namáhavé naťahovanie ethernetovej kabeláže tak môžete smelo zabudnúť.

Čo všetko takéto powerline adaptéry ponúknu?
Rýchlosť prenosu dosahuje veľmi slušné hodnoty a napríklad adaptéry TL-PA4010 od spoločnosti TP-LINK zvládnu prenášať dáta až rýchlosťou 500 Mbit/s. Samozrejme, že táto rýchlosť je čisto teoretická a v praxi ju spravidla nedosiahnete. Závisí totiž nielen na vzdialenosti adaptérov od seba, ale tiež na opotrebovaní a kvalite vašich elektrických rozvodov. V praxi dosiahnete priepustnosť približne na úrovni 50 % tej teoretickej, aj to je však viac, než dosiahne bežná bezdrôtová sieť. Spojenie s internetom prostredníctvom powerline adaptérov vám tak postačí aj na streamovanie Full HD videa.

Reálne dosahovaná rýchlosť závisí aj na zapojení adaptérov. Ak ich pripojíte cez predlžovačku či rozdvojku, priepustnosť sa rapídne zníži. Aj preto ponúkajú niektorí výrobcovia inteligentné adaptéry s integrovanou zástrčkou, v portfóliu spoločnosti TP-LINK tento model nesie označenie TL-PA4010PKIT a rovnako ako vyššie spomínaná súprava powerline adaptérov umožňuje prenášať dáta teoretickou rýchlosťou až 500 Mbit/s. Pokiaľ máte vo vašej domácnosti núdzu o zásuvky, po zapojení týchto powerline adaptérov o možnosť zapojenia ďalšieho prístroja neprídete.

Ako na to?
Pripojenie inteligentnej televízie pomocou powerline adaptérov je veľmi jednoduché a bez väčších problémov to zvládne aj používateľ začiatočník. Jeden adaptér pripojíte do zástrčky neďaleko domáceho smerovača, s ktorým ho prepojíte ethernetovým káblom. Druhý adaptér umiestnite do elektrickej zástrčky čo najbližšie k inteligentnej televízii, opäť spojíte ethernetovým káblom. A je to. Internet v televízii už čaká len na vaše využitie.

Prenos po elektrických rozvodoch môžete šifrovať, aby sa k nemu nedostal prípadný útočník. V prípade adaptérov TP-LINK stačí stisnúť tlačidlo párovania na obidvoch adaptéroch, ktoré medzi sebou následne vytvoria šifrované spojenie.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: Alcatel LINK ZONE - LTE (4G) Wifi router do vrecka

26.10.2016 11:30

Firma TCL Communication uvedla na český a slovenský trh LTE (4G) Wi-Fi router Alcatel LINK ZONE. Novinka poslouží jako mobilní přístupový bod k internetu pro až 15 různých zařízení s WiFi připojením. ...

Tlačové správy

Čína chce investovať na Slovensku – privítali by u nás logistické centrum

26.10.2016 11:10

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini dnes rokoval s delegáciou Medzinárodnej obchodnej komory Hodvábnej cesty (SRCIC – Silk Road Chamber of International Commerce, Hong K ...

Tlačové správy

ČR: Herný headset Cooler Master MasterPulse Pro s RGB, Bass FX a 7.1 kanálovým zvukom

26.10.2016 11:00

Společnost Cooler Master, lídr v oblasti designu a výroby počítačových komponent a periferií, uvádí na trh herní sluchátka MasterPulse Pro. Vylepšená verze předchozích MasterPulse Over-ear nabízí naví ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá