Image
1.6.2016 0 Comments

Prieskum: Pri inštalácii nových aplikácií nečítame licenčné podmienky

Až 63 % používateľov si pri inštalácii nových aplikácií do svojho mobilného zariadenia neprečíta licenčné podmienky. Navyše každý piaty používateľ nevenuje žiadnu pozornosť správam, ktoré dostane počas inštalácie. U väčšiny z nich ide o automatický proces, keď sa postupne preklikávajú jednotlivými krokmi bez toho, aby si uvedomili, čo svojím súhlasom potvrdzujú.

K týmto záverom sa dopracovala spoločnosť Kaspersky Lab na základe prieskumu realizovaného formou kvízu s názvom Are you cyber savvy?, zameraného na testovanie úrovne znalostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Svoje on-line návyky a skúsenosti si v ňom otestovalo až 18 507 používateľov. Jeho výsledky však odhalili alarmujúci počet tých, ktorí v ochrane svojho súkromia úplne zlyhávajú. Neopatrnou inštaláciou aplikácií vystavujú dáta a súkromné súbory (fotky či videá) uložené vo svojom zariadení možným kybernetickým hrozbám.

Používatelia nevenujú dostatočnú pozornosť licenčným podmienkam a správam prijímaným v procese inštalácie. Na konci procesu tak nemajú vôbec prehľad o tom, s čím všetkým súhlasili. Aplikácie môžu mať pritom vplyv na súkromie používateľa alebo podnietiť inštaláciu ďalšej aplikácie. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k zmene nastavenia operačného systému zariadenia iba pre súhlas, ktorý používateľ počas inštalácie bez uváženia odklikal.

Bezpečnostný kvíz rovnako zistil, že menej ako polovica (43 %) respondentov sa vystavuje riziku pre aplikácie sťahované do ich mobilného zariadenia, pretože nepoznajú dôsledky vyplývajúce z licenčných povolení. V 15 % prípadov účastníci kvízu nedokázali vysvetliť, čo robia niektoré aplikácie v ich telefóne. Takmer jedna pätina (17 %) respondentov sa priznala, že dajú aplikácii povolenie vždy, keď sú o to požiadaní, a 11 % z nich si myslí, že tieto nastavenia (povolenia) sa neskôr už nedajú zmeniť. Treba si uvedomiť, že pokiaľ nemá používateľ pod kontrolou všetky oprávnenia, môže aplikácia získať prístup k osobným a citlivým údajom v zariadení – od kontaktov cez fotky až po údaje o tom, kde sa používateľ práve nachádza.

Odporúčania expertov, ako ochrániť seba a svoje dáta v mobilných zariadeniach pred nepríjemnosťami pri inštalácii aplikácií:

-        Sťahujte aplikácie len z dôveryhodných zdrojov.
-        Dôkladne si vopred premyslite, ktorú aplikáciu si do zariadenia stiahnete a na aký účel ju potrebujete.
-        Pozorne si prečítajte licenčné podmienky počas inštalačného procesu.
-        Pozorne si prečítajte zoznam oprávnení požadovaných pri inštalácii. Vyhnite sa automatickému odklikávaniu ikony Ďalej (next) bez toho, aby ste si preverili, čo daným krokom odsúhlasujete.
-        Používajte bezpečnostné riešenia, ktoré ochránia vaše zariadenia pred kybernetickými hrozbami.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá