Image
31.1.2014 0 Comments

Priestor na Open Data? Školstvo, zdravotníctvo aj bezpečnosť

Blesk_open data.jpg Verejne dostupné údaje, takzvané Open Data, ktoré vo väčšine prípadov zhromažďuje štát, slúžia už dnes napríklad pri predpovedi počasia, navigácii prostredníctvom GPS, no na základe nich sa tvoria napr. aj rebríčky škôl.

Mapa kriminality už funguje v susednom Česku a dokázala ovplyvniť i ceny nehnuteľností. To všetko potvrdzuje fakt, že Open Data sú reálnym nástrojom na zvýšenie úrovne poskytovaných služieb. Rovnako kvalitne to môže fungovať i na Slovensku.

Blesk_graf1_open data.jpg

Bariéry v spracovaní dát

Hlavnou slabinou pri využití Open Data v slovenských podmienkach je nízky počet prístupných datasetov, ktoré môžu firmy pri vývoji služieb koncovým klientom využiť. Kým napríklad v USA doteraz zverejnili viac ako 80-tisíc datasetov a v Británii takmer 17-tisíc, na Slovensku to bolo iba 205 datasetov.

Podľa štúdie Open Data Index, ktorý v závere minulého roka publikovala nadácia Open Knowledge Foundation, stále nie sú dostupné všetky datasety verejnej správy v otvorenej a spracovateľnej forme. A to bez ohľadu na to, či sú určené obyvateľstvu alebo podnikateľskému sektoru. Napríklad viac ako polovica kľúčových datasetov, ktorými krajiny z top 20 miest rebríčka disponujú, takto zverejnená nebola.

Typy otvorených dát, ktoré by pomohli spoločnostiam v biznise (vybrané príklady):

- Možnosti finančnej podpory z fondov EÚ a dotácie pre moje podnikanie

- Konsolidované informácie o podnikateľských subjektoch

- Platobná schopnosť klienta

- Štatistika priestupkov, nehôd a pokút po okresoch a mestách/obciach

- Mapové dátové sady všetkých oblastí - základné, geologické, povodňové, katastrálne, priestorové údaje (parcely, nehnuteľnosti)

- Referencie na firmy, zúčastňujúce sa verejných obstarávaní

- Aktuálne rozhodnutia, napr. stavebný zákon, územné plány

- Register adries FO a PO, daňové registre FO a PO


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá