Image
8.2.2013 0 Comments

Prieskum: Zamestnanci schvaľujú krádeže firemných dát

data-kradeze.jpg Hoci je všeobecne známou pravdou, že celková bezpečnosť firemných systémov najviac závisí na zamestnancoch, nový prieskum ukazuje, že mnohí z nich sa vôbec o bezpečnosť podnikových dát nestará.

Prieskum, ktorého výsledky zverejnila spoločnosť Symantec potvrdzuje nielen to, že väčšina zamestnancov sa o podnikové dáta rozhodne nestará ako o vlastné, ale že dokonca nemajú problém ich ukradnúť. Celá štúdia s názvom What 's Yours Is Mine: How Employees are Putting Your Intellectual Property at Risk je na stiahnutie (po registrácii) z webu Symantecu.

Alarmujúce výsledky prieskumu

Medzi najdôležitejšie závery patrí zistenie, že celá polovica zamestnancov, ktorí v uplynulom roku opustili svoje zamestnania (či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne) si so sebou odniesli aj citlivé firemné dáta. Úplne alarmujúce zistenie je potom to, že 40 % z nich plánuje tieto dáta použiť vo svojej novej práci.

Celých 56 % zamestnancov si myslí, že nie je nič zlé na tom využiť tajné informácie od konkurentov a 42 % je presvedčených, že je v poriadku, keď softvérový vývojár, ktorý predá nejakej organizácii kódy, použije bez jej dovolenia tieto kódy v ďalších projektoch pre iné firmy.

Výskumníci ďalej zistili, že 62 % zamestnancov považuje za prijateľné preniesť svoje pracovné dokumenty na vlastné počítače, tablety, smartfóny a alebo do služieb pre zdieľanie súborov na internete. Väčšina z nich potom tieto dokumenty ani po využití nezmaže, pretože si myslia, že nie je nič zlé na tom, že si ich nechávajú u seba uložené.

Všeobecne sa má za to, že pravidelné školenia zamestnancov v oblasti bezpečnosti by mala zlepšiť neuspokojivý stav, ale je otázkou, do akej miery je možné zmeniť ľudskú povahu. V nej je viditeľne zakódovaná ľahostajnosť k firemným dátam, prípadne snaha z nich vyťažiť maximum pre svoj prospech. Symantec preto odporúča nespoliehať sa len na vzdelávanie, ale aj nasadenie politík pre ochranu dát spojených s monitorovaním internetových služieb. Zamestnanci by tiež mali podpísať vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú bezpečnostnú politiku dodržiavať a v prípade ich porušenia by im hrozil vážny postih.

O prieskume

Prieskum, ktorý pre Symantec uskutočnil The Ponemon Institute v októbri minulého roka pracoval s dátami od 3 317 respondentov zo šiestich krajín - USA, Veľkej Británie, Francúzska, Brazílie, Číny a Južnej Kórey. Hoci teda Slovenská republika nebola zahrnutá, možno predpokladať, že zistené údaje budú aj pre naše prostredie vysoko relevantné.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá