Image
3.11.2016 0 Comments

Prieskum: Stavebné firmy šetria na inováciách

Takmer dve tretiny stavebných firiem vo svete využíva diaľkové monitorovanie svojich projektov. Obľúbené sú najmä lietajúce drony, ktoré využíva 42% firiem. Zástupcovia stavebného sektora však celkovo majú k technologickým inováciám rezervovaný postoj a investujú do nich iba v nutných prípadoch. Tieto zistenia priniesol prieskum KPMG - Global Construction Survey 2016.

Z viac ako 200 oslovených manažérov sa len 8% považuje za technologických vizionárov. Takmer dve tretiny (64%) dodávateľov stavebných projektov a skoro tri štvrtiny (73%) majiteľov projektov sa radí medzi tzv. nasledovateľov technologických trendov alebo tých, ktorí “zaspali dobu”. Najviac vizionárov je medzi stredne veľkými firmami s ročným obratom 1 - 5mld USD.

“Strojárske a stavebné firmy majú štandardne na projektoch malé marže a je preto pochopiteľné, že nie sú veľmi proaktívne v investíciách do prevratných najmodernejších technológií. Inovácie sa implementujú iba v prípade, že ide o overené riešenie, ktoré prináša okamžité výhody a šetrenie v oblasti nákladov“, konštatuje Peter Borák, Partner zodpovedný za Oddelenie manažérskeho poradenstva, KPMG na Slovensku.

Výrazná väčšina respondentov prieskumu KPMG využíva diaľkové monitorovanie jednotlivých stavenísk, ale menej ako 30% využíva mobilné zariadenia bežne na všetky svoje projekty. Takmer tretina nepoužíva mobilné platformy na monitoring stavebných projektov vôbec. A to i napriek tomu, že dve tretiny opýtaných sa domnieva, že stavebné projekty sa stávajú čoraz rizikovejšími.

Z prostriedkov na diaľkové monitorovanie sú najobľúbenejšie lietajúce drony, ktoré využíva 42% opýtaných. Pomerne malá vzorka respondentov (17%) využíva tzv. smart senzory, ktoré vedia monitorovať pohyb odborného personálu na stavenisku.

"Projekty na celom svete sú stále väčšie, majú smelšie plány a sú čoraz komplexnejšie. Inovácie, ako je diaľkové monitorovanie alebo automatizácia majú obrovský potenciál na zvýšenie rýchlosti dodania projektu, zlepšenie presnosti aj bezpečnosti, " poznamenáva Geno Armstrong, líder pre sektor strojárstva a stavebníctva, KPMG v USA.

Podľa výsledkov Global Construction Survey 2016 strojárske a stavebné firmy a vlastníci projektov nevyužívajú naplno objem dát, ktoré majú k dispozícii. Takmer dve tretiny opýtaných nepoužívajú analytické údaje na projektové odhady ani na monitoring výkonnosti. Navyše len štvrtina respondentov tvrdí, že sú schopní dostať všetky informácie o projekte naraz.

Integrovaný projektový reporting v reálnom čase je pre väčšinu stavebných firiem stále skôr mýtus ako realita. Do značnej miery je to spôsobené tým, že firmy majú tendenciu používať viac softvérových platforiem, ktoré sú manuálne sledované a vzájomne neprepojené. Iba 27% respondentov prieskumu KPMG verí, že ich kontroly sú skutočne globálne konzistentné.

Armstrong dodáva: "Výzvy, ktoré prinesie v budúcom desaťročí rýchlo sa vyvíjajúca infraštruktúra, prinesú nároky tak na majiteľov, ako aj na inžinierske a stavebné firmy. Budú musieť využívať technológiu viac strategicky a oveľa rýchlejším tempom ako doteraz."

O štúdii
Prieskum Global Construction Survey 2016 poukazuje na názory viac ako 200 vrcholových manažérov z radov veľkých vlastníkov stavebných projektov a inžinierskych a stavebných spoločností. Štúdia prináša pohľad na to, ako odvetvie stavebníctva využíva technológie, vrátane dát a analytiky, robotiky, dronov, vzdialeného monitoringu a vizualizácií. Prieskum sa uskutočnil už po desiatykrát a zahŕňa súkromné spoločnosti aj vládne agentúry.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá