Image
1.10.2015 0 Comments

Prieskum: Väčšina Slovákov má doma starý a pomalý počítač, najradšej by chceli 14" notebook

Viac ako polovica Slovákov (56 %) má doma počítač starší viac ako päť rokov a musia tak znášať neduhy a vrtochy zastaranej techniky. Niekoľkokrát týždenne počítač nahnevá 24 % používateľov a niekoľkokrát mesačne až štvrtinu Slovákov (25 %). Slovákom na počítačoch najviac prekáža pomalý štart či nábeh programov (39 %) a čakanie (36 %): Staré notebooky majú až trikrát horšiu výdrž na batérie ako tie súčasné. Nestačia ani nárokom nových aplikácií, a preto všetko trvá príliš dlho. Nové počítače majú spotrebu porovnateľnú s úspornou žiarovkou, no pritom sú 2,5-krát rýchlejšie. Ročne možno len na elektrine ušetriť desiatky eur. Naopak, najmenej ľudí trápi dizajn počítača a absencia niektorých technológií. Tieto a ďalšie závery vyplývajú z prieskumu spoločnosti Intel, ktorý urobila medzi 800 používateľmi počítačov vo vekovom rozpätí 15 až 70+ rokov*.

Vyložene zastarané a z hľadiska bezpečnosti veľmi rizikové počítače staršie ako sedem rokov vlastní viac ako tretina (34 %) Slovákov. Keby si mohli Slováci vybrať, siahli by najradšej po notebooku s uhlopriečkou nad 14" (36 %), stolovom počítači (17 %) alebo zariadení 2v1 (15 %), ktoré kombinuje tablet a počítač.

Z prieskumu vyplýva, že Slováci v priemere trávia doma pri počítači zhruba dve hodiny. Intel odhaduje, že používatelia starých počítačov mesačne strávia zbytočným čakaním zhruba päť hodín: počas dvoch hodín môžu ich prestoje dovedna trvať aj dlhšie ako 10 minút.

Neprekvapila ani priorita Slovákov - zvýšenie výkonu počítača (94 %) a hneď v závese je dlhšia výdrž na batérie (91 %). Zaujímavé je zistenie, že menej ako 1 % Slovákov uviedlo, že im prekážajú klbká káblov, ktoré spájajú počítač s perifériami a nabíjačkami. Bezdrôtovú komunikáciu s monitorom, TV alebo tlačiarňou by však ocenilo 89 % a bezdrôtové nabíjanie až 84 % používateľov.

Naopak, technológia, po ktorej zatiaľ Slováci netúžia, je prepojenie počítačov na zmysly a mozog. Tieto technológie, ktoré sú už dnes vo vývoji, síce zaujímajú 24 % respondentov, ale skoro tretina sa ich skôr desí. Ľudia si budú musieť pomaly zvykať na väčšiu integráciu technológií do bežného života. Prichádzajúca generácia procesorov bude napríklad využívať biometriu na overovanie identity používateľov, čo podstatne zvýši bezpečnosť.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá