20.3.2015 0 Comments

Prieskum: Internet používajú dve tretiny Slovákov

Na Slovensku využívajú internet zhruba dve tretiny ľudí (69 %). Denne ho využíva viac ako polovica (55 %) a 14 percent ľudí ho využíva občas. O výsledkoch prieskumu Eurobarometra o kybernetickej bezpečnosti agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Viac ako polovica obyvateľov Európskej únie (63 %) sa na internet pripája každý deň, 13 percent sa pripája občas a štvrtina (24 %) tvrdí, že internet vôbec nevyužíva. Internet najviac využívajú vo Švédsku (96 %), Holandsku (95 %) a Dánsku (94 %). Naopak, najmenej v Rumunsku (54 %), Portugalsku (56 %), Grécku (58 %) a Bulharsku (60 %).

Takmer všetci Slováci, ktorí internet používajú, sa naň pripájajú cez počítač (94 %), tretina z oslovených navyše aj cez smartfón (38 %) a štvrtina aj cez tablet (24 %). Na internete Slováci sledujú najmä svoj e-mail (84 %), viac ako polovica používateľov číta online správy, používa sociálne siete a používa internetbanking. Tovar alebo služby nakupuje cez internet 44 percent opýtaných.

O rizikách počítačovej kriminality je na Slovensku dobre informovaných 47 percent občanov. V rámci EÚ sú najlepšie informovaní obyvatelia Dánska, Holandska (obe krajiny po 67 %), Švédska (66 %) a Veľkej Británie (65 %), najhoršie občania Rumunska (31 %), Bulharska (34 %) a Talianska (37 %). Aby sa užívatelia internetu vyhli počítačovej kriminalite, využívajú viaceré bezpečnostné opatrenia. Približne polovica (51 %) slovenskej internetovej populácie má nainštalovaný antivírusový softvér a necelá polovica (45 %) používa iba svoj vlastný počítač. Tretina používateľov internetu neotvára e-maily od ľudí, ktorých nepozná (35 %) a navštevuje len tie internetové stránky, ktoré pozná a dôveruje im (31 %). Obavy o online bezpečnosť spôsobili, že poniektorí užívatelia internetu si na Slovensku pravidelne menia heslá (23 %), na rôznych stránkach používajú rôzne heslá (20 %), prípadne v oveľa menšej miere poskytujú osobné údaje cez internet (18 %). Na Slovensku za posledný rok zmenilo prístupové heslo na svoj e-mailový účet 40 percent ľudí. Aspoň raz za rok si ľudia menia heslá aj na svojich sociálnych sieťach (27 %) alebo na stránkach online bankovníctva (19 %).

S počítačovou kriminalitou sa slovenskí užívatelia internetu stretli najmä v podobe zisteného škodlivého softvéru na svojom zariadení (28 %). Skúsenosť s e-mailom alebo telefonátom, ktorý ich podvodne žiadal o prístup k počítaču alebo o prihlasovacie či osobné údaje, má 17 percent. Približne desatina sa už náhodne stretla s materiálom, ktorý podporoval rasovú nenávisť či náboženský extrémizmus (12 %) alebo sa stala obeťou online podvodu, pri ktorom mu zakúpený tovar nedodali, prípadne bol tovar falšovaný alebo iný než si používateľ objednal (9 %).

"Digitálne technológie a internet sú dôležitým pilierom európskej ekonomiky. Počet kybernetických útokov však v Európe rastie každým dňom. Európske krajiny si uvedomujú, že ak budú voči týmto hrozbám postupovať jednotlivo, budú ešte viac zraniteľné. Len spoločným postupom a spoluprácou na európskej úrovni možno účinne bojovať proti negatívnym dopadom počítačovej ," uviedol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Legislatívne opatrenia EÚ zamerané na boj proti počítačovej kriminalite sa venujú takým problémom ako napríklad detská pornografia, útoky na informačné systémy, napadnutie online súkromia, online podvody a falšovanie.

Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil v októbri minulého roka, sa v 28 krajinách EÚ zapojilo celkovo 27 868 respondentov starších ako 15 rokov, z toho bolo 1 038 Slovákov. Na Slovensku uskutočnila zber dát agentúra TNS Slovakia.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá