Image
20.8.2015 0 Comments

Prieskum: Drvivá väčšina Slovákov nakupuje na internete

Až 90 percent Slovákov a Sloveniek má skúsenosť s nakupovaním prostredníctvom internetu, pričom 41 percent z nich si produkty a služby zaisťuje cez internet veľmi často. Vyplýva to výsledkov prieskumu MasterIndex, ktorý na vzorke 801 respondentov starších než 18 rokov uskutočnila výskumná agentúra g82.

Typický online nakupujúci zo Slovenska je človek vo veku 30 až 39 rokov so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním, ktorý býva vo väčšom meste a má príjem viac ako 1000 eur mesačne. Nikdy na internete nenakupovalo desať percent mužov a osem percent žien. Vlani to bolo jedenásť percent mužov a deväť percent žien. Polovica respondentov považuje nákupy na internete za bezpečné, 36 percent si nie je istých a dvanásť percent respondentov túto aktivitu nepovažuje za bezpečnú, ale napriek tomu ju realizuje.

Ľudia nakupujúci na internete si najčastejšie kupujú elektroniku (50 percent), oblečenie a módne doplnky (49 percent), domáce spotrebiče (28 percent), kozmetiku a parfumy (28 percent), vouchery na zľavových serveroch (23 percent) a produkty v internetových aukciách (11 percent). V porovnaní s rokom 2014 sa zvyšuje online nákup kníh a hudobných nosičov, hračiek a potrieb pre deti, vstupeniek na kultúrne podujatia, športového vybavenia a zájazdov.

Cieľom výskumu bolo taktiež zistiť, aké platobné metódy ľudia na internete využívajú. Najvyužívanejšou platobnou metódou je stále platba v hotovosti pri doručení, oproti roku 2014 však stúplo využívanie online platieb, platobnou kartou vlani zaplatili online takmer tretinu nákupov. Aspoň jeden internetový nákup touto metódou zaplatilo 40 percent ľudí.

Slováci najčastejšie platia online na zľavových portáloch (48 percent), ďalej za lístky na kultúrne predstavenia (42 percent) a na internetových aukciách (32 percent). Významný podiel online transakcií zaznamenali aj cestovné kancelárie, kde až polovica zákazníkov preferuje platbu online. Naopak len 10 percent ľudí hradí svoju dovolenku v hotovosti.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá