Image
15.11.2016 0 Comments

Prieskum: Otcovia majú zásadný vplyv na digitálnu bezpečnosť rodín

Stále viac detí prichádza do kontaktu s digitálnymi technológiami a internetom už od skorého veku. Spoločnosť Kaspersky Lab v spolupráci s profesorom Davidom Šmahelom z Masarykovej Univerzity v Brne realizovala prieskum* zameraný na výzvy, ktoré tento fakt prináša. Podľa jeho výsledkov zohrávajú v rodinách hlavnú úlohu v otázke bezpečnosti detí na internete predovšetkým otcovia. Práve oni učia svojich potomkov ako používať digitálne zariadenia, radia ako sa bezpečne pohybovať na internete a starajú sa o inštaláciu potrebných bezpečnostných riešení pre dané zariadenia.

Podľa väčšiny rodičov sa deti s digitálnymi technológiami naučia pracovať sami, pričom s pribúdajúcim vekom sú v online prostredí stále samostatnejšie. Napriek tomu, ak sa pozrieme na všetkých členov rodiny, sú to práve otcovia, ktorí najčastejšie svoje deti v tejto oblasti vzdelávajú – až 60% otcov v porovnaní so 40% matiek. To platí aj v prípade zaistenia bezpečnosti digitálnych zariadení, ktoré deti používajú. Bezpečnostné riešenia inštalujú v 66% prípadov otcovia, nasledovaní matkami so 49%.

Obaja rodičia sa so svojimi deťmi pravidelne rozprávajú o tom, čo na internete robia. Rovnako im pomáhajú riešiť prípadné komplikované situácie, na ktoré v online prostredí narazia. Aj v tomto prípade ale majú otcovia drobný náskok, čo sa týka rád ohľadom bezpečného správania sa na internete. Robí tak 44% otcov v porovnaní s 35% matiek.

„Z nášho prieskumu realizovaného na českých rodinách vyplynulo, že v súčasnosti takmer každé dieťa od určitého veku používa zariadenie, ktoré je pripojené na internet. Rodičia sa tak musia vysporiadať s novými situáciami, ktoré spadajú do tzv. digitálneho rodičovstva. Výsledky prieskumu ukazujú veľké rozdiely v spôsobe využívania internetu pri deťoch v rôznom veku. S rastúcim vekom detí sa následne zásadne mení aj výchovný štýl ich rodičov. Staršie deti mávajú väčšiu voľnosť, čo sa týka používania digitálnych zariadení, pretože sa rodičia spoliehajú na ich znalosti digitálneho prostredia. To nemusí byť vždy ideálne, pretože deti tak môžu byť vystavené pomerne vážnym rizikám. Práve preto je online bezpečnosť detí v súčasnosti tak horúcou témou,“ hovorí profesor David Šmahel z Masarykovej Univerzity, ktorý sa dlhodobo venuje problematike detí a mládeže v súvislosti s využívaním digitálnych médií.

„Rodičia by mali zvážiť, aké pozitíva a negatíva so sebou prinášajú digitálne zariadenia v rukách detí. Mali by sa zamerať predovšetkým na to, koľko času s nimi trávia, ako ich kontrolovať a ako zaistiť ich internetovú bezpečnosť. Práve preto podporujeme rodičov v tom, aby so svojimi deťmi hovorili o akýchkoľvek problémoch spojených s pohybom v online prostredí. Ponúkame im odborné rady v oblasti zaistenia internetovej bezpečnosti alebo ako kontrolovať online aktivitu detí. Pre čo najvyššiu kyberbezpečnosť detí samozrejme dôrazne odporúčame využívať komplexné softvérové riešenia zahŕňajúce funkciu rodičovskej kontroly,“ dodáva Ján Sekera, regionálny manažér pre strednú Európu spoločnosti Kaspersky Lab.

*Prieskum spoločnosti Kaspersky Lab „Rodičovstvo v digitálnej ére: Otcovia majú zásadný vplyv na digitálnu bezpečnosť rodiny“ – dáta pro Českou republiku, 2016.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá