Image
1.6.2016 0 Comments

Prieskum: Pri inštalácii nových aplikácií nečítame licenčné podmienky

Až 63 % používateľov si pri inštalácii nových aplikácií do svojho mobilného zariadenia neprečíta licenčné podmienky. Navyše každý piaty používateľ nevenuje žiadnu pozornosť správam, ktoré dostane počas inštalácie. U väčšiny z nich ide o automatický proces, keď sa postupne preklikávajú jednotlivými krokmi bez toho, aby si uvedomili, čo svojím súhlasom potvrdzujú.

K týmto záverom sa dopracovala spoločnosť Kaspersky Lab na základe prieskumu realizovaného formou kvízu s názvom Are you cyber savvy?, zameraného na testovanie úrovne znalostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Svoje on-line návyky a skúsenosti si v ňom otestovalo až 18 507 používateľov. Jeho výsledky však odhalili alarmujúci počet tých, ktorí v ochrane svojho súkromia úplne zlyhávajú. Neopatrnou inštaláciou aplikácií vystavujú dáta a súkromné súbory (fotky či videá) uložené vo svojom zariadení možným kybernetickým hrozbám.

Používatelia nevenujú dostatočnú pozornosť licenčným podmienkam a správam prijímaným v procese inštalácie. Na konci procesu tak nemajú vôbec prehľad o tom, s čím všetkým súhlasili. Aplikácie môžu mať pritom vplyv na súkromie používateľa alebo podnietiť inštaláciu ďalšej aplikácie. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k zmene nastavenia operačného systému zariadenia iba pre súhlas, ktorý používateľ počas inštalácie bez uváženia odklikal.

Bezpečnostný kvíz rovnako zistil, že menej ako polovica (43 %) respondentov sa vystavuje riziku pre aplikácie sťahované do ich mobilného zariadenia, pretože nepoznajú dôsledky vyplývajúce z licenčných povolení. V 15 % prípadov účastníci kvízu nedokázali vysvetliť, čo robia niektoré aplikácie v ich telefóne. Takmer jedna pätina (17 %) respondentov sa priznala, že dajú aplikácii povolenie vždy, keď sú o to požiadaní, a 11 % z nich si myslí, že tieto nastavenia (povolenia) sa neskôr už nedajú zmeniť. Treba si uvedomiť, že pokiaľ nemá používateľ pod kontrolou všetky oprávnenia, môže aplikácia získať prístup k osobným a citlivým údajom v zariadení – od kontaktov cez fotky až po údaje o tom, kde sa používateľ práve nachádza.

Odporúčania expertov, ako ochrániť seba a svoje dáta v mobilných zariadeniach pred nepríjemnosťami pri inštalácii aplikácií:

-        Sťahujte aplikácie len z dôveryhodných zdrojov.
-        Dôkladne si vopred premyslite, ktorú aplikáciu si do zariadenia stiahnete a na aký účel ju potrebujete.
-        Pozorne si prečítajte licenčné podmienky počas inštalačného procesu.
-        Pozorne si prečítajte zoznam oprávnení požadovaných pri inštalácii. Vyhnite sa automatickému odklikávaniu ikony Ďalej (next) bez toho, aby ste si preverili, čo daným krokom odsúhlasujete.
-        Používajte bezpečnostné riešenia, ktoré ochránia vaše zariadenia pred kybernetickými hrozbami.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá