14.8.2014 0 Comments

Prieskum o slovenských tínedžeroch a mladých ľuďoch Millennials+

Mladí ľudia sú vo veľkej miere odkázaní predovšetkým na svojich rodičov a ich peniaze. Rodičia sú najhlavnejším zdrojom príjmu a pravidelne svoje ratolesti sponzorujú formou vreckového.

Aj takéto výsledky prináša prieskum o mladých ľuďoch Millennials+, ktorý uskutočnila agentúra TNS Slovakia na vzorke 1500 mladých ľudí vo veku 12-26 rokov.

Finančne najzávislejší sú na svojich rodičoch najmladší tínedžeri vo veku 12-15 rokov (92%). A čím sú mladí ľudia starší, tým je aj závislosť na rodičovských peniazoch menšia.

Rozpočty najmladším tínedžerom (12-15 rokov) pravidelne vylepšujú aj starí rodičia či iní príbuzní (60%). A až tretina (31%) najmladších priznáva, že si finančne prilepšuje aj počas sviatkov, pretože darček, ktorý im prináša najviac radosti, sú práve peniaze. Za týždeň dokážu najmladší tínedžeri v priemere minúť 17 Eur.

Starších tínedžerov (16-19 rokov) dotujú tiež hlavne rodičia (84%), starí rodičia už pomenej (42%). V tomto veku začínajú byť mladí ľudia finančne samostatnejší, na brigádach si začínajú zarábať svoje prvé peniaze (44%). Vek, kedy mladá generácia získava prvé skúsenosti so zarábaním peňazí, sa tak znížil. Zatiaľ čo v minulosti na brigády chodili vysokoškoláci, v súčasnosti si takýmto spôsobom privyrábajú už aj stredoškoláci. Na týždeň si stredoškoláci vystačia priemerne s 21 Eur.

Aj vysokoškolákov rodičia ešte stále finančne podporujú (70%). Ale nakoľko je vysokoškolský život náročný, táto dotácia mladým ľuďom väčšinou nestačí, a tak takmer dve tretiny (60%) vysokoškolákov popri štúdiu aj brigádujú. Priemerná týždenná útrata vysokoškoláka je 47 Eur.

Mladí pracujúci ľudia (20-26 roční) sa už musia spoľahnúť hlavne sami na seba. Až dve tretiny (69%) pracujú na plný pracovný úväzok, 6% na polovičný, brigádami si prilepšuje 15% a vlastné podnikanie skúša 8%. Štvrtina (25%) však aj v tomto veku dostáva finančnú injekciu od svojich rodičov. Výdavky týchto ľudí sú pochopiteľne väčšie. Za týždeň minú 81 Eur.

Rozdiel v zarábaní a míňaní peňazí je výrazný najmä z pohľadu pohlavia. Chlapci pracujú viac ako dievčatá. Ale zato aj viac míňajú. Zatiaľ čo dievčatá minú za týždeň len 36 Eur, u chlapcov je to skoro 50 Eur.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá