Image
1.10.2015 0 Comments

Prieskum: Väčšina Slovákov má doma starý a pomalý počítač, najradšej by chceli 14" notebook

Viac ako polovica Slovákov (56 %) má doma počítač starší viac ako päť rokov a musia tak znášať neduhy a vrtochy zastaranej techniky. Niekoľkokrát týždenne počítač nahnevá 24 % používateľov a niekoľkokrát mesačne až štvrtinu Slovákov (25 %). Slovákom na počítačoch najviac prekáža pomalý štart či nábeh programov (39 %) a čakanie (36 %): Staré notebooky majú až trikrát horšiu výdrž na batérie ako tie súčasné. Nestačia ani nárokom nových aplikácií, a preto všetko trvá príliš dlho. Nové počítače majú spotrebu porovnateľnú s úspornou žiarovkou, no pritom sú 2,5-krát rýchlejšie. Ročne možno len na elektrine ušetriť desiatky eur. Naopak, najmenej ľudí trápi dizajn počítača a absencia niektorých technológií. Tieto a ďalšie závery vyplývajú z prieskumu spoločnosti Intel, ktorý urobila medzi 800 používateľmi počítačov vo vekovom rozpätí 15 až 70+ rokov*.

Vyložene zastarané a z hľadiska bezpečnosti veľmi rizikové počítače staršie ako sedem rokov vlastní viac ako tretina (34 %) Slovákov. Keby si mohli Slováci vybrať, siahli by najradšej po notebooku s uhlopriečkou nad 14" (36 %), stolovom počítači (17 %) alebo zariadení 2v1 (15 %), ktoré kombinuje tablet a počítač.

Z prieskumu vyplýva, že Slováci v priemere trávia doma pri počítači zhruba dve hodiny. Intel odhaduje, že používatelia starých počítačov mesačne strávia zbytočným čakaním zhruba päť hodín: počas dvoch hodín môžu ich prestoje dovedna trvať aj dlhšie ako 10 minút.

Neprekvapila ani priorita Slovákov - zvýšenie výkonu počítača (94 %) a hneď v závese je dlhšia výdrž na batérie (91 %). Zaujímavé je zistenie, že menej ako 1 % Slovákov uviedlo, že im prekážajú klbká káblov, ktoré spájajú počítač s perifériami a nabíjačkami. Bezdrôtovú komunikáciu s monitorom, TV alebo tlačiarňou by však ocenilo 89 % a bezdrôtové nabíjanie až 84 % používateľov.

Naopak, technológia, po ktorej zatiaľ Slováci netúžia, je prepojenie počítačov na zmysly a mozog. Tieto technológie, ktoré sú už dnes vo vývoji, síce zaujímajú 24 % respondentov, ale skoro tretina sa ich skôr desí. Ľudia si budú musieť pomaly zvykať na väčšiu integráciu technológií do bežného života. Prichádzajúca generácia procesorov bude napríklad využívať biometriu na overovanie identity používateľov, čo podstatne zvýši bezpečnosť.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá