2.4.2014 0 Comments

Pripojte inteligentnú televíziu k internetu pomocou powerline adaptérov

Inteligentné televízie dnes umožňujú veci, o ktorých sa nám pred rokmi ani nesnívalo. Dovolí vám prehliadať webové stránky, komunikovať na sociálnych sieťach, prehrávať filmy zo sieťového úložiska alebo dokonca sťahovať aplikácie a hrať hry. K tomu všetkému však inteligentná televízia potrebuje jednu dôležitú vec - pripojenie k internetu.

Výrobcovia ponúkajú inteligentné televízie buď s integrovaným Wi-Fi modulom alebo s ethernetovým portom pre pripojenie do miestnej siete (LAN). Bezdrôtový modul si môžete samozrejme dokúpiť, avšak nie hocijaký. Bežný Wi-Fi USB modul totiž s televíziou nepracuje, takže vám nezostane nič iné, než zakúpiť špeciálny
USB Wi-Fi modul priamo od výrobcu.

Cena takého doplnkového vybavenia k televízii nezvykne byť nízka, navyše sa jedná iba o jednoúčelové zariadenie, ktoré inak než u konkrétnej televízie nevyužijete. Ponúka sa tak možnosť pripojiť televíziu k internetu prostredníctvom ethernetového káblu. Toto riešenie obvykle zaručuje vyššiu rýchlosť a nižšiu odozvu než bezdrôtová sieť.

Naťahovať ethernetový kábel cez celú domácnosť však väčšinou predstavuje veľmi neefektívne a namáhavé riešenie. Našťastie už dnes existujú jednoduchšie spôsoby ako dostať internet po kábloch až k televízii. Špecializované powerline adaptéry totiž dokážu prenášať dátové pakety po už existujúcich elektrických rozvodoch. Na zdĺhavé a namáhavé naťahovanie ethernetovej kabeláže tak môžete smelo zabudnúť.

Čo všetko takéto powerline adaptéry ponúknu?
Rýchlosť prenosu dosahuje veľmi slušné hodnoty a napríklad adaptéry TL-PA4010 od spoločnosti TP-LINK zvládnu prenášať dáta až rýchlosťou 500 Mbit/s. Samozrejme, že táto rýchlosť je čisto teoretická a v praxi ju spravidla nedosiahnete. Závisí totiž nielen na vzdialenosti adaptérov od seba, ale tiež na opotrebovaní a kvalite vašich elektrických rozvodov. V praxi dosiahnete priepustnosť približne na úrovni 50 % tej teoretickej, aj to je však viac, než dosiahne bežná bezdrôtová sieť. Spojenie s internetom prostredníctvom powerline adaptérov vám tak postačí aj na streamovanie Full HD videa.

Reálne dosahovaná rýchlosť závisí aj na zapojení adaptérov. Ak ich pripojíte cez predlžovačku či rozdvojku, priepustnosť sa rapídne zníži. Aj preto ponúkajú niektorí výrobcovia inteligentné adaptéry s integrovanou zástrčkou, v portfóliu spoločnosti TP-LINK tento model nesie označenie TL-PA4010PKIT a rovnako ako vyššie spomínaná súprava powerline adaptérov umožňuje prenášať dáta teoretickou rýchlosťou až 500 Mbit/s. Pokiaľ máte vo vašej domácnosti núdzu o zásuvky, po zapojení týchto powerline adaptérov o možnosť zapojenia ďalšieho prístroja neprídete.

Ako na to?
Pripojenie inteligentnej televízie pomocou powerline adaptérov je veľmi jednoduché a bez väčších problémov to zvládne aj používateľ začiatočník. Jeden adaptér pripojíte do zástrčky neďaleko domáceho smerovača, s ktorým ho prepojíte ethernetovým káblom. Druhý adaptér umiestnite do elektrickej zástrčky čo najbližšie k inteligentnej televízii, opäť spojíte ethernetovým káblom. A je to. Internet v televízii už čaká len na vaše využitie.

Prenos po elektrických rozvodoch môžete šifrovať, aby sa k nemu nedostal prípadný útočník. V prípade adaptérov TP-LINK stačí stisnúť tlačidlo párovania na obidvoch adaptéroch, ktoré medzi sebou následne vytvoria šifrované spojenie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Across Private Investments

08.12.2016 13:00

Skupina Across Private Investments (Across) si 9. januára 2017 pripomenie 15. výročie pôsobenia na slovenskom finančnom trhu. Špecializujeme sa na privátne investície. Pracovný tím tvoria skúsení inve ...

Tlačové správy

Nový monitor Philips s PowerSensorem nabízí ekologický výkon

08.12.2016 12:00

Společnost MMD představuje nový 24palcový LCD monitor, který zohledňuje zdraví uživatelů i naší planety. Přichází ve dvou variantách jako 240B7QPJEB a 240B7QPTEB a nabízí ekologické a uživatelsky přív ...

Tlačové správy

Nové domény si za lacnejšie kúpite aj v roku 2017

08.12.2016 11:15

Správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, a. s., predlžuje platnosť akcií na podporu rastu počtu slovenských domén, ktorých už dnes máme na Slovensku viac ako 350-tisíc. Firmy aj jednotlivci bud ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá