Image
8.2.2013 0 Comments

Prieskum: Zamestnanci schvaľujú krádeže firemných dát

data-kradeze.jpg Hoci je všeobecne známou pravdou, že celková bezpečnosť firemných systémov najviac závisí na zamestnancoch, nový prieskum ukazuje, že mnohí z nich sa vôbec o bezpečnosť podnikových dát nestará.

Prieskum, ktorého výsledky zverejnila spoločnosť Symantec potvrdzuje nielen to, že väčšina zamestnancov sa o podnikové dáta rozhodne nestará ako o vlastné, ale že dokonca nemajú problém ich ukradnúť. Celá štúdia s názvom What 's Yours Is Mine: How Employees are Putting Your Intellectual Property at Risk je na stiahnutie (po registrácii) z webu Symantecu.

Alarmujúce výsledky prieskumu

Medzi najdôležitejšie závery patrí zistenie, že celá polovica zamestnancov, ktorí v uplynulom roku opustili svoje zamestnania (či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne) si so sebou odniesli aj citlivé firemné dáta. Úplne alarmujúce zistenie je potom to, že 40 % z nich plánuje tieto dáta použiť vo svojej novej práci.

Celých 56 % zamestnancov si myslí, že nie je nič zlé na tom využiť tajné informácie od konkurentov a 42 % je presvedčených, že je v poriadku, keď softvérový vývojár, ktorý predá nejakej organizácii kódy, použije bez jej dovolenia tieto kódy v ďalších projektoch pre iné firmy.

Výskumníci ďalej zistili, že 62 % zamestnancov považuje za prijateľné preniesť svoje pracovné dokumenty na vlastné počítače, tablety, smartfóny a alebo do služieb pre zdieľanie súborov na internete. Väčšina z nich potom tieto dokumenty ani po využití nezmaže, pretože si myslia, že nie je nič zlé na tom, že si ich nechávajú u seba uložené.

Všeobecne sa má za to, že pravidelné školenia zamestnancov v oblasti bezpečnosti by mala zlepšiť neuspokojivý stav, ale je otázkou, do akej miery je možné zmeniť ľudskú povahu. V nej je viditeľne zakódovaná ľahostajnosť k firemným dátam, prípadne snaha z nich vyťažiť maximum pre svoj prospech. Symantec preto odporúča nespoliehať sa len na vzdelávanie, ale aj nasadenie politík pre ochranu dát spojených s monitorovaním internetových služieb. Zamestnanci by tiež mali podpísať vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú bezpečnostnú politiku dodržiavať a v prípade ich porušenia by im hrozil vážny postih.

O prieskume

Prieskum, ktorý pre Symantec uskutočnil The Ponemon Institute v októbri minulého roka pracoval s dátami od 3 317 respondentov zo šiestich krajín - USA, Veľkej Británie, Francúzska, Brazílie, Číny a Južnej Kórey. Hoci teda Slovenská republika nebola zahrnutá, možno predpokladať, že zistené údaje budú aj pre naše prostredie vysoko relevantné.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá