Image
31.1.2014 0 Comments

Priestor na Open Data? Školstvo, zdravotníctvo aj bezpečnosť

Blesk_open data.jpg Verejne dostupné údaje, takzvané Open Data, ktoré vo väčšine prípadov zhromažďuje štát, slúžia už dnes napríklad pri predpovedi počasia, navigácii prostredníctvom GPS, no na základe nich sa tvoria napr. aj rebríčky škôl.

Mapa kriminality už funguje v susednom Česku a dokázala ovplyvniť i ceny nehnuteľností. To všetko potvrdzuje fakt, že Open Data sú reálnym nástrojom na zvýšenie úrovne poskytovaných služieb. Rovnako kvalitne to môže fungovať i na Slovensku.

Blesk_graf1_open data.jpg

Bariéry v spracovaní dát

Hlavnou slabinou pri využití Open Data v slovenských podmienkach je nízky počet prístupných datasetov, ktoré môžu firmy pri vývoji služieb koncovým klientom využiť. Kým napríklad v USA doteraz zverejnili viac ako 80-tisíc datasetov a v Británii takmer 17-tisíc, na Slovensku to bolo iba 205 datasetov.

Podľa štúdie Open Data Index, ktorý v závere minulého roka publikovala nadácia Open Knowledge Foundation, stále nie sú dostupné všetky datasety verejnej správy v otvorenej a spracovateľnej forme. A to bez ohľadu na to, či sú určené obyvateľstvu alebo podnikateľskému sektoru. Napríklad viac ako polovica kľúčových datasetov, ktorými krajiny z top 20 miest rebríčka disponujú, takto zverejnená nebola.

Typy otvorených dát, ktoré by pomohli spoločnostiam v biznise (vybrané príklady):

- Možnosti finančnej podpory z fondov EÚ a dotácie pre moje podnikanie

- Konsolidované informácie o podnikateľských subjektoch

- Platobná schopnosť klienta

- Štatistika priestupkov, nehôd a pokút po okresoch a mestách/obciach

- Mapové dátové sady všetkých oblastí - základné, geologické, povodňové, katastrálne, priestorové údaje (parcely, nehnuteľnosti)

- Referencie na firmy, zúčastňujúce sa verejných obstarávaní

- Aktuálne rozhodnutia, napr. stavebný zákon, územné plány

- Register adries FO a PO, daňové registre FO a PO


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá