SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Prijatie trendu BYOD brzdí v Európe obavy z bezpečnosti

Tlačové správy
0

Prieskum spoločnosti Oracle ukázal, že takmer polovica európskych podnikov dnes používanie súkromných zariadení na pracovné účely nepodporuje

Spoločnosť Oracle urobila medzi 700 európskymi podnikmi prieskum, ktorý mal ukázať ich vzťah k trendu BYOD (Bring Your Own Device, používanie súkromných mobilných zariadení na pracovné účely). Mieru adopcie BYOD v Európe opisuje tzv. Oracle European BYOD Index. V mnohých regiónoch aj odvetviach existuje k fenoménu BYOD odpor, podniky sa obávajú o bezpečnosť firemných dát na mobilných zariadeniach i problémov spojených s bezpečnosťou aplikácií či identitou používateľov.

Organizácie, ktoré však BYOD prijali, majú šancu využiť všetky výhody tohto trendu, predovšetkým zníženie nákladov na IT a zvýšenie produktivity zamestnancov. V súčasnosti sú k dispozícii riešenia pre riadenie a zabezpečenie mobilných zariadení (či už súkromných, alebo firemných), ktoré navyše zjednodušujú aj používanie týchto zariadení. Organizácie môžu na zariadeniach od seba účinne izolovať (oddeliť) súkromné a firemné dáta a umožniť zabezpečený prístup k podnikovým aplikáciám.

Prieskum na objednávku spoločnosti Oracle urobila firma Quocirca. Zúčastnilo sa na ňom 700 veľkých podnikov z Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska, krajín Beneluxu a Nórska. Na základe výsledkov bol pre každého respondenta, krajinu aj odvetvie stanovený tzv. BYOD Index.

Zo štúdie Oracle European BYOD Index Report vyplývajú o. i. nasledujúce fakty:

  • Takmer polovica (44 %) európskych podnikov dnes BYOD odmieta, eventuálne povoľuje iba za výnimočných okolností.
  • Ďalších 29 % podnikov povoľuje prácu formou BYOD iba vedúcim zamestnancom.
  • 22 % respondentov celkom zakazuje kopírovanie firemných dát na súkromné zariadenia používateľov, 20 %, naopak, nemá pre túto záležitosť definované žiadne pravidlá.
  • Polovica respondentov do programu BYOD nezahŕňa smartfóny a nedokáže ich spravovať.
  • Bezpečnosť vzbudzuje veľké obavy. 45 % respondentov sa obáva o bezpečnosť zariadení, 53 % o zabezpečenie aplikácií, 63 % o zabezpečenie dát.
  • Starosť o zabezpečenie do značnej miery súvisí s tým, že respondenti nemajú dostatok informácií o funkciách, ktoré ponúkajú moderné bezpečnostné riešenia.
  • 37 % respondentov nikdy nepočulo o technológii kontajnerov (separácia firemných a súkromných dát).
  • Takmer tretina nepoužíva žiadne riešenia na správu mobilných zariadení (Mobile Device Management).
  • 22 % opytovaných nikdy nepočulo o riešeniach na správu mobilných aplikácií (Mobile Application Management).

Priaznivci verzus odporcovia

Spoločnosti, ktoré sa zúčastnili na prieskume, je možné podľa vzťahu k BYOD rozdeliť na priaznivcov a odporcov. Odporcovia BYOD zakazujú, povoľujú iba za výnimočných okolností, eventuálne s nevôľou konštatujú, že s trendom nič extra nezmôžu. Priaznivci povoľujú využívanie BYOD plošne, eventuálne majú zoznam podporovaných zariadení.

83 % z priaznivcov zahŕňa do svojej stratégie BYOD smartfóny i tablety, naopak, 73 % odporcov smartfóny ignoruje. Odporcovia majú omnoho väčšie obavy týkajúce sa bezpečnosti (67 % vs. 6 %). Priaznivci BYOD v omnoho väčšej miere využívajú nejaké špeciálne riešenia na správu mobilných aplikácií (80 % vs. 12 %).

Medzi skúmanými krajinami sa objavili značné rozdiely, trend BYOD je priaznivo prijímaný v Nemecku a Nórsku, opačná je situácia napr. v Taliansku či Španielsku. Čo sa týka porovnania podľa odborov, priaznivý vzťah k BYOD majú firmy podnikajúce v oblasti komunikácií a médií, najmenej priaznivý poskytovatelia finančných služieb a verejný sektor.

Ak je politika BYOD nasadená správnym spôsobom, predstavuje pre firmy veľký prínos, zvyšuje produktivitu zamestnancov, znižuje výdavky za hardvér a umožňuje prilákať mladých talentovaných ľudí," uvádza Clive Longbottom, riaditeľ výskumu v spoločnosti Quocirca. „Výsledky Oracle BYOD Index však ukazujú, že i keď veľa európskych podnikov už tieto výhody využíva, iní hľadia na trend BYOD primárne s obavami."

Európske organizácie svoj eventuálne odmietavý postoj k BYOD zdôvodňujú najčastejšie bezpečnostnými rizikami," dodáva Suhas Uliyar, viceprezident pre mobilnú stratégiu v spoločnosti Oracle. „Technológia, ako je kontajnerizácia, šifrovanie dát počas celého ich spracovania (end-to-end), správa zariadení a aplikácií a integrácia týchto funkcií s riadením identít, môžu však celé prostredie dostatočne zabezpečiť. Portfólio mobilných riešení spoločnosti Oracle podporuje všetky tieto technológie a nasadzujú ich aj tí najväčší zákazníci, firmy z rebríčka Global Fortune 100. Ekosystém BYOD predstavuje podporu podnikania a veríme, že aj európske organizácie budú v stále väčšej miere využívať výhody tohto trendu."

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať