Image
3.11.2016 0 Comments

Prieskum: Stavebné firmy šetria na inováciách

Takmer dve tretiny stavebných firiem vo svete využíva diaľkové monitorovanie svojich projektov. Obľúbené sú najmä lietajúce drony, ktoré využíva 42% firiem. Zástupcovia stavebného sektora však celkovo majú k technologickým inováciám rezervovaný postoj a investujú do nich iba v nutných prípadoch. Tieto zistenia priniesol prieskum KPMG - Global Construction Survey 2016.

Z viac ako 200 oslovených manažérov sa len 8% považuje za technologických vizionárov. Takmer dve tretiny (64%) dodávateľov stavebných projektov a skoro tri štvrtiny (73%) majiteľov projektov sa radí medzi tzv. nasledovateľov technologických trendov alebo tých, ktorí “zaspali dobu”. Najviac vizionárov je medzi stredne veľkými firmami s ročným obratom 1 - 5mld USD.

“Strojárske a stavebné firmy majú štandardne na projektoch malé marže a je preto pochopiteľné, že nie sú veľmi proaktívne v investíciách do prevratných najmodernejších technológií. Inovácie sa implementujú iba v prípade, že ide o overené riešenie, ktoré prináša okamžité výhody a šetrenie v oblasti nákladov“, konštatuje Peter Borák, Partner zodpovedný za Oddelenie manažérskeho poradenstva, KPMG na Slovensku.

Výrazná väčšina respondentov prieskumu KPMG využíva diaľkové monitorovanie jednotlivých stavenísk, ale menej ako 30% využíva mobilné zariadenia bežne na všetky svoje projekty. Takmer tretina nepoužíva mobilné platformy na monitoring stavebných projektov vôbec. A to i napriek tomu, že dve tretiny opýtaných sa domnieva, že stavebné projekty sa stávajú čoraz rizikovejšími.

Z prostriedkov na diaľkové monitorovanie sú najobľúbenejšie lietajúce drony, ktoré využíva 42% opýtaných. Pomerne malá vzorka respondentov (17%) využíva tzv. smart senzory, ktoré vedia monitorovať pohyb odborného personálu na stavenisku.

"Projekty na celom svete sú stále väčšie, majú smelšie plány a sú čoraz komplexnejšie. Inovácie, ako je diaľkové monitorovanie alebo automatizácia majú obrovský potenciál na zvýšenie rýchlosti dodania projektu, zlepšenie presnosti aj bezpečnosti, " poznamenáva Geno Armstrong, líder pre sektor strojárstva a stavebníctva, KPMG v USA.

Podľa výsledkov Global Construction Survey 2016 strojárske a stavebné firmy a vlastníci projektov nevyužívajú naplno objem dát, ktoré majú k dispozícii. Takmer dve tretiny opýtaných nepoužívajú analytické údaje na projektové odhady ani na monitoring výkonnosti. Navyše len štvrtina respondentov tvrdí, že sú schopní dostať všetky informácie o projekte naraz.

Integrovaný projektový reporting v reálnom čase je pre väčšinu stavebných firiem stále skôr mýtus ako realita. Do značnej miery je to spôsobené tým, že firmy majú tendenciu používať viac softvérových platforiem, ktoré sú manuálne sledované a vzájomne neprepojené. Iba 27% respondentov prieskumu KPMG verí, že ich kontroly sú skutočne globálne konzistentné.

Armstrong dodáva: "Výzvy, ktoré prinesie v budúcom desaťročí rýchlo sa vyvíjajúca infraštruktúra, prinesú nároky tak na majiteľov, ako aj na inžinierske a stavebné firmy. Budú musieť využívať technológiu viac strategicky a oveľa rýchlejším tempom ako doteraz."

O štúdii
Prieskum Global Construction Survey 2016 poukazuje na názory viac ako 200 vrcholových manažérov z radov veľkých vlastníkov stavebných projektov a inžinierskych a stavebných spoločností. Štúdia prináša pohľad na to, ako odvetvie stavebníctva využíva technológie, vrátane dát a analytiky, robotiky, dronov, vzdialeného monitoringu a vizualizácií. Prieskum sa uskutočnil už po desiatykrát a zahŕňa súkromné spoločnosti aj vládne agentúry.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

17.01.2017 08:00

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ po ...

Tlačové správy

Slovenskí obchodníci sa stretnú v ocenení Mastercard Obchodník roka

17.01.2017 07:44

Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spusten ...

Tlačové správy

Autopriemysel plánuje vybudovať 10 nových technologických centier

17.01.2017 07:33

Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá